Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Jak se želvy samy zazimovaly

Hibernace, délka zimování, jak ji připravit
Odpovědět
GabrielaFa
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 28. srp 2014 22:37:27
Bydliště: Dolní Dobrouč (Orlickoústecko)

Jak se želvy samy zazimovaly

Příspěvek od GabrielaFa » pát 24. říj 2014 22:23:06

Zdravím, tak teploty u nás už dost výrazně klesly (Orlickoústecko), v noci bývá jen pár stupňů nad 0, tak jsem se rozhodla již dát želvy z venkovního výběhu domů, neboť venku nemají žádný zateplený úkryt, jen ryze přírodní. Nakoupila jsem materiál na přípravu terária, vše připraveno, želvy jsem zimovat nechtěla. Ale ouha, kde jsou? Výběh je prázdný, nikde nikdo, mezi spadaným listím není nic pořádně vidět a vše splývá. Větší želvu se nám podařilo poměrně brzy najít, byla zcela zahrabaná pod živým plotem, tak jsem ji přesunula do bedýnky do kolárny, kde teď spokojeně spí, ale kde hledat malou želvu, to fakt nevím. Ještě dnes jsme celý výběh prohrabali a nic, asi bude velmi hluboko zahrabaná. Budeme ji nadále hledat, jen doufám, že přežije případný ranní mrazík. Mj. jedná se o želvy zelenavé, větší je osm let a té malé tři roky.
Všem přeji úspěšné zazimování a pokud máte želvy venku tak jako my, nemusíte nic řešit, želvy se zcela přizpůsobí dle svého instinktu, jak to dokládá příklad naší "ztracené" želvy.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Jak se želvy samy zazimovaly

Příspěvek od Mirek » sob 25. říj 2014 12:07:07

No v prvé řadě, pokud jste je nechtěl zimovat, tak už měly být dávno vevnitř, ale když už se želvy zazimovaly, tak už bych je nechal zimovat. Želvy zelenavé jsou ve hře na schovávanou opravdu odborníci. Určitě bych prolezl spadané listí, nemáte šanci ji v něm vidět... Pak určitě úkryt a rýpnul bych i rýčkem (opatrně) do země tam, kde se s oblibou ukrývala na spaní. Prostě to zkoušet, mnoho chovatelů říká, že hledali jednu želvu a nakonec ji našli na místě, kde se předtím dívali čtyřikrát... Nuž a pokud ani to nezabere, tak jedině doufat, že se zahrabala dost hluboko, aby ve zdraví přezimovala.

Maxim
Nováček
Příspěvky: 9
Registrován: pon 22. zář 2014 8:17:27

Re: Jak se želvy samy zazimovaly

Příspěvek od Maxim » sob 25. říj 2014 14:45:07

ahojťe,ja ich mám tiež ešte vonku a mam tiež len prirodný ukryť.Ale moje zelenavé korky som ešte nikdy nevidel že by sa zahrabávali.tento rok ich budem zimovať cca 2-3 mesiace

GabrielaFa
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 28. srp 2014 22:37:27
Bydliště: Dolní Dobrouč (Orlickoústecko)

Re: Jak se želvy samy zazimovaly

Příspěvek od GabrielaFa » sob 25. říj 2014 14:51:22

Ono bylo u nás celkem teplo, ještě minulý týden obě želvy běhaly po výběhu, na sluníčku bylo do 20C. Až teď přišlo ochlazení a želvy byly rychlejší než já :-) Nevadí, alespoň si odpočinou, ještě nikdy nezimovaly, tak je to jejich první zkouška. Jen doufám, že tu druhou najdu. :P Ta malá se umí zahrabávat perfektně, to už dokázala mnohokrát, ale u té velké mne to překvapilo, tu jsem ještě nikdy zahrabanou neviděla.
Zimovat je nechám měsíc či dva, uvidíme.

GabrielaFa
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 28. srp 2014 22:37:27
Bydliště: Dolní Dobrouč (Orlickoústecko)

Re: Jak se želvy samy zazimovaly

Příspěvek od GabrielaFa » pon 27. říj 2014 22:35:49

Tak se i malá želva po několika dnech hledání našla. Byla kompletně zcela zahrabaná, nad krunýřem měla asi 3cm vrstvu hlíny. Kdo by ji pak také viděl :D
Tak teď také spí v kolárně, zítra je přestěhuji do sklepa, kde je stabilně kolem 5 stupňů a nechám je tam asi do Vánoc.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2916
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak se želvy samy zazimovaly

Příspěvek od euzelva » pon 27. říj 2014 22:45:36

Super, ale nechte ji tam nejméně tři měsíce. Do vánoc je docela málo.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Maxim
Nováček
Příspěvky: 9
Registrován: pon 22. zář 2014 8:17:27

Re: Jak se želvy samy zazimovaly

Příspěvek od Maxim » úte 28. říj 2014 16:47:51

ahojte, dnes ráno už u nás mrzlo,drobcov som dal na noc do sklepa kde je teraz okolo 9° .Ale nejsom si istý či už boli pripravený na zimovanie,či sa už vyprázdnili.Asi nie je pre nich ani dobré to že ráno už je okolo 0 a poobede ked svieti slnko zas teplo.Maam ich nechať ve sklepe kde je momentalne 9 ° alebo ich dať potom ešte von?

Maxim
Nováček
Příspěvky: 9
Registrován: pon 22. zář 2014 8:17:27

Re: Jak se želvy samy zazimovaly

Příspěvek od Maxim » úte 28. říj 2014 17:26:03

tak 1 želva spí a ale drúhe 2 sú hore,nebehajú iba čučia.je tam stála teplota 9°

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2916
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak se želvy samy zazimovaly

Příspěvek od euzelva » úte 28. říj 2014 18:08:16

Ještě by měli zůstat venku, pokud mají boudu a na noc je tam zavřete teploty lehce pod bod mrazu nevadí.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Uživatelský avatar
marketom
Pokročilý
Příspěvky: 27
Registrován: čtv 04. zář 2014 9:22:07

Re: Jak se želvy samy zazimovaly

Příspěvek od marketom » čtv 30. říj 2014 15:11:27

Já mám želvíny taky ještě venku v boudě o tloušťce stěn 5 cm s pořádnou vrstvou slámy, ale už nevylézají. Cca před 14 dny určitě žrali, protože jim přispívám nalezenými pampeliškovými květy a ty jsou vždy do druhého dne pryč. Jak se pak vlastně samy vyprázdní, když jsou neaktivní??? Nechávám přípravu čistě na nich samotných, ale co když se nepřipraví dobře???

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2916
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak se želvy samy zazimovaly

Příspěvek od euzelva » čtv 30. říj 2014 16:02:06

Přesně tak, příroda je připraví sama a oni to samozřejmě vycítí a připraví se také. Která to nezvládne prostě zafunguje selekce a většinou uhyne. Tím je vše dané, ale aby jste nějak extra připravovala venkovní želvy na zimování, tak to by už fakt bylo moc. Stejně si myslím, že jedinci který nezvládne ani toto základní minimum pro život suchozemské želvy by to moc nepomohlo. Takže nic neřešit ;)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

minjja
Nováček
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 30. říj 2014 20:59:29

Re: Jak se želvy samy zazimovaly

Příspěvek od minjja » čtv 30. říj 2014 21:07:00

Chtěla jsem se zeptat, jestli se zde píše vhodný den k přesunu želv do lednice (sklepa). Mám na to čekat? Zatim jen sleduju, jestli noční teploty neklesají pod 0 jinak je stále na balkoně ;) Děkuji :)

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2916
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak se želvy samy zazimovaly

Příspěvek od euzelva » čtv 30. říj 2014 21:30:41

To bohužel je závislé na dané lokalitě a místních podmínkách. Takže tuto informaci já nepíši. Ale do lednice dát až totálně spí a venku je udržet, co nejdéle to jde.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Uživatelský avatar
marketom
Pokročilý
Příspěvky: 27
Registrován: čtv 04. zář 2014 9:22:07

Re: Jak se želvy samy zazimovaly

Příspěvek od marketom » pát 31. říj 2014 11:07:06

euzelva píše:Přesně tak, příroda je připraví sama a oni to samozřejmě vycítí a připraví se také. Která to nezvládne prostě zafunguje selekce a většinou uhyne. Tím je vše dané, ale aby jste nějak extra připravovala venkovní želvy na zimování, tak to by už fakt bylo moc. Stejně si myslím, že jedinci který nezvládne ani toto základní minimum pro život suchozemské želvy by to moc nepomohlo. Takže nic neřešit ;)
Miloši, to přece díky Vám víme, jak to v praxi funguje...jenže ona ta selekce neví, že jsou to mí želví drahouškové a že když se něco zvrtne tak se mnou dlouho nic nebude. Přesto ale nezbývá, než to nechat přírodě... ;)

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2916
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak se želvy samy zazimovaly

Příspěvek od euzelva » pát 31. říj 2014 12:29:17

:lol: :lol: :lol: Držím přesto palce
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Maxim
Nováček
Příspěvky: 9
Registrován: pon 22. zář 2014 8:17:27

Re: Jak se želvy samy zazimovaly

Příspěvek od Maxim » pát 31. říj 2014 17:03:31

ahojte,ako som vyšie písal že som ich kvoli ranným mrazom presunul do sklepa kde je 9 °tak tý 2 štvoročný spia ale ten 3-ročný drobec tak tomu sa pri takej teplote moc nechce,teraz ich dam von kedže mrazy by už nemali byť.Neviete prečo je ten krpec aj pri 9° taky nespaví?

Uživatelský avatar
marketom
Pokročilý
Příspěvky: 27
Registrován: čtv 04. zář 2014 9:22:07

Re: Jak se želvy samy zazimovaly

Příspěvek od marketom » pát 31. říj 2014 22:09:59

euzelva píše::lol: :lol: :lol: Držím přesto palce
...to já jim taky... ;) ;) ;)

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2916
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak se želvy samy zazimovaly

Příspěvek od euzelva » ned 02. lis 2014 20:08:08

Maxim píše:ahojte,ako som vyšie písal že som ich kvoli ranným mrazom presunul do sklepa kde je 9 °tak tý 2 štvoročný spia ale ten 3-ročný drobec tak tomu sa pri takej teplote moc nechce,teraz ich dam von kedže mrazy by už nemali byť.Neviete prečo je ten krpec aj pri 9° taky nespaví?
Nespí protože je na něho moc teplo :shock:
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Karolina
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: pon 03. lis 2014 14:52:43

Re: Jak se želvy samy zazimovaly

Příspěvek od Karolina » pon 03. lis 2014 16:18:23

Dobrý den,
Bydlím v JZ Francii,mám želvu čtyřprstou (TM) a želvu vroubenou (TH), dnešní venkovní teplota 19st. V zatepleném domku za poslední dny zaznamenané teploty - max.24st, min.9st.
TM se již několik týdnů snaží zahrabat ve výběhu. Vždy jí na noc vrátím do domku. Druhý den se pak sluní, sezobne pár pampelišek a pak se opět zahrabe. Loni ochotně přezimovala v zatepleném domku - část zimy byla na podlaze, část na hlíně, ale jen v mělkém důlku. Letos se jí tam nějak nelíbí. Jediná změna, kterou jsem oproti loňskému roku provedla je, že jsem odizolovala podlahu – pod dřevěnou podlážku polystyren, hlínu do umělohmotné krabice, aby ze spoda nenatáhla vlhko (loni často pršelo, zem byla hodně mokrá a tvořila se na ní plíseň). Také jsem se bála, aby se tam nepodhrabala myš. Hlína je teď sušší a sypká. Vím, že želva nemá mít úplné sucho, ale kde je ta správná rovnováha :?: Myslela jsem, že v domku se udrží určitá přirozená vlhkost - ve vchodu je závěs, ale ne až na zem, takže je u vchodu podlážka často vlhká. TH je v domku na podlaze spokojená.
Děkuji a zdravím.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2916
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak se želvy samy zazimovaly

Příspěvek od euzelva » pon 03. lis 2014 16:38:55

Do příchodu mrazu ve Vaší oblasti je ještě daleko a nechte prostě želvu ať se zahrabe klidně venku. V boudě je na ní ještě asi moc teplo. Poznačte si místo kde se zahrabala a přemístit ji můžete až budou opravdu hrozit větší mrazy. určitě bych ji zbytečně do ničeho nenutil, když to není potřeba. :)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Karolina
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: pon 03. lis 2014 14:52:43

Re: Jak se želvy samy zazimovaly

Příspěvek od Karolina » pon 03. lis 2014 17:09:20

A nevadí, že na ní prší a hlína je promočená? Venkovní minima jsou 4-5st.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2916
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak se želvy samy zazimovaly

Příspěvek od euzelva » pon 03. lis 2014 17:51:26

Nevadí, očividně to želva upřednostňuje před boudou :D
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Karolina
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: pon 03. lis 2014 14:52:43

Re: Jak se želvy samy zazimovaly

Příspěvek od Karolina » pon 03. lis 2014 21:01:59

Máte pravdu, příroda potažmo želva sama ví, co je pro ní nejlepší ;)
DĚKUJI za trpělivé odpovědi!

Uživatelský avatar
marketom
Pokročilý
Příspěvky: 27
Registrován: čtv 04. zář 2014 9:22:07

Re: Jak se želvy samy zazimovaly

Příspěvek od marketom » ned 23. lis 2014 16:09:17

Dobrý den, Miloši, podle týdenní předpovědi ČHÚ hrozí v tomto týdnu na noc při zmenšené oblačnosti až -3 °C. Denní max 5°C. Můžu nechat kluky ještě ve venkovním výběhu (bouda ze dřeva síla 5 cm, 40cm vrstva slámy, celý výběh ještě přikrytý igelitovou plachtou), nebo už jim "ustlat" v lednici??? Zatím jsem při kontrole ještě nacházela bobky, takže se zřejmě stále ještě vyprazdňují. Nebo ještě vydržet ??? A do kolika stupňů to??? Já vím, omýlá se to tu dokola, ale začínám být nervní, tak prosím dejte info, děkuji moc!!! ;)

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2916
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak se želvy samy zazimovaly

Příspěvek od euzelva » ned 23. lis 2014 16:27:54

Můžete je nechat ve výběhu, na noc zavřít do boudy a ta jen tak nepromrzne. V případě potřeby zde máte tipy na to jak boudu zabezpečit teplotně http://euzelva.cz/temperovani-zelvich-ubikaci
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Uživatelský avatar
marketom
Pokročilý
Příspěvky: 27
Registrován: čtv 04. zář 2014 9:22:07

Re: Jak se želvy samy zazimovaly

Příspěvek od marketom » ned 23. lis 2014 16:32:09

Pokud myslíte do té jejich boudy, tak to je v pohodě, vůbec už jí neopouští. Takže zatím je to ok?? A kdy tedy uklidit až bude pod nulou i ve dne???Díky moc za rady!!!

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2916
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak se želvy samy zazimovaly

Příspěvek od euzelva » ned 23. lis 2014 19:44:25

Domů až nebudete schopná v boudě udržet teploty v nad 0°C ;)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Uživatelský avatar
marketom
Pokročilý
Příspěvky: 27
Registrován: čtv 04. zář 2014 9:22:07

Re: Jak se želvy samy zazimovaly

Příspěvek od marketom » ned 23. lis 2014 20:37:43

...myšleno ve dne?? asi to v textu uteklo...
Na zítra už mám objednaný polystyren, dle návodu z odkazu zateplíme ještě boudu. Stejně...želvy si v klidu chrupkaj a vůbec netuší, jakej je kolem nich kolotoč... Díky moc Miloši!!!

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2916
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak se želvy samy zazimovaly

Příspěvek od euzelva » ned 23. lis 2014 21:07:36

marketom píše:...myšleno ve dne?? asi to v textu uteklo...
Na zítra už mám objednaný polystyren, dle návodu z odkazu zateplíme ještě boudu. Stejně...želvy si v klidu chrupkaj a vůbec netuší, jakej je kolem nich kolotoč... Díky moc Miloši!!!
MYŠLENO KDYKOLIV :P Mějte se fajn
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět