Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Ideální rozměry bedny pro zimování

Hibernace, délka zimování, jak ji připravit
Odpovědět
Uživatelský avatar
martinn
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: úte 26. srp 2014 8:49:18

Ideální rozměry bedny pro zimování

Příspěvek od martinn » úte 26. srp 2014 12:50:35

Zdravím všechny,
chystám se poprvé zimovat 6 let starou želvu testudo hermanni (cca 5kg, 13 cm) a chci se zeptat, jaké jsou ideální rozměry pro bednu, v které bude zimovat (šířka x délka x výška). Chtěl jsem jí udělat ze dřeva, na spodek dát směs písku a kokosovho vlákna a přikrýt jí slámou. Děkuji za vaše odpovědi
Martin Nohejl

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Ideální rozměry bedny pro zimování

Příspěvek od Mirek » úte 26. srp 2014 13:13:31

Ze dřeva Vám asi zplesniví, já bych zašel do Ikei nebo kdekoli jinde a koupil za pár kourun plastovou krabici požadovaných rozměrů - takových aby se tam želva vešla, ale ne tak, aby tam byla úplně natěsno.

Uživatelský avatar
martinn
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: úte 26. srp 2014 8:49:18

Re: Ideální rozměry bedny pro zimování

Příspěvek od martinn » stř 27. srp 2014 10:03:45

Myslel jsem, že dřevěná bedna bude lépe větrat než bedna plastová. A jak asi vysoká vrstva lignocelu s pískem se má do boxu dát? Přikrývat želvu slámou a nebo ne?
Martin Nohejl

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Ideální rozměry bedny pro zimování

Příspěvek od Mirek » stř 27. srp 2014 10:53:16

Větrat to myslím bude, i když necháte volný "strop" bedny - tedy je lepší zakrýt pletivem kvůli hlodavcům. Vrstvu bych dal takovou, aby byla zahrabaná

Uživatelský avatar
martinn
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: úte 26. srp 2014 8:49:18

Re: Ideální rozměry bedny pro zimování

Příspěvek od martinn » čtv 28. srp 2014 19:59:07

Mám želvu zelenavou a na těchto stránkách jsem někde četl, že tento druh se nemá tendenci zahrabávat a ani u mé želvy jsem zatím nepozoroval náznaky, že by se chtěla zahrabat, tak nevím, jestli má smysl dávat tak vysokou vrstvu, aby se mohla do ní celá schovat. A má se želva přikrýt slámou nebo senem a nebo ne? A jaké rozměry byste tedy doporučili - aspoň zhruba číselně, pro orientaci (informace "krabici požadovaných rozměrů - takových aby se tam želva vešla, ale ne tak, aby tam byla úplně natěsno" je pro začínajícího chovatele nic neříkající.). A není lepší místo plastového boxu spíše plastová přepravka (taková ta klasická na ovoce), která má díry a která by lépe větrala? Ale nevím, jsem začátečník, a proto se ptám. Děkuji
Martin Nohejl

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2918
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Ideální rozměry bedny pro zimování

Příspěvek od euzelva » pát 29. srp 2014 7:58:43

U želv nikdy nevíte co udělají, každá má tendenci se zahrabat a během zimování se pohybovat. Takže výška substrátu v zimovišti alespoň 20 cm a velikost 80 x 50 cm. Určitě nerozhoduje z čeho krabice, box je. Hlavně aby vydržela v podmínkách zimování. Přikrýt ji sice můžete, ale něčím co neplesnivý a je vzdušné. Ve vlhku sláma a seno asi nebude ideální. Mě se např. želvy zahrabávají. Každopádně nejen vy, ale i ostatní chovatelé si musí uvědomit, že je ještě léto a do zimování je času dost :o Takže chtít po želvě, aby dnes zimovala je naprosto předčasné ;)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Uživatelský avatar
martinn
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: úte 26. srp 2014 8:49:18

Re: Ideální rozměry bedny pro zimování

Příspěvek od martinn » pát 29. srp 2014 8:37:03

Samozřejmě ještě želvu teď zimovat nutit nebudu, mám ji ve venkovním výběhu, takže jí nechám přirozeně zazimovat venku a pak jí přesunu. Jen se chci na to připravit.
Martin Nohejl

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Ideální rozměry bedny pro zimování

Příspěvek od Mirek » pát 29. srp 2014 11:32:09

Sláma mi nezplesnivěla, když jsem ji měl loni na vlhkém substrátu v boudě, seno mi plesnivět začalo... Nevím čím to je, možná kvalitou sena...

Uživatelský avatar
martinn
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: úte 26. srp 2014 8:49:18

Re: Ideální rozměry bedny pro zimování

Příspěvek od martinn » pát 29. srp 2014 13:01:14

Díval jsem se na ty plastové boxy v Ikei a mají tam http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/90102971/, což je 78x56x43 cm a pak nižší 78x56x18 cm http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/00130129/. Sice se mi ten rozměr zdá moc velký, ale když to říká pan Junek, tak se tomu musí věřit. Když bude tedy výška substrátu alespoň 20cm, tak bude tedy stačit těch 78x56x43? A když se tedy želva zahrabe, tak už není potřeba jí ničím jiným než substrátem zakrývat? (tedy kromě pletiva)
Martin Nohejl

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2918
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Ideální rozměry bedny pro zimování

Příspěvek od euzelva » pát 29. srp 2014 15:41:58

Jednoznačně ten vyšší ;)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Uživatelský avatar
martinn
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: úte 26. srp 2014 8:49:18

Re: Ideální rozměry bedny pro zimování

Příspěvek od martinn » pát 29. srp 2014 19:22:20

A je potřeba tedy ještě, když se želva zahrabe do substrátu, jí něčím dalším zakrývat (kromě pletiva)? Pokud ano, jaké materiály jsou na to vhodné?
Martin Nohejl

Katka
Nováček
Příspěvky: 8
Registrován: pon 30. čer 2014 23:16:04

Re: Ideální rozměry bedny pro zimování

Příspěvek od Katka » stř 24. zář 2014 22:07:07

Mohu želvu přemístit na zimování i s bednou v níž je na balkóně, nebo je důležité, aby byla menší (Vámi doporučená IKEA)? Jak plastovou bednu bezpečně zakrýt pletivem (asi hustým)? Stačí na to izolepa, nebo položit prkna a zatížit??

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2918
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Ideální rozměry bedny pro zimování

Příspěvek od euzelva » stř 24. zář 2014 22:33:09

Můžete bez problémů, zakrytí si musí každý vyřešit dle místních podmínek. Já ve sklepě myši nemám, tak nezakrývám. Asi by tam holky zmrzly :lol:
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět