Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Pochody kolem skla

Co se jinam nevešlo
Odpovědět
Uživatelský avatar
lubomrva
Nováček
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 28. srp 2014 17:21:12

Pochody kolem skla

Příspěvek od lubomrva » sob 03. led 2015 21:45:33

Dobrý den,
mám dvě želvy t.h.g. (2013) a poslední týden dva se obě chovají trochu jinak než bylo obvyklé. Začínají pochodovat kolem stěn terária a jako by se v rozích snažily vyškrábat ven. Přijde mi to, že se to stupňuje a teď pokud se právě nenahřívají, tak se škrábou ven jako by chtěly rychle pryč. Nejsem si vědom žádné změny chovných podmínek, které by to způsobovaly. Jinak vypadají celkem v pořádku. Váha se za posledních 14 dnech zastavila na 35g a 37g. Oči v pořádku. Plastron už není tedy vypouklý, ale rovný. Chuť k jídlu se snížila. Dnes mi to přijde, že nejedly skoro nic. Pod výhřevem mám cca 31 stupňů a v chladné části 21. Očekával bych spíše v tomto období, že budou apatické, ale dere mě srdce, když vidím, jak se derou ven a nevím jak jim pomoc. Bojím se, aby nešla dolu váha nebo se nezačal propadat plastron. Předem děkuji.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2917
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Pochody kolem skla

Příspěvek od euzelva » sob 03. led 2015 22:03:51

To znamená, že Vaše želvy jsou plně aktivní a vše je v naprostém pořádku. Žravost želv je střídavá a v tom nevidím žádný problém, úplně bez jídla vydrží klidně i měsíce, takže jeden den ani týden nic neznamená. Změny chovných podmínek nastaly ani o tom nevíte. Moc dobře vědí dle nějakého šestého smyslu jaké je venku období a počasí, navíc vnímají i časovou osu, takže vědí, vědí...... :o Plastron u takto starých želv již by měl být skoro tvrdý a tam už není rozhodující zásadně jeho tvar. Ovlivňují ho i zásadně chovné podmínky během roku. Co by za to jiný chovatel leckdy dal, kdyby měl takto aktivní želvy ;)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Tomáš Fuksa
Matador
Příspěvky: 65
Registrován: stř 03. pro 2014 10:16:53

Re: Pochody kolem skla

Příspěvek od Tomáš Fuksa » ned 04. led 2015 11:31:36

Pisete ze mate zelvicky 2013 a maji 35g a 37g....neni to mala vaha?mate neco spatne napsane... mi mame doma taky dve z cervence 2014 a maji 35 a 36 g...

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2917
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Pochody kolem skla

Příspěvek od euzelva » ned 04. led 2015 11:54:57

To malá váha není, u želv to není o velikosti, váze, ale pouze o věku. Pokud jako já vylíhnuté želvy dáte ven, následně se tam zazimují na jaře odzimují bez toho, aby "čichly" k domácímu chovu a jsou pak stále ve venkovním výběhu je tato hmotnost ještě dost velká. Mám tu i menší 2013. Takže vše je nikoliv o velikosti, ale o způsobu chovu. V přírodě nejsou o moc větší. Pouze domácí chov to vše urychlí ;)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Tomáš Fuksa
Matador
Příspěvky: 65
Registrován: stř 03. pro 2014 10:16:53

Re: Pochody kolem skla

Příspěvek od Tomáš Fuksa » ned 04. led 2015 12:01:11

dekuji za vysvetleni ;) takze kdyz budou nasi zelvaci pres leto ve vybehu,nebudou tolik pribyrat a naopak mohou nejakou vahu shodit ;)

Uživatelský avatar
lubomrva
Nováček
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 28. srp 2014 17:21:12

Re: Pochody kolem skla

Příspěvek od lubomrva » ned 04. led 2015 12:12:08

Jen pro informaci. Kupoval jsem je 2014 počátkem zari a měly 15g.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2917
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Pochody kolem skla

Příspěvek od euzelva » ned 04. led 2015 13:14:21

Tomáš Fuksa píše:dekuji za vysvetleni ;) takze kdyz budou nasi zelvaci pres leto ve vybehu,nebudou tolik pribyrat a naopak mohou nejakou vahu shodit ;)
Přesně tak, hmotnost želvy není nikdy směrodatná neboť někteří jedinci po vylíhnutí mohou mít klidně i 6g ;)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět