Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Domácí granule

Co se jinam nevešlo
Odpovědět
Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Domácí granule

Příspěvek od Mirek » úte 21. říj 2014 16:00:03

Zdravím,
tak dnes jsem si zkoušel vyrobit granule pro želvy na zimu, aby pořád neměly jen čínské zelí a výsledek vypadá celkem zajímavě, takže pokud budete chtít někdo zkusit, dávám recept.

Recept jsem našel před časem na internetu, bohužel však neznám autora, tak jej nemohu uvést.

Já jsem je dělal takhle:
80% luční směs
10% zeleniny (nejzdravější mi přišla mrkev)
10% minerální doplňky (použil jsem lékárenský uhličitan vápenatý, ovšem dává se tam toho dost, takže tam příště dám buď krmný vápenec, nebo Plastin)

Teď je to jednoduché všechno pomelete mlýnkem na maso, přidáte vápník a pomelete znovu a usušíte. Ovšem celé to pustí dost tekutin a napřed mi z mlýnku vycházela zelená voda a bylo třeba to několikrát znovu pomlít, aby z toho vznikla ta správná bezvodá směs a z mlýnku vycházely granulky. Proto jsem se rozhodl, že příště luční směs napřed trochu usuším, ale nesmí se to zase přehánět, aby to drželo pohromadě.
Mrkev je dobré předem nastrouhat na jemno, velké kusy mlýnkem špatně procházejí. Vyhnul bych se zelenině, která je normálně pro želvy nevyhovující (rajče, salát)
Pokud chcete granule pro uhlířky, můžete přidat maso (buď konzervu, nebo předem vařené), čímž nemusíte řešit jak moc rostliny usušit - můžete je tam dávat téměř suché, držet pohromadě to bude maso.
Můžou se přidat i vitamínové doplňky, s těmi bych to ale nepřeháněl a dal je tam maximálně v 2-3% zastoupení.
A poslední postřeh, pokud máte možnost vyrábět granule v místnosti, kde nebude tolik vadit dočasný svičník, tak ji rozhodně využijte. Dělá to opravdu binec ;)

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2917
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí granule

Příspěvek od euzelva » úte 21. říj 2014 16:16:34

Super, ale nechám si zajít chuť :lol: Každopádně něco jiného je výroba a něco jiného následky dlouhodobého používání, tak jako každý vývoj čehokoliv. Určitě bych tam nedával maso :shock: , proč taky riskovat nějaké nepatřičné procesy, když to želvám pokud to potřebují mohu dát čerstvé a mám to pod kontrolou. Z mého pohledu, když už granule, tak pouze komerční výroby renovovaných výrobců. Je to vyzkoušené, bezpečné a prověřené časem. Nejsem zastáncem domácích pokusu s jídelníčkem želv na vlastních želvách. Vše je už vymyšleno a vyzkoušeno. Každopádně každý chovatel si rizika pokusů nese sám. Určitě Vám přeji hodně štěstí ;)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Domácí granule

Příspěvek od Mirek » úte 21. říj 2014 19:59:33

No, on to je takový pokus/nepokus, jelikož tam dávám věci, které želvy normálně jedí, nic nového. S masem máte pravdu, ale já bych ho tam stejně nedával...
Jinak samozřejmě je to myšleno jako doplněk, ne jako hlavní složka.. :)

Odpovědět