Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Délka odpočinku v teráriu

Hibernace, délka zimování, jak ji připravit
Odpovědět
Mithrandir
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: sob 05. led 2019 16:28:05

Délka odpočinku v teráriu

Příspěvek od Mithrandir » sob 05. led 2019 16:30:30

Dobrý den,
mám od vás želvu, nyní 9 let starou. Přes léto je ve venkovním výběhu, přes zimu doma v teráriu. Přes zimu ji dle aktivity dělám vždy klidové období bez osvětlení a topení. Začátkem listopadu se zahrabala, přestal jsem jí tedy topit a svítit a nechal ji odpočívat. V místnosti jsem vypnul i topení, takže je v teráriu nyní cca 13-15°C. Želva je stále zahrabaná, nežere ani nepije. Pravidelně rosím substrát, dnes se trochu odhrunula, tak jsem viděl, že je živá. Chci se zeptat, jak dlouho mohu takto želvu bez nějakých problémů nechat, popřípadě kdy začít svítit a postupně topit. Nebo to mám nechat zcela na ní? Vím že by při úplném zimování měla být teplota pod 10°C, tak abych ji nenechal spát moc dlouho a nebyl nějaký problém. Děkuji.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Délka odpočinku v teráriu

Příspěvek od euzelva » sob 05. led 2019 17:19:02

V tomto stavu může být klidně 4 - 5 měsíců. Probudí ji když ne nic jiného, tak jarní počasí. Svítit postupně až začne být aktivní.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Mithrandir
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: sob 05. led 2019 16:28:05

Re: Délka odpočinku v teráriu

Příspěvek od Mithrandir » ned 12. led 2020 17:37:46

Dobrý den,
mám ještě jeden dotaz. V září jsem želvu přestěhoval do terária do mítnosti, kde se netopí, v průběhu října se želva zahrabala. Přestal jsem tedy topit a svítit...v teráriu je jen přirozené světlo z okna a teplota kolem 10° spíš lehce pod. Vím, že želva takto může spát i několik měsíců...ale mám ji nějak kontrolovat? Nechci ji moc odhrabávat a rušit, ale zase si říkám, aby to přežila...Případně po jakém čase ji mám začít probouzet? Nebo to mám nechat na ní?
Děkuji

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Délka odpočinku v teráriu

Příspěvek od Mirek » ned 12. led 2020 22:17:32

Zkontrolovat můžete. Pokud máte teplotu 10°C, tak se dost blížíte zimování, takže pokud je želva v pořádku, možná bych to tak ještě nechal.

Mithrandir
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: sob 05. led 2019 16:28:05

Re: Délka odpočinku v teráriu

Příspěvek od Mithrandir » pon 13. led 2020 16:51:46

Děkuji za odpověď. Mám ji tedy vyhrabat a zkontrolovat? A co přesně zkontrolovat? A po kolika měsících od usnutí ji mám ev. začít světlem a postupně i teplem probouzet? Nebo to nemám nechat zcela na ní?
Teplota v teráriu je teď permanentně cca 9.5°C.
Děkuji

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Délka odpočinku v teráriu

Příspěvek od Mirek » pon 13. led 2020 23:42:49

Je pravda, že to není úplně teplota zimování, ale jak jsem říkal, dost se blížíte. Zkontroluje se hmotnost její celkový stav a reakce (při této teplotě nečekejte nic extra, jen zafuní, nebo se jen trochu pohne). Jak dlouho čekat záleží na Vás, pokud je želva v pořádku, tak evidentně jí podmínky svědčí. Na druhou stranu, pokud je to první "zimování", nedoporučuje se první zimu překračovat tři měsíce (ale i toto je individuální). Probouzení pak nastává postupným zvyšováním teplot a pak i rozsvěcováním.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Délka odpočinku v teráriu

Příspěvek od euzelva » stř 15. led 2020 8:05:57

V tomto stavu můžete zimovat s přehledem 4 měsíce, vždyť takto dlouho se zimují i želvy prvním rokem. To jsem odbočil. Kontrola spočívá ve zvážení želvy a zběžně vizuálně, pak rychle vrátit zpět. Moc u toho nesvítit.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět