Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

7letá želva, zimovat či ne?

Hibernace, délka zimování, jak ji připravit
Odpovědět
Schlorm
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: sob 14. zář 2019 16:39:21

7letá želva, zimovat či ne?

Příspěvek od Schlorm » sob 14. zář 2019 16:44:29

Dobrý den,
Už sedmým rokem chovám krásnou želvu zelenavou, těší se dobrého zdraví, přes léto má na zahradě poměrně velký výběh se stínem, domkem a dostatkem místa. Doteď jsem každý podzim želvu schovával dovnitř do terária, kde jsem postupně upravoval světlo a teplotu tak, že se dostala do "odpočinku". Nespala úplně, ale nejevila moc pohybu a méně jedla. Na jaře opet začínala s aktivitou a když začalo být venku před noc konstantně nad 10 stupňů, přesunul jsem ji opět do vyběhu. Možná je na to pozdě, nicméně teď se o ni nově starám sám, a proto se radši zeptám. Mám ji tuto, popřípadě až příští, zimu začít řádně zimovat? Nebo by to pro ni byl šok když není zvyklá. Děkuji za odpověď.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: 7letá želva, zimovat či ne?

Příspěvek od Mirek » sob 14. zář 2019 17:53:45

To rozhodnutí, jestli zimovat zůstane vždy za Vás. Samozřejmě z hlediska chovu poskytuje pro evropské druhy celoroční venkovní chov se zimováním nejvhodnější podmínky, takže doporučit ho jednoznačně v tomto ohledu lze. Samozřejmě musíte zajistit vhodné podmínky. Šok to pro želvu nebude, prostě ji jen necháte ve venkovním výběhu déle, a to až do okamžiku, kdy se zazimuje. Nicméně určitě není vhodné zimovat celou zimu, to by mohlo být pro želvu, která byla doposud v zimním období aktivní, až příliš vyčerpávající. První zimování se proto zkracuje na 2 - 3 měsíce, kdy se po této době želva uměle probudí. Do venkovního výběhu se pak přesune opět na jaře a v mezičase mezi zimováním a přesunem ven želva tráví ve vnitřních prostorách. Další zimování se prodlužuje o měsíc a tak až do doby, kdy želva přečká celou zimu.

Odpovědět