Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

želva "zádolezec" - co s tím?

Co se jinam nevešlo
Odpovědět
OrangeSirup
Nováček
Příspěvky: 10
Registrován: pát 04. zář 2015 16:15:15

želva "zádolezec" - co s tím?

Příspěvek od OrangeSirup » ned 13. pro 2015 21:34:11

Ahoj všem želvařům :-)
není to moc dlouho, co jsme si s přítelkyní pořídili Želvu Stepní (čtyřprstou). Želva nám hezky roste a je zdravá, jen se nějak často převrací za záda. Vím, že želvy jako takové jsou velcí "horolezci", atak prostě lezou, kde můžou. Nám to ale dělá starosti a nevíme jak tomu předejít, protože se želva občas převratí i o to že leze na stěnu. Třeba dnes to bylo, že vylezla na kůru a při slejzání to prostě neuhlídala a převrátila se. Máme strach že se jednou převrátí když nebudeme doma a nebudeme jí moci dát zpět na "všechny čtyři" a přehřeje se. Chci se tedy zeptat, jestli by bylo dobré jí koupit parťáka, který by jí převrátil zpátky. Funguje to tak v přírodě nebo ne? Myslím, že jsem to někde četl, že to tak je. Chci se tedy zeptat, zda je to pravda, či ne?
Ještě budu troufalej a zeptám se na jednu věc :D . na více stránkách a v publikácích jsem četl, že se želvy zahrábávají do hlíny, když jdou spát. Ta naše se zahrabává do kamínků.... je to taky normální nebo se jí něco nelíbí v teráriu? Není to třeba tím, že Želva Stepní má ráda trošku sušší prostředí, proto ty kameny?
Děkuji všem za odpovědi :-)

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: želva "zádolezec" - co s tím?

Příspěvek od Mirek » ned 13. pro 2015 23:49:06

Nejjedodušší prevence je dát vše z dosahu výhřevné lampy (a lampu mít namířenou co nejdál od stěn terária), aby se želva při převrácení na záda nepřevrátila pod výhřevný zdroj.

O tom, kam se želva zahrabe rozhoduje ona, takže to bych neřešil.

OrangeSirup
Nováček
Příspěvky: 10
Registrován: pát 04. zář 2015 16:15:15

Re: želva "zádolezec" - co s tím?

Příspěvek od OrangeSirup » pon 14. pro 2015 8:38:18

Mirek píše:Nejjedodušší prevence je dát vše z dosahu výhřevné lampy (a lampu mít namířenou co nejdál od stěn terária), aby se želva při převrácení na záda nepřevrátila pod výhřevný zdroj.

O tom, kam se želva zahrabe rozhoduje ona, takže to bych neřešil.


Dobře děkuji za odpověď :-)
a dokázala by jí pomoct ta druhá? nebo to jsou keci?

Uživatelský avatar
Lucina
Matador
Příspěvky: 73
Registrován: čtv 02. dub 2015 11:27:06

Re: želva "zádolezec" - co s tím?

Příspěvek od Lucina » pon 14. pro 2015 16:24:33

Ja mam dve a pravdupovediac si nikdy nepomohli. Moze sa stat, ale nemyslim si, ze hned ako sa jedna pretoci ta druha uteka hned pomoct :)

OrangeSirup
Nováček
Příspěvky: 10
Registrován: pát 04. zář 2015 16:15:15

Re: želva "zádolezec" - co s tím?

Příspěvek od OrangeSirup » pon 14. pro 2015 16:29:50

Lucina píše:Ja mam dve a pravdupovediac si nikdy nepomohli. Moze sa stat, ale nemyslim si, ze hned ako sa jedna pretoci ta druha uteka hned pomoct :)

Dobře děkuji :-)

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: želva "zádolezec" - co s tím?

Příspěvek od Mirek » pon 14. pro 2015 20:25:51

Jak je již napsáno, spíš si nemomohou. Občas se nějaký takový případ objeeví nebo se převrácená želva zapře o druhou, když jde náhodou kolem, ale nějaký vyložený úmysl v tom hledat nelze :)

novakes
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 24. bře 2016 22:39:12

Re: želva "zádolezec" - co s tím?

Příspěvek od novakes » pát 04. lis 2016 20:14:10

ještě bych měla jeden dotaz,jak dlouho vydrží být na těch zádech převrácena než začne jít do tuhého,dnes jsem byla v práci 12h a po návratu jsem naši želvu(sutu-dostala přezdívku),našla převrácenou na zádech... :? .celkem jsem se vylekala,po otočení stála,asi 5min.,pak se teprve rozešla....asi ji začnu brát sebou do práce nebo já fakt nevím... :?:

TondaSchumacher
Borec
Příspěvky: 118
Registrován: stř 05. říj 2016 16:57:04
Bydliště: Opava

Re: želva "zádolezec" - co s tím?

Příspěvek od TondaSchumacher » sob 05. lis 2016 11:05:59

Není v terárku něco co se jí nelíbí a ona chce prostě ven?..... a tak se cpe do rohu a zvedá se až se vybulí na záda....
Může to být špatná teplota, něco cokoli....nebo jen kouká přes sklo a chce "dál"

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: želva "zádolezec" - co s tím?

Příspěvek od Mirek » sob 05. lis 2016 15:53:36

U malých želv může želva na zádech i spát a nebezpečí nehrozí. Nebezpečí udušení po převrácení hrozí u velkých želv (myšleno obrovských a sloních).

Michal K
Pokročilý
Příspěvky: 37
Registrován: úte 30. zář 2014 9:41:18

Re: želva "zádolezec" - co s tím?

Příspěvek od Michal K » pon 07. lis 2016 8:27:20

Máme teď podobný problém a zatím se mi nepodařilo najít řešení. Malá sulcata co máme od pana Junka se chová dost přitrouble, oblíbila si jedno místo (plastické pozadí poblíž výhřevných světel) kde se neustále snaží šplhat. A tím neustále myslím hodně hodně často...denně je tak 10x na zádech. Párkrát ji obrátíme, ale pořád ji sledovat nemůžeme a když ji neobrátíme, tak to časem zvládne i sama. Druhé dvě sulcaty na ni vždy jen nevěřícně koukají a nikdy neměly podobné horolezecké sklony. Jinak želva zatím neprospívá (bude to měsíc co ji máme doma), je aktivní, žere váhově šla však dolu z 56g na 51g říkám si zda to není tím horolezčením, musí vynaložit vždy hodně úsilí, aby se převrátila zpět.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: želva "zádolezec" - co s tím?

Příspěvek od euzelva » pon 07. lis 2016 8:50:29

Nikdo nikdy neví proč to želvy dělají, tedy pouze jedinci ve skupině. Existuje pouze jedno řešení které já aplikuji všude tam kde se toto děje. Dám tam patřičně velkou desku skla, popřípadě i mírně šikmo, tak aby želvy nepadaly na záda jako u teráriu v rohu. Na šikmé ploše se jim to smeká, nedostanou se nikam, nepřepadávají na záda a v samotném teráriu to zase tak nekazí design prostředí. Jiná takto účinná řešení neexistují 8-)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

ipr
Matador
Příspěvky: 83
Registrován: úte 08. črc 2014 16:07:06

Re: želva "zádolezec" - co s tím?

Příspěvek od ipr » úte 08. lis 2016 6:04:00

občas se mi to také stává, u malých želv mám v rozích větší "kulatý" hladký oblázek, u velkých -12 cm a více - kousek větve trčící do terária a rozdělující roh na 2x 45 stupňú.

Odpovědět