Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Želva se mě bojí

Co se jinam nevešlo
Odpovědět
Tomk
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: pon 20. pro 2021 17:42:24

Želva se mě bojí

Příspěvek od Tomk » pon 20. pro 2021 17:56:28

Ahoj, mám dvě želvy Testudo hermanni a trápí mě chování jedné z želv.

Když se k ní přiblížím rukou, že ji chci vzít (např. pro vážení) rychle zastrčí hlavu a při tom otevře ústa jakoby chtěla vydat nějaký zvuk. Mám-li ji v ruce, snaží se hned dostat pryč, už víckrát se mi v ní počurala (určitě strachem) a dotknu-li se jí byť jen na noze, honem ji zatahuje dovnitř. To všechno mi značí, že se bojí.

1/ Ale proč?
2/ Může se to časem změnit?
3/ To hlavní: existuje způsob, jak jít našemu přátelství naproti? Nějak ji podplatit, krmit ji třeba - nabízet něco z ruky a vytvořit tak nějakou spojitost.

Ta druhá, z želv je na tohle vše úplně v pohodě. A to je daleko menší, tato větší a daleko aktivní, víc žere a furt obíhá akvárium. Želva je tady odtud. Celou dobu se s ní snažím zacházet ohleduplně a teď ji už teda ani neberu do ruky, když jí to vadí.

Tomáš

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Želva se mě bojí

Příspěvek od Mirek » úte 21. pro 2021 18:07:10

Dobrý den

1/ Bojí se, protože není v daný okamžik schopná rozpoznat přátelský úmysl od negativní intervence. Je to tak jako u jiných zvířat...
2/ Může
3/ Můžete zkusit krmení z ruky, třeba i krmivem, která má ráda (často třeba květy pampelišek, až budou růst). Některé želvy si však nezvyknou a reagují na člověka jako na stresový faktor, pak je nejlepší nechat to tak a želvu tím nestresovat (mimo nezbytné úkony, jako vážení atd.).

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Želva se mě bojí

Příspěvek od euzelva » úte 21. pro 2021 19:14:59

Tomk píše:
pon 20. pro 2021 17:56:28
Ahoj, mám dvě želvy Testudo hermanni a trápí mě chování jedné z želv.

Když se k ní přiblížím rukou, že ji chci vzít (např. pro vážení) rychle zastrčí hlavu a při tom otevře ústa jakoby chtěla vydat nějaký zvuk. Mám-li ji v ruce, snaží se hned dostat pryč, už víckrát se mi v ní počurala (určitě strachem) a dotknu-li se jí byť jen na noze, honem ji zatahuje dovnitř. To všechno mi značí, že se bojí.

1/ Ale proč?
2/ Může se to časem změnit?
3/ To hlavní: existuje způsob, jak jít našemu přátelství naproti? Nějak ji podplatit, krmit ji třeba - nabízet něco z ruky a vytvořit tak nějakou spojitost.

Ta druhá, z želv je na tohle vše úplně v pohodě. A to je daleko menší, tato větší a daleko aktivní, víc žere a furt obíhá akvárium. Želva je tady odtud. Celou dobu se s ní snažím zacházet ohleduplně a teď ji už teda ani neberu do ruky, když jí to vadí.

Tomáš
Želva by Vás měla a to i ruku vidět, aby se nelekla. Chování jak popisujete je příprava na boj, takže s ní pěkně pomalu. Určitě si zvykne, jen musí poznat, že to s ní myslíte dobře.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět