Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

hyperaktivní želva v 10 stupních

Hibernace, délka zimování, jak ji připravit
Odpovědět
jester
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: ned 19. dub 2020 15:23:13

hyperaktivní želva v 10 stupních

Příspěvek od jester » čtv 15. říj 2020 15:04:02

Dobrý den, píšu vám protože si nevím rady s chováním naší želvy stepní. Přes léto je je venkovním výběhu, v září už moc nežrala, vyprázdnila se, všechno ok. Dali jsme jí do bedny na chodbu na začátku října, kde je stálá teplota asi 14C. V těchto čtrnácti stupních, kdy je už opravdu poměrně ztuhlá, se z bedny začala dobývat a od té doby má nějaký záchvat, neodpočine si ani chvilku a pořád jakoby leze na překážky směrem nahoru. Když jí přemístím do stejně vychlazené předsíně, stoupne si ke zdi a snaží se přelézt zeď.
Opravdu nevíme co s ní, podobné věci jsem viděla jen minulý rok když měla podle veterinářky ovulaci, a snažila se zřejmě hledat partnera. V tom případě to vyřešilo právě zchlazení, ale teď je pořád velmi aktivní i v 10 stupních. Mám obavu aby se nevyčerpala a nechybělo jí to pak v zimě...nežrala už asi měsíc. Minulý rok zimovala později kvůli počasí ale normálně.

moc děkuji za radu

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: hyperaktivní želva v 10 stupních

Příspěvek od Mirek » čtv 15. říj 2020 16:13:46

Přesun byl předčasný, ve 14 °C některé želvy ještě normálně aktivují. Do zimoviště se želvy přesouvají až v okamžiku, kdy tvrdě spí. Nechte ji ve výběhu, ať se sama zazimuje. Na noc je dobré přesouvat do zateplené boudy, protože už pomalu budou hrozit přízemní mrazíky.

jester
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: ned 19. dub 2020 15:23:13

Re: hyperaktivní želva v 10 stupních

Příspěvek od jester » čtv 15. říj 2020 17:28:10

Ok, tak ještě počkáme a necháme jí venku, do té zateplené bedny jí asi budu muset zavřít na zámek aby nevylezla ale zkusíme:-)
děkuji za odpověď

vermut
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: stř 10. úno 2016 17:15:01

Re: hyperaktivní želva v 10 stupních

Příspěvek od vermut » ned 15. lis 2020 21:22:19

Dobrý den,
mám něco podobného, zřejmě také brzký pokus o zazimování. Minulý rok mi byla zazimovaná poprvé a naprosto v pohodě(je 4 letá), zimovala ji moje známá. Letos byla venku do asi 5.10. a poté putovala opět ke známé kde byla loňi. Byla společně s jejich želvou uložena do sklepa kde mají teplotu cca 8°, vše vypadalo v pořádku, ale po 14 dnech se probudila a vyhrabala se a nespí. Pokoušel jsem jí "dozimovat" na balkoně který máme zasklený, horší je že je to asi 14 dní co bylo o víkendu celkem teplo a na problém se zadělalo ještě víc. 6elvu mám nyní v 18° a nevím jak jí douspat proto bych se vás rád zeptal co mám dělat? Moc děkuji nerad bych pokazil a nebo želvě ublížil.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: hyperaktivní želva v 10 stupních

Příspěvek od Mirek » pon 16. lis 2020 0:32:18

Teplota 8°C je na hraně optimálních teplot, ale asi ještě možná. Nicméně začátkem října nemohou být želvy ještě zazimované. Když se podívám do svých záznamů teplot, tak 5. 10. byl u mě ve výběhu průměr 13°C, v maximu dokonce 21°C. Pochopitelně se to může diametrálně lišit v závislosti na lokalitě, nicméně chci tím říct, že želvy tvrdě hibernují až v době, kdy jsou denní teploty okolo 5 °C, což odpovídá současnému počasí (podle lokality). Dřívější přesun do zimoviště může želvu ohrozit na zdraví, protože se teprve nachází ve fází příprav na hibernaci. Takže to pro příště.

Co dělat nyní? Ideálně už se nepokoušet želvu zazimovat. Pokud želva byla z venku přesunuta do zimoviště, následně na balkón, kde bylo navíc teplo... to je dost velký nápor na organismus želvy. Navíc, je-li teď delší dobu držena ve vyšších teplotách, tak želva začala aktivovat. Opětovný pokus o další útlum není na místě. Želvu bych tedy na Vašem místě dále probouzel, umístil ji na zimu do terária (pokud nemáte terárium, tak staří nějaký provizorní želví stůl, samozřejmě adekvátně vybavený), v květnu pak může jít ven.

vermut
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: stř 10. úno 2016 17:15:01

Re: hyperaktivní želva v 10 stupních

Příspěvek od vermut » pon 16. lis 2020 23:41:26

Dobre moc dekuju, potvrdilo se mi to co jsem si myslel.

Odpovědět