Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Rozdělení želv

Co se jinam nevešlo
Odpovědět
Eva S
Nováček
Příspěvky: 11
Registrován: ned 04. říj 2015 19:45:55

Rozdělení želv

Příspěvek od Eva S » ned 04. říj 2015 20:34:57

Máme dvě želvicky čtyřprste (5 a 10) cm. Od Vás jsem koncem září koupila 3 marginaty. Myslela jsem že by zimu mohly strávit všechny společne v prostorném želvim stole, na jaře půjdou na zahradu. Počítala jsem s tím, že je v budoucnu budu muset rozdělit, ale problém přišel dříve. Velký "čtyřprsták" dnes poprvé začal projevovat naruzivost o které jsem zatím jen četla,myslela jsem že na takové věci má ještě čas (jsou mu 3 roky). Jeho chování mi přišlo pro mnohem menší želvičky nebezpečné, tak jsem jej oddělila. Musím tedy řešit nové bydlení DOTAZ: co bude lepší 1.možnost- pořídit terarko 150 cm a přestěhovat do něj marginaty a malou čtyřprstou
2. možnost- přesunout do noveho terárka vášnivého samečka
3. možnost-rychlé vybudování domaciho výběhu 2x3m což jsem chtěla do budoucna pro marginaty.Vypustit do něj tuto zimu samečka a malé želvičky letos nestěhovat.
( Já mám pocit že čtyřprstemu by bylo lépe v otevřeném a velkém prostoru s vysokou a členitou vrstvou substrátu)

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Rozdělení želv

Příspěvek od Mirek » ned 04. říj 2015 21:07:44

To máte myslím jedno, ale vzhledem k tomu, že čtyřprsté jsou zvyklé tam, kde jsou, tak bych je tam nechal a marginaty přesunul jinde.. Finančně levněji vyjde vybudování rovnou velkého želvího stolu pro marginaty.. Ale jak říkám, v zásadě je jedno, jak to uděláte, důležité jsou jen chovné podmínky a to, aby byly želvy odděleně.

Eva S
Nováček
Příspěvky: 11
Registrován: ned 04. říj 2015 19:45:55

Re: Rozdělení želv

Příspěvek od Eva S » ned 04. říj 2015 22:17:21

Děkuji za logickou odpověď na stupidní otázku.
Objednám potřebné a uděláme plánovaný výběh v samostatném pokoji a přestěhují se tam marginaty, kterým by měl sloužit i v budoucnu.
Bude se s nimi muset přestěhovat i malička čtyřprstá a sameček zůstat sám. A to asi na hodně dlouho? ! :cry:

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Rozdělení želv

Příspěvek od Mirek » ned 04. říj 2015 22:31:41

Ten dotaz nebyl stupidní ani zdaleka ;)

Želva štyřprstá by neměla být chována společně s jakýmkoliv evropským Testudem, protože má jiné nároky na chov, takže co se týče té malé čtyřprté, tak dočasně, když není jiné východisko, ano, ale dlouhodobě jí to prospívat nebude.

Eva S
Nováček
Příspěvky: 11
Registrován: ned 04. říj 2015 19:45:55

Re: Rozdělení želv

Příspěvek od Eva S » ned 04. říj 2015 23:17:22

Pak mne napadá jedině řesení: po přestěhování marginat, původní želvi stul rozdělit podélne příčkou na polovic pro prcka a velkého (čtyřprste). Takto by mohla pro obě části sloužit stávající 160 výbojka.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Rozdělení želv

Příspěvek od Mirek » pon 05. říj 2015 0:00:20

I to je konstrukčně řešitelné, ale pokud myslíme na totéž řešení, pak by lampa svítila do místa, kde by byla přepážka, takže je zde nebezpečí, že se želva převrhne pod výhřevný zdroj.

Eva S
Nováček
Příspěvky: 11
Registrován: ned 04. říj 2015 19:45:55

Re: Rozdělení želv

Příspěvek od Eva S » pon 05. říj 2015 5:13:05

Tohle riziko jsem si neuvědomila. Děkuji za upozornění.
Tudy cesta nevede :(
Da se stručne vyjádřit rozdíl podmínek chovu vroubenych a čtyřprstych nezimovanych ročních želv?
Maličkou čtyřprstou nechám letos v novém stole s marginatkami. Chtěla bych se pokusit nastavit podminky, aby to všechny zvladly. (Na jaře půjdou )

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Rozdělení želv

Příspěvek od Mirek » pon 05. říj 2015 16:26:05

Rozdíl vnímám ve vlhkosti, kdy u stepek by měl být substrát pouze mírně vlhký a celková vlhkost také nižší. Také je i malý rozdíl ve stravě, neboť stepky by se měly držet více na dietní stravě.. Jednoduše řečeno bude vždy jeden nebo oba druhy strátad...

K tomu rozdělejí želvího stolu pro stepačky - není bzpodmínečně nutné mít jeden výhřevný zdroj, každá půlka může mít svůj vlastní slabší..

Eva S
Nováček
Příspěvky: 11
Registrován: ned 04. říj 2015 19:45:55

Re: Rozdělení želv

Příspěvek od Eva S » pon 05. říj 2015 18:17:10

Děkuji za Váš čas. Pomohl jste mi urovnat si myšlenky. Nechci želvičkám ani chtěnym ani těm nechtěnym vnuconat kompromisy pramenící z mé snahy hledat snadne a levné řesení.
-Pro 3 roční marginaty i čtyřprsteho frajera bude vyřeseno bydlení formou samostatnych želvich stolů. Akční mladík, když uz bude sám, bude mít alespoň dostatečný prostor na sve pochůzky.
-čtyřprsty roční prcek by se letos myslím mohl spokojit s oteřeným akvarkem 100x40x40, které jsem našla na půdě, pokud mu jej v hodně vybavíme.
Prosím jen o radu zda i do tohoto akvarka by se dala použít vybojka?
Budu se snažit učit želvam rozumět! Snad jim nějakou chybou neublížim.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Rozdělení želv

Příspěvek od Mirek » pon 05. říj 2015 20:05:21

Výbojka by se asi nějaká slabá dala použí, kdy nebudete akvárkou přikrývat a bude to vysoký řelví stůl.. Pokud byste jej přikrývala, tak určitě ne.

Odpovědět