Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Zimovat x nezimovat

Hibernace, délka zimování, jak ji připravit
Odpovědět
Aneta
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: ned 29. kvě 2016 22:00:42

Zimovat x nezimovat

Příspěvek od Aneta » ned 11. zář 2016 15:06:45

Dobrý den,
Potřebovala bych radu ohledně zimování. Už jsem přečetla řadu článků ohledně tohoto tématu, ale jsem z toho spíše zmatená než chytrá. Mám dvě želvy žlutohnědé pořízené na jaře tento rok (2016). Obě želvičky máme venku s přístupem do polystyrenem zateplené boudy (foto v příloze). Tak jsem myslela, že by nejlepší způsob byl je tam nechat usnout a nějak na podzim, než začnou mrazy, je přemístit ve vybavené bedýnce do zimoviště (poměrně vlhký sklep). Myslíte, že je to dobrý nápad? A měl by se vstupní otvor do boudy nějakým způsobem taky trochu utěsnit (např. dvířka z překližky nebo tak). Samozřejmě, za přístupu vzduchu.
A ještě jeden dotaz. Četla jsem také v plno textech, že malé želvy není moc dobré zimovat. Naše obě mají kolem 60 g. Myslíte teda, že je máme dát zazimovat nebo ještě třeba zimu počkat a dopřát jim jenom útlumový klid při pokojové teplotě?
Mockrát děkuji za odpověď.
Přílohy
IMG_6433.jpg

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Zimovat x nezimovat

Příspěvek od euzelva » pon 12. zář 2016 12:58:59

Zda zimovat nebo ne je na vašem rozhodnutí, každopádně želvy to dokáží bez problémů. Váš postup je o.k. a zda utěsnit nebo ne je na místních teplotních podmínkách. Na Vás je zajistit prostředí, aby želva nezmrzla.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

TondaSchumacher
Borec
Příspěvky: 118
Registrován: stř 05. říj 2016 16:57:04
Bydliště: Opava

Re: Zimovat x nezimovat

Příspěvek od TondaSchumacher » pon 10. říj 2016 8:28:01

Já teprve stavím terárko a želvu budu od pana Junka brát ž někdy koncem dubna, ale ač jsem už celkem znalý, tak jediné z čeho mám pořád obavy je právě zimování. Možná zbytečně plaším ale bojím se toho. Uvažuju i o tom že místo klasické hermanky vezmu Pardálku.... ta nezimuje (má ale jiné nároky a velikost v dospělosti což vím)
Jinak ta boudička je super.... jste šikulové ;)

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Zimovat x nezimovat

Příspěvek od euzelva » pon 10. říj 2016 12:10:12

Pokud máte na pardálku v dospělosti místo, tak není co řešit :)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

TondaSchumacher
Borec
Příspěvky: 118
Registrován: stř 05. říj 2016 16:57:04
Bydliště: Opava

Re: Zimovat x nezimovat

Příspěvek od TondaSchumacher » pon 10. říj 2016 16:22:39

Pane Junek místa je až až a želva by mohla mít klidně i svoji místnost kdyby na to přišlo.
A zahrada je taky jako fotbalové hřiště takže místa taky až až....
To že od Vás želvu budeme brát víme již na 100%..jediné co řešíme nyní je jaký druh....zda: 1) hermanku (2kusy), 2) pardálku (asi taky 2ks,), 3) anebo uvažujeme i o sulcátě (zatím mám nachystané terárko 130x40cm a jak by rostli by se udělalo větší v tom nemám problém ;)

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Zimovat x nezimovat

Příspěvek od euzelva » pon 10. říj 2016 21:33:39

Každý druh má své osobité vlastnosti a volil bych nějakou z větších druhů a pokud opravdu máte dostatek místa, tak určitě ostruhatou, je to v dospělosti paní želva :P
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

TondaSchumacher
Borec
Příspěvky: 118
Registrován: stř 05. říj 2016 16:57:04
Bydliště: Opava

Re: Zimovat x nezimovat

Příspěvek od TondaSchumacher » úte 11. říj 2016 10:40:39

Dík za rady a tipy...ještě jeden dotaz. A to zde jednu nebo dvě? Neřešme náklady atd, ale pouze ten sociální kontakt nebo jak to říci...neumím se vymáčknout.
Pokud to řeknu hodně blbě, tak např slepicím je líp v hejnu...co želva?
Bude štastná i samotná? Nebo by se cítily lépe pokud by byly dvě?
Otázka je i pohlaví - jelikož u mláděte asi i Vy nepoznáte pohlaví, tak se může stát že budeme mít pár, 2 samice a nebo 2 samce. U dvou samců - nebude docházet k bojům? Asi nemůžete vědět co bude, ale ptám se jelikož máte velké zkušenosti a znáte chování želv a jejich nároky....
Děkuji za odpovědi ;)
Popřípadě mohou psát lidi co si vzali 2 želvičky a nyní jsou již velké - mne zajímá jak se snášejí, zda nedochází k nějakým bojům a strkanicím atd

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Zimovat x nezimovat

Příspěvek od Mirek » úte 11. říj 2016 17:04:24

První dvě želvy zelenavé jsou již 100% samci a někdy je to s nimi k nevydržení. Stkanice jsou na dením pořádku, ale (zatím, tak doufám, že při tom zůstane), nic vážného, takže k oddělení dojít nemuselo. Co jsem četl o sulcatách, tak není dobré se střetnout s naštvaným samcem toho druhu :D, ale co je na tom pravdy Vám nepovím.. Také bude určitě hodně záležet na konkrétné nátuře obou jedinců.

Počet želv, který zakoupíte tezy záleží na Vás. Želva není sociální tvor, takže sama to taky vydrží, a pokud bude mít kolegu, tak uvidíte časem, jak se to vystříbří. :)

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Zimovat x nezimovat

Příspěvek od euzelva » úte 11. říj 2016 18:37:19

100% více kusů 2 minimálně ;)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

TondaSchumacher
Borec
Příspěvky: 118
Registrován: stř 05. říj 2016 16:57:04
Bydliště: Opava

Re: Zimovat x nezimovat

Příspěvek od TondaSchumacher » stř 12. říj 2016 9:34:32

Mirku píšete že máte želvy zelenavé a jsou strkanice... Nám p. Junek radí 2 sulcátky.....a pokud chytnu taky 2 kluky tak - mám trošku obavy no :D
Druhá věc je velikost starších kusů. Je mi jasné jak pardálka i sulcáta vypadá v dospělosti a je mi tedy jasné že nynější terárko (130x40) nebude nafurt..... Pokud bych měl ale 2 tak to asi na dlouho nebude jelikož by se okolo sebe ani neprotáhly (40cm není moc no)...
No děkuju za názory pánové a do jara času dost - ještě budeme doma řešit kterej druh a zda 1 či 2.....

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Zimovat x nezimovat

Příspěvek od Mirek » stř 12. říj 2016 13:53:00

Strkanice jsou, hlavně tedy na jaře, což je přirozené. Není to ale tek, že by jeden šikanoval druhého, dělají si to navzájem, takže si nemají co vyčítat. :) Nikdy se mi nestalo, že by některá želva měla krvavé zranění.

Odpovědět