Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

ROČNÍ OBDOBÍ

Co se jinam nevešlo
Odpovědět
Želvák
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: ned 06. úno 2022 16:55:58

ROČNÍ OBDOBÍ

Příspěvek od Želvák » úte 08. úno 2022 17:36:16

Dobrý den,
chci se zeptat. Různě jsem četl, že želvě uhlířské v zimě simulujeme léto a v létě zimu, resp. pokud je v létě venku, má to jako zimu a pokud je vevnitř simulujeme zimu. Protože pochází z jižní Ameriky, kde jsou klimatické podmínky celoročně docela konstantní, neděláme velké rozdíly jako u ostatních druhů. Chci se informovat, jestli je to tak. To, že celoročně udržujeme podobné podmínky by mi logiku dávalo, ale nedává mi logiku proč simulujeme léto v zimě. Želva se přeci narodila zde, takže pocitově by měla „naběhnout“ na roční období v našich končinách (jenom samozřejmě s adekvátně přizpůsobeným světlo a teplem). Takže logicky bych simuloval zimu v zimě a léto v létě. Děkuji.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: ROČNÍ OBDOBÍ

Příspěvek od Mirek » čtv 10. úno 2022 13:17:14

Želva se sice narodila zde, ale evoluce před tím, která trvala miliony let, té želvě říká něco jiného. A miliony let vývoje nezměníte 30 lety, během kterých se u nás teraristika rozvíjí ve větším měřítku. Podmínky v domovině želv uhlířských jsou relativně konstantní, což je dáno tropickým podnebným pásem. V této souvislosti pak nelze mluvit o létu a zimě, ale o období dešťů a období sucha. Želvě uhlířské tedy nejde simulovat léto nebo zimu, protože v přirozeném habitatu žádná zima ani léto není. V létě tedy lze v nejteplejších měsících chovat tento druh venku (raději s temperovanou boudou a ideálně se skleníkem), v zimě pak je potřeba doma nastavit podmínky adekvátní druhu.

Odpovědět