Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Odpočinek v teráriu

Hibernace, délka zimování, jak ji připravit
Odpovědět
Betinka
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: ned 01. zář 2019 21:27:32

Odpočinek v teráriu

Příspěvek od Betinka » pon 02. zář 2019 12:25:17

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na odpočinek želvy v teráriu. Je to naše první želvička, tudíž nováčci. Máme od Vás 4 roky želvičku zelenavou a narodila se v roce 2014( je jí tedy 5 let). Roste, pomalu přibývá na váze a momentálně má 402 gramů. :D V létě dostává jitrocel, smetánku, jetel, mochnu, divoký jahodník a v zimě polníček, rukolu, čínské zelí, čekanku, ředkvičku, nať od mrkve, atd. V létě sypeme vápník 1-2× týdně a v zimě častěji. V teráriu má také sépiovou kost, kterou ona miluje. :D Nechtěli jsme, aby se bála ruky, takže jsme jí jednou za čas dávali jíst z ruky a je velmi přítulná. Nechá se podrbat na hlavičce a když otevírám krabici s potravou, tak se rozběhne a běží rovnou k misce. :lol: V rohu terárka má pořád čerstvé seno a občas jí malými kousky sena posypu stravu. Výhřevným světlem svítíme 9-10 hodin a UVB totéž. Pod výhřevným světlem máme větší kámen na kterém se může nahřávat, když se zhasne, ale nejsem si jistá, jestli je to pro ni bezpečné. :roll: Terárium je u okna, takže má dostatek denního světla. Koupeme 1× do týdne a za odměnu dáváme ovoce posypané vápníkem. Terárium uklízíme a rosíme každý večer. ;) "Velký úklid", kdy čistíme celé terárko, vyměňujeme substrát, myjeme kameny a dekorace, děláme jednou za 3 měsíce. Nikdy nebyla zimovaná a ani neplánujeme. Želvička měla každý rok na zimu "stav", kdy nevylezla třeba 3-4 dny. :roll: Takže jí necháváme zhasnuto. Když vyleze, zase žere a je aktivní. Chtěla jsem se tedy zeptat, když zastihnu příznaky dříve než usne sama, mám jí dát k odpočinku sama? Tzn. koupat častěji a zkracovat svícení a snižovat teploty? A potom se jí vypnou veškerá světla úplně? Dále jsem četla, že by měla mít k odpočinku nižší teplotu. Tam, kde má umístěné terárium je pokojová teplota a to jí asi stačit nebude... :roll: Napadlo mě tedy jí dopřát odpočinek na balkóně, v krabici se substrátem či hoblinami, ale to už by bylo asi zimování v těchto teplotách. A pokud by tedy usnula na delší dobu, jak dlouho tak bude spát a probudí se sama nebo jí máme vzbudit my sami? A počítám, že až by se tedy probudila, tak jí začít svítit až tak po dvou dnech a opět zvyšovat teplotu a dobu svícení. Ještě jsem se chtěla zeptat, "snižování a zvyšování" teploty, znamená výměna žárovky s menším nebo větším počtem Wattů nebo vyhřevnou lampu dát dál od substrátu, tedy zvýšit?
Děkuji všem předem za odpovědi a za každou radu. :D :) Omlouvám se za laické otázky, ale nechtěli bychom naší želvičku nějak ohrozit. ;) Eliška 13 let

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Odpočinek v teráriu

Příspěvek od Mirek » pon 02. zář 2019 13:44:02

Prvně jen dovětek k dennímu světlu - to, že je terárium u okna neznamená, že má želva dostatek denního světla. V zimě jsou dny až příliš krátké na to, aby želvě poskytovaly dostatek světla. Stejně tak bývá většinou zataženo. Umístění u okna navíc nese riziko přehřátí terária, pokud na něj bude přímo svítit slunce.

Co se týče problematiky "odpočinku". Je důležité se rozmyslet, co vlastně chceme želvě dopřát. Psala jste, že zimovat nechcete. V takovém případě musí být želva celý rok aktivní, nicméně jakožto zimující plaz k tomu není disponována. Z toho plyne, že jednou za čas želva prodělává klidové období. Toto období se děje při teplotách vyšších než zimování (pokojová teplota, lépe nějaká chladná chodba...). Želva se tedy zjednodušeně nachází někde na pomezí hibernace a aktivity. To, co jsem tady popsal, patrně není pro želvu to nejvhodnější (vyšší teplota udržuje metabolismus více aktiní, ten tak spotřebovává zásoby energie. Na druhou stranu je želva apatická a nepřijímá potravu, tedy zásoby energie neobnovuje), nicméně při ryze terarijním chovu je to nevyhnutelné. Pokud by totiž takto "unavená" želva byla držena ve vytopeném teráriu, znamenalo by to její přehřívání. Pokud spatříte u želvy znaky tohoto problému, je samozřejmě vhodné začít jednat a želvě snižovat teploty. Pokud se želva s tohoto neprobere sama, je vhodné po čase "probrat" uměle, neboť dlouhodobé setrvání v takovémto "polozimování" není možné. Snižování a zvyšování může znamenat oboje. Teplota pod lampou se sníží vyzvednutím výše i výměnou za slabší žárovku. Konkrétní kombinace obou úkonů si musíte zvolit podle aktuální situace.

Betinka
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: ned 01. zář 2019 21:27:32

Re: Odpočinek v teráriu

Příspěvek od Betinka » pon 02. zář 2019 14:19:17

Děkuji za odpověď a určitě budeme pozorovat. :) S tím denním světlem ještě neco uděláme a terárium neustále větráme, aby se nepřehřála. Ještě jsem se chtěla zeptat, při simulování ročního období, třeba teď konkrétně simulování léta v zimě, vím, že pod vyhřevnou lampou má být 40 - 45°C. Ale jak dlouho se má tak svítit v každém simulovaném období? Nebo je to pořád stejné (průměr 9-10 hod)? Želva se totiž nahřeje a jde do chladnější části, tak nevím jestli vypnout, či nechat, jestli zase za chvilku vyleze? A teď jsem koukala, že se zahrabala rovnou pod výhřevné světlo, tak jsem jí dala do chladnější části, aby se tam neupekla. Potom zalezla do domečku. Při přendávání jsem si všimla ze spoda má rovný krunýř, ale má ho pěkně tvrdý, myslíte, že už by si chtěla třeba odpočinout? Žere a k večeru ještě běhá po teráriu. Děkuji za odpověď a radu :)

Betinka
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: ned 01. zář 2019 21:27:32

Re: Odpočinek v teráriu

Příspěvek od Betinka » pon 02. zář 2019 14:27:05

Ještě jsem zapomněla dodat, že budeme muset vyměnit UVB světlo, protože dosluhuje, jestli nemohou být tyto problémy způsobeny tímto, ale nevím. :(

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Odpočinek v teráriu

Příspěvek od Mirek » pon 02. zář 2019 14:56:57

Větrání terária je zvláště v létě nutné, ale pozor na skleníkový efekt. Mně slunce přes okno dokázalo dost vyhřát želví stůl, natož pak terárium. Ale záleží to od konkrétních podmínek, u mě je to způsobeno i tím, že doma máme v létě vedro.

Jak dlouho kdy svítit vám nikdo neřekne, protože na želvu nejdou aplikovat žádné tabulkové hodnoty. Vždy by měla jít doba svícení s teplotou. Tedy pokud chci snižovat teplotu, dělám totéž i s dobou osvitu a naopak. To, že jde želva po nahřátí do chladné části, je zcela normální chování. Výhřevná lampa je vv provozu nepřetržitě aby byl zachován teplotní gradient. Želva si v průběhu dne sama volí místo s vyhovující teplotou.

Jestli je čas snížit teploty, to musíte posoudit sama podle chování želvy. Vždy se ale posuzuje v průběhu několika dní. Jeden den, kdy je želva línější, ještě nemusí nic znamenat. Pokud se Vám bude zdát želva apatická, bude se zdržovat poblíš výhřevných zdrojů apod., pak bych teplotu snížil. Někdy pouhé snížení teplot k úpravě stavu postačuje. UVB světlo má vliv na metabolismus vitamínu D a potažmo tedy na metabolismus vápníku a fosforu. V krajních případech může být příčinou apatie želvy, ale to už se jedná spíš o vedlejší důsledek probíhajícího onemocnění (sekundární hyperparathyreózy z hypovitaminózy D).

Betinka
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: ned 01. zář 2019 21:27:32

Re: Odpočinek v teráriu

Příspěvek od Betinka » pon 02. zář 2019 15:20:40

Ještě jednou moc děkuji za rady. :D Kdyby něco, tak se ještě ozvu, pro zatím moc krát děkuji a nashledanou. :)

Odpovědět