Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

unavené želvičky

Hibernace, délka zimování, jak ji připravit
Odpovědět
Marta4
Matador
Příspěvky: 57
Registrován: pon 12. pro 2016 17:13:21

unavené želvičky

Příspěvek od Marta4 » pon 12. pro 2016 17:25:59

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat na 5 měsíční želvičky zelenavé. Mám je týden doma. Terárium chladná část cca 23 °C, teplá část pod lampou cca 35°C. Substrát kůra a část kamínky. Jedna se o začátku zahrabává a stále spí. Zkoušela jsem ji dvakrát vzbudit, jednou se najedla a opět šla do chladnější části spát. Po druhém probuzení byla ospalá a opět šla spát. Nechala jsem jí být. Druhá byla čilejší, jedla, nahřívala se, jedla, vše prolézala. Teď je uprostřed terária a nezahrabaná také spí, sem tam otevře oči a zase je zavře a spí.
Co mám prosím dělat a nedělat?
Děkuji, M.

Marta4
Matador
Příspěvky: 57
Registrován: pon 12. pro 2016 17:13:21

ospalé želvy

Příspěvek od Marta4 » pon 12. pro 2016 17:43:00

Jinak rýmu nemají, krunýř jim neměkne, nijak nic zvláštního snad nemají.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: unavené želvičky

Příspěvek od Mirek » pon 12. pro 2016 18:08:25

Jsou u Vás týden, tak je chvilku nechte, ať se aklimatizují. Pokud jste navázala na podmínky předchozího majitele, tak by s tím neměl být problém. Tedy taky záleží, jestli jsou želvy od chovatele a máte tedy záruku, že jsou zdravé.

Pokud by želva byla stále neaktivní, tak bych zvážil úpravu podmínek, ale jak jsem psal, počkal bych.

Marta4
Matador
Příspěvky: 57
Registrován: pon 12. pro 2016 17:13:21

ospalá želvička

Příspěvek od Marta4 » úte 13. pro 2016 22:42:14

Želvičky jsou od chovatele. Navázala jsem na předchozí režim. Ta větší dnes už zase chodila i jedla. Moc netuším jak jsou želvičky aktivní zvířátka, a zda jedí a chovají se každý den stejně. Ta menší ale pořád spí. Koukám jen jestli změnila polohu nožiček a uklidním se, že je živá. Jsem z toho nejistá. Nevím, zda jí simulovat chladnější teploty nebo naopak pořád stejně teplo, jak má být a měl chovatel.

Marta4
Matador
Příspěvky: 57
Registrován: pon 12. pro 2016 17:13:21

UVB

Příspěvek od Marta4 » úte 13. pro 2016 22:59:12

Taky jsem se chtěla zeptat, zda svítím dobře. Chovatel svítil 12 h. Také tak svítím, ale já obojím nahřívací žárovkou + USB (od 8-20 h.). Někde jsem četla, že někdo svítí USB jen půl hodiny denně. Je to nějak důležité nebo to je jedno?
Děkuji za odpověď.

Michal K
Pokročilý
Příspěvky: 37
Registrován: úte 30. zář 2014 9:41:18

Re: UVB

Příspěvek od Michal K » stř 14. pro 2016 12:50:52

Určitě jste myslela UVB a svítil bych určitě déle 8-12h denně. To jak dlouho svítíte výhřevnou žárovkou záleží na dispozici želvího stolu/terária - tak aby jste docílila ideálních/žádaných teplot. Pod výhřevnou lampou by mělo být okolo 35 stupňů.

Marta4
Matador
Příspěvky: 57
Registrován: pon 12. pro 2016 17:13:21

UVB

Příspěvek od Marta4 » stř 14. pro 2016 15:43:02

Moc děkuji za vysvětlení. Ano UVB, už jsem z toho všeho zblblá. :-)

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: unavené želvičky

Příspěvek od Mirek » stř 14. pro 2016 17:01:49

Želva se nemusí chovat každýden stejně a nemusí být každá aktivní. Záleží to na mnoha konkrétních podmínkách a vliv na to má i změna počasí venku nebo individualita jedince. Nicméně pokud želva pořád spí, tak je něco v nepořádku. Jak již zmíněná nemoc (což musíte posoudit vy) nebo špatně nastavené podmínky - světelné nebo tepelné. To vše musíte vyloučit, abyste mohla učinit nějaké závěry. Nedostatek tepla a světla vede k útlumu, vysoké teploty se na želvách podepisují nějak takto.

Moc rád bych Vám poradil více, ale protože želvu neznám a neviděl jsem ji, tak jsou mé možnosti omezené. Ještě je zde metoda pokus - omyl, kterou lze aplikovat, pokud už se zdánlivě vyloučily všechny možnosti.

Odpovědět