Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Šplhání po teráriu

Co se jinam nevešlo
Odpovědět
Michaelakral
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: sob 13. pro 2014 23:36:02

Šplhání po teráriu

Příspěvek od Michaelakral » sob 13. pro 2014 23:43:09

Dobrý den,
měla bych na Vás otákzku. Mám dvouletou T. hermanni, samce, zimovat ho zatím nedávám. Problém je ten, že pořád chodí kolem stěn terária, což není úplně netižší. Napřed jsem si myslela, že je to tím, že je sklo z přední strany průhledne, tak jsem tam nalepila karton, jak máte i na svých webovkách. To přestalo, ale asi na dva měsíce. Teď asi poslední dva týdny se to opakuje znovu. Když mu nedám ráno salát, tak začne hned ráno, pokud mu dám, tak v odpoledních hodinách. Buď chodí pořad okolo stěny, nebo v jednom rohu začne vyhrabávat substrát. Podmínky v teráriu se mu taky neměnily.
Když jsem se na radu ptala kamaráda teraristy, napadlo ho, že by to mohlo být tím, že hledá samici. Chci ale požádat o radu i Vás.

Děkuji,
Michaela Králová.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Šplhání po teráriu

Příspěvek od Mirek » ned 14. pro 2014 14:09:55

Obvykle tento problém nastává, když je želva s něčím nespokojená. Vizte to, co jste napsala - když mu nedáte ráno jídlo, což vzbudí jeho nespokojenost, tak začne šplhat. Ovšem ne vždy to musí něco znamenat, želva si tak například může hrát. Pokud jsou podmínky pro chov tak, jak by měly být, tak bych to asi neřešil.

Jinak nejsem si jist, jestli se dá ve dvou letech poznat pohlaví a salát je pro želvu nevhodná strava. V těchto měsících je nejlepší čínské zelí s doplňkem rukoly a polníčku (může být i čekanka), v letních měsících luční směs (pampeliška jako základ, doplnit jitrocelem, jetelem...)

Michaelakral
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: sob 13. pro 2014 23:36:02

Re: Šplhání po teráriu

Příspěvek od Michaelakral » ned 14. pro 2014 14:43:08

Já bych to neřešila když bych měla terárium ve svém pokoji, ale právě že ostatní členové rodiny si stěžují na hluk, který se ozývá. A hlavně to začal dělat ze dne na den.
Jinak jako stravu nedostává přímo salát, tak jsem jenom nazvala směs kterou mu připravuji v zimě.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Šplhání po teráriu

Příspěvek od Mirek » ned 14. pro 2014 19:49:26

No máte v zásadě dvě možnosti. Buď to dělá jako zábavu, nebo se mu něco nelíbí. V prvním případě s tím neuděláte nic, v druhém zkoušet, co mu nevyhovuje. Pokud to začal dělat ze dne na den a něco se mu v teráriu v té době změnilo, pak to může být tím... Pokud jste nezměnila nic, tak s tím asi nic neuděláte...

Je možné, že si tak říká o pozornost... Pak ano, mohla by pomoci druhá želva (společnost). V podstatě i moje želvy se takto naučily si říkat, že něco chtějí (většinou jídlo) - pokud nemají jídlo hned, jak se rozsvítí lampy, tak mě tímto způsobem budí (a účinně, protože terárko mám vedle postele :) )

Nebo jen vidí, že se v místnosti něco děje a je zvědavý... Jak jsem psal, pokud není v teráriu vyloženě něco špatně (chovné podmínky), co by želvě vadilo, neb nepomohlo ani zakrytí skla, tak s tím většinou nic nenaděláte... Želvu to ani nelze nijak odnaučit, želvy jsou paličaté, takže když si něco umanou, tak musí být po jejich a přestanou, až samy uznají za vhodné...

Odpovědět