Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

První zimování

Hibernace, délka zimování, jak ji připravit
Odpovědět
AdamKacirek
Matador
Příspěvky: 63
Registrován: stř 12. črc 2017 18:47:16

První zimování

Příspěvek od AdamKacirek » ned 26. srp 2018 16:17:49

Dobrý den, rád bych letos poprvé zimoval své dvě želvy vroubené narozené 2015. Zatím jsou ve venkovním výběhu. Na stránkách euzelva mě chybí pár odpovědí na otázky ohledně zimování z venkovního výběhu, a tak je vkládám sem. Pokud jsou ve článku napsány, omlouvám se, ale je to moje první zimování, tak chci vědět, co a jak.
1) Kdy (měsíc nebo teplotně venku) dát želvy do zimoviště? Je potřeba je na tento přesun přípravit nebo jsou na to připraveny postupným snižováním teplot?
2) Jak poznám spící želvu, kterou mohu dát zimovat do zimoviště. Mohu dát do zimoviště i probuzenou želvu?
3) Jak má vypadat zimoviště (jaká bouda, mohu použít tu co mají ve výběhu ve které i usnou, zhruba 3 cm polystyrenu, jaký substrát, kolik, jak často a zda v průběhu zimování rosit, kam dát teplotně a světelně).
4) Jak často kontrolovat/zasahovat do zimování (vážení, rosení substrátu, kontrola želv...)
5) Kdy (měsíc nebo teplotně venku) dát želvy ven (kam, do boudy kterou mají venku, cca. 3 cm polystyrenu, jak do toho zasahovat, prostě jen dát ven a zbytek nechat na želvách a na přírodě?)
Děkuji za odpovědi, doufám že bude sloužit i jako materiál pro další chovatele, kteří si nejsou zcela jisti.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: První zimování

Příspěvek od Mirek » čtv 30. srp 2018 1:47:29

1) Přesouvá se do zimoviště, jakmile želvy usnou. Jinými slovy se taky dá říct, že se želvy přesunou do zimoviště v momentu, kdy teplota, ve které želvy jsou (bouda), cca odpovídá teplotě v zimovišti. Příprava není potřeba, ve venkovním výběhu se želvy samy zazimují se snižujícími se teplotami. Samozřejmě je dobré zvážit a zkontrolovat, zdali jsou želvy v dobré kondici.

2) Spící želva má zavřené, jakoby opuchlé oči, zpravidla zatažená do krunýře. Ale stále setrvávají určité mechanismy jako svalový tonus nebo "zafunění" při manipulaci. Probuzenou želvu bych do zimoviště nedával.

3) Jako zimoviště je ideální bedna, kde se želva vleze, ale s určitou prostorovou rezervou. Používá se vzdušný substrát schopný udržet vlhkost - od dubového listí, po směsi s lesní hrabankou, lignocel. Bedna se umisťuje na tmavé a vlhké místo. Pokud hrozí výskyt hlodavců, tak je potřeba zabezpečit, aby se k želvě nedostali (spící želva se nemůže bránit a hlodavci ji dokáží bez problémů zabít).

4) Dle potřeby, ale vždy se snažit co nejméně. Vážení lze realizovat jednou měsíčně, zpočátku zimování můžete pro klid častěji. Pokud budete muset rosit, tak dle potřeby.

5) Opět jako v prvním bodu, akorát opačně. Tedy když poleví mrazy i v noci a v nebude hrozit, že v boudě teplota klesne hluboko pod bod mrazu. Probouzení se opět nechává přirozeně na rostoucích teplotách.

AdamKacirek
Matador
Příspěvky: 63
Registrován: stř 12. črc 2017 18:47:16

Re: První zimování

Příspěvek od AdamKacirek » sob 01. zář 2018 14:10:03

Moc děkuji za odpovědi. Jen bych se ještě zeptal, ohledně těch teplot. Jak máte ozkoušené, kdy zhruba usne (zhruba týden v měsíci) a opět z váší zkušenosti, kdy dát ven. Neprobudí se při přendávání z boudy do nějaké té boudy na zimování? A jaká má být teplota v zimovišti ideálně? Může se jako zimoviště použít i lednice?

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: První zimování

Příspěvek od Mirek » sob 01. zář 2018 21:02:41

Nejde to říct explicitně, kdy želvy usnou. Usnou, až k tomu budou mít vhodné teploty, což bývá většinou v průběhu lisotopadu. Na drohou stranu se u nejednou stalo, že i na konci listopadu bylo 15°C... Nemějte strach, že byste to prošvihl, není to záležitost jednoho dne. Se snižujícími se teplotami želvy usnou a normálně mohou ve výběhu zimovat a do zimoviště je můžete přenést až ve chvíli, kdy budou teploty natolik nízké, že by mohly klesnout v zimovišti pod nulu.

Neprobudí se. Metabolismus zimující želvy je pozměněn. Některé funkce jsou prakticky zastaveny, ostatní nutné zpomaleny na minimum. Nejedná se tedy o spánek, ze kterého želvu probudíte manipulací. Samozřejmě želva nějak reaguje - zafuní, trochu se pohne... Samozřejmě ale platí, že manipulace se omezuje jen na nezbytné úkony. Teplota v zimovišti nesmí spadnout prod nulu a zároveň musí být dlouhodobě níže než 10°C. Při vyšší teplotě želva spotřebovává více energie, což se projeví výraznějším hubnutím. Pakliže by se toto stalo, je potřeba želvu probutit, protože se jinak může stát, že želva vyčerpá své energetické zásoby a poté se už neprobudí.

Lednice se může použít, ale za dodržení určitých pravidel. Želva má pro zimování vlastní oddělenou lednici. Nepoužívá se lednice, v které se skladuje jídlo. Jednak z hygienických důvodů, jednak by byla želva často rušena. Dále, lednice vysušuje, takže je nutné kontrolovat a dbát na vlhkost sustrátu. Taky je dobré do lednice umístit misku (i více) s vodou, čímž se redukuje vysoušení substrátu.

Bears
Pokročilý
Příspěvky: 30
Registrován: pon 26. pro 2016 16:46:16

Re: První zimování

Příspěvek od Bears » úte 18. zář 2018 19:25:20

Dobrý den,
ráda bych se přidala k dotazům na této stránce. Jsem také naprostý začátečník v zimování. Mám tříleté Hermanky 120 a 240g v dobré kondici a rozhodla jsem se jim letos dopřát odpočinek... Mám načtené "Zimování želv"na těchto stránkách a hltám každý příspěvek na toto téma, abych eliminovala co nejvíc chyb, kterých bych se mohla dopustit.
Můj hlavní dotaz je, že se obávám, pokud dám želvám hrabanku, kokosové vlákno nebo hlínu s pískem a přikryju listím, tak jestli při vlhčení nedojde k uhnívání listů a jestli timto nějak nemůžu uškodit želvám???
Děkuji za odpověď a budu ráda za každou radu, která by mi pomohla vše vyjasnit. MM

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: První zimování

Příspěvek od Mirek » úte 18. zář 2018 21:09:26

Dubové listí většinou nehnije ani neplesniví. Samozřejmě ho nemůžete udusávat, aby bylo provzdušněno a aby se vzduch dostával i přes substrát k želvě. Nicméně chce to kontrolovat a v případě hniloby nebo plísně včas odstranit a nahradit.

Bears
Pokročilý
Příspěvky: 30
Registrován: pon 26. pro 2016 16:46:16

Re: První zimování

Příspěvek od Bears » stř 19. zář 2018 15:11:01

Díky moc za odpověď. Takto mi to zatím stačí a v případě dalších nesrovnalostí, se na Vás opět obrátím... :ugeek:

Frito
Pokročilý
Příspěvky: 31
Registrován: pát 19. zář 2014 18:09:01

Re: První zimování

Příspěvek od Frito » stř 26. zář 2018 22:46:28

Já bych tedy rád připojil dotaz, který mě trápí. Je nutné želvy v zimovištích nějak koupat aby se vyčistili a aby je neohrožoval trus ve střevech?

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: První zimování

Příspěvek od Mirek » stř 26. zář 2018 23:55:59

Pakliže se želvy zazimovávají venku samy, tak ne. Želva sama zastaví příjem potravy a vyprázndní se pře zimováním.

denbur
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: stř 24. říj 2018 18:52:44

Re: První zimování

Příspěvek od denbur » stř 24. říj 2018 19:06:24

Dobrý den, zdravím všechny, jsem tu nováček a chtěla bych vás požádat o radu.
Máme želvu zelenavou. Utekla nám ze zahrady, 2 zimy si odzimovala, našli jsme ji a do terária jsme ji už nedali. Vybudovali jsme jí venkovní výběh a budeme poprvé zimovat. Je stará 7 let.
Včera jsem přesunula z venkovního výběhu již spící želvu do bedýnky se substrátem, ve které bude přes zimu. Bedýnka je umístěná v kůlně, kde je teplota momentálně 5-7 stupňů. Až začne mrznout, přesunu ji do sklepa.
Dnes jsem šla rosit substrát a želva se probudila. Otevřela oči. Je to problém?

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: První zimování

Příspěvek od Mirek » stř 24. říj 2018 19:33:30

Želva ještě nebude tvrdě spát, protože na zimní pánek jako takový jsou ještě vysoké teploty. Želvu nechce tak, přílišně ji nevyrušujte (jakoukoli konfrontaci omeznte na nezbytné minimum) a počkejte do snížení teplot.

denbur
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: stř 24. říj 2018 18:52:44

Re: První zimování

Příspěvek od denbur » stř 24. říj 2018 21:27:34

Děkuji.

denbur
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: stř 24. říj 2018 18:52:44

Re: První zimování

Příspěvek od denbur » úte 30. říj 2018 20:54:02

Dobrý den, tak dnes se mi želva úplně probudila v polystyrenové bedýnce. Vyhrabala se a pochodovala :roll:. Protože hlásí celkem teplý listopad, přenesla jsem jí zpět do venkovní ohrádky, kde se prošla a poté zalezla. Doufám, že přenos nevadí a neublíží jí to. Odpoledne už byla zahrabaná.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: První zimování

Příspěvek od euzelva » úte 30. říj 2018 22:00:46

Pokud budete zimovat nechat ve venkovním výběhu co nejdéle a pouze zabezpečit, aby želva nezmrzla.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Bears
Pokročilý
Příspěvky: 30
Registrován: pon 26. pro 2016 16:46:16

Re: První zimování

Příspěvek od Bears » ned 04. lis 2018 21:37:02

Dobrý den, mám velkou prosbu. Již jsem psala o kousek výš, že bych letos ráda poprvé zimovala hermanky 240 a 120g, které jsou celoročně v teráriu. Už od začátku října jsem jim snižovala teploty a méně svítila až do minulého týdne, od kdy mají uplně zhasnuto. Také jsem jim snižovala dávky jídla a už týden nic nejedly. Bohužel jsou ale teploty stále docela vysoké a želvám se vůbec nechce usnout. Jsou lehce unavené( zpomalené), ale každý den ráno vylezou z domečku a v přibližný čas původního zhasínání opět zalezou. Můj hlavní dotaz je na jídlo. Připadá mi, že je trápím hlady. Že může trvat jejich usnutí v tomto počasí třeba ještě 14dní (pokud se mi to vůbec podaří) a netuším, jak v tomto případě postupovat...Mám jim občas ještě trošku něčeho zeleného přihodit a pak třeba za dva dny vykoupat ( aby se stihly vyprázdnit) nebo si jich nemám všímat? Bojím se, aby mi ve spánku pak hlady neumřely :o Už jsem je přikryla, abychom je nerušily chozením kolem, ale vše zůstává stejné :roll:
Předem díky moc za odpověď MM

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: První zimování

Příspěvek od euzelva » úte 06. lis 2018 9:49:04

Letošní rok je teplotně atypický, příroda se s tím nemaže a želvy to mají nastavené tak jak to je, máte dvě možnosti, vydržet a nebo povolit a začít mírně svítit. Co je lepší nelze jednoznačně určit :oops:
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Bears
Pokročilý
Příspěvky: 30
Registrován: pon 26. pro 2016 16:46:16

Re: První zimování

Příspěvek od Bears » úte 06. lis 2018 12:16:46

Děkuji za odpověď. Klidně vydržím, jen bych ještě ráda znala odpověď na otázku, jestli mi neumřou hlady, než usnou? - Toho se bojím asi nejvíc :shock: ... Je mi jasné, že nemáte věšteckou kouli, ale spoléhám na vaše dlouholeté zkušenosti :ugeek: Díky moc MM

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: První zimování

Příspěvek od euzelva » úte 06. lis 2018 15:21:43

Hlady snad ne, pokud jim tam dáte krmení. Když bude nejhůře najedí se.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Bears
Pokročilý
Příspěvky: 30
Registrován: pon 26. pro 2016 16:46:16

Re: První zimování

Příspěvek od Bears » úte 06. lis 2018 15:50:07

Mám v tom trošku guláš! Ony by se nejspíš najedly, ale já jim nic nedávám, aby neusnuly plné trusu a přes zimu nevykvasily 8-) Takže jim tam můžu trochu zeleného dát i když jim už vůbec nesvítím a připravuji je na spánek??? Omlouvám se za hloupé dotazy, ale budu moc ráda, když si ještě najdete čas na jejich zodpovězení. MM

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: První zimování

Příspěvek od euzelva » čtv 08. lis 2018 7:50:42

Myslíte, že v přírodě se nemají možnost najíst? Mají, ale vše si regulují sami....
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Bears
Pokročilý
Příspěvky: 30
Registrován: pon 26. pro 2016 16:46:16

Re: První zimování

Příspěvek od Bears » čtv 08. lis 2018 13:17:23

Děkuji za VELICE PROFESIONÁLNÍ odpověď! MM

Odpovědět