Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Zvláštny trus

Co se jinam nevešlo
Odpovědět
MichalV
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 09. led 2020 14:50:54
Bydliště: Nitra

Zvláštny trus

Příspěvek od MichalV » úte 03. bře 2020 14:04:13

Pekný deň prajem, potrebujem poradiť. Už pár krát sa mi stalo že mi korytnačky vykakala zvláštny trus. Stane sa to väčšinou keď dostane piť. Je sivej farby. Keď ho melnim medzi prstami príde mi to ako rozpustené jemná omietka. Cítiť malinke zrniečka. Vôbec netuším z čoho to môže byť. Keď s pieskom ani omietkou neprichádza do kontaktu. Prikladám obrázok. Viete mi poradiť co to je a ci je to nebezpečne nejak? Ďakujem veľmi pekne za radu.
Přílohy
IMG_20200303_125448.jpg
IMG_20200303_125454.jpg

MichalV
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 09. led 2020 14:50:54
Bydliště: Nitra

Re: Zvláštny trus

Příspěvek od MichalV » úte 03. bře 2020 14:36:55

Ospravedlňujem sa za kvalitu fotiek no pod tou OSRAMkou je to akési žlté na fotkách. Ešte chcem dodať že tento "trus" nezapacha. Ináč sa korytnačka chová normálne. Žerie, behá, vyhrieva sa. Trus má normálny, pravidelný. Toto sa stalo len asi druhý alebo tretí raz v priebehu dvoch rokov. Rozmýšľal som som či to nemôže byť nejaký pozostatok nevstrebaneho vápnika. Keď jej dávam posyp na zelené co je raz za mesiac...

Uživatelský avatar
mgeisselreiter
Matador
Příspěvky: 86
Registrován: pon 21. bře 2016 16:51:18

Re: Zvláštny trus

Příspěvek od mgeisselreiter » úte 03. bře 2020 19:45:20

Z fotek to sice moc poznat není, ale nejspíš jde o standardní moč, při které se vylučuje nadbytečný vápník. Spíš se divím, že jste to pozoroval jen 2-3x za 2 roky. Moje želvy zelenavé vylučují takovou moč cca 1x týdně.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Zvláštny trus

Příspěvek od Mirek » úte 03. bře 2020 22:21:25

Želvy mají kloaku, tedy pohlavní, trávicí i vylučovací soustava ústí do jednoho otvoru. Pravděpodobně se tedy jedná o kombinaci trusu a krystalků kyseliny močové, jež je konečným metabolitem dusíkatých látek plazů a v moči se tedy fyziologicky vyskytuje. Zvýšit se může při nadbytku dusíku v potravě. Tak či tak by konzistence vyloučené hmoty neměla být pastovitá, a pokud se nejedná o ojedinělý případ (může se stát po přechodu na zelené krmení, při nějaké dietní nerovnováze...), bylo by na místě provést alespoň parazitologické vyšetření trusu.

Uživatelský avatar
mgeisselreiter
Matador
Příspěvky: 86
Registrován: pon 21. bře 2016 16:51:18

Re: Zvláštny trus

Příspěvek od mgeisselreiter » úte 03. bře 2020 22:49:45

Děkuji Mirkovi za upřesnění. S tím přebytečným vápníkem v moči jsem napsal s prominutím blbost. Jsou to skutečně odpadní dusíkaté látky ve formě nerozpustné kyseliny močové. Je to díky potřebě želvy šetřit vodou, tedy místo tekuté moči je to jen kašovitá hmota.

MichalV
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 09. led 2020 14:50:54
Bydliště: Nitra

Re: Zvláštny trus

Příspěvek od MichalV » čtv 05. bře 2020 15:17:22

Ďakujem Vám za odpoveď. Vzhľadom na to ze sa jedná o korytnačku ostrohatu, tak zelené krmivo dostává len raz za čas preto sa to nedá postrehnut ako u korytnackach zelenavych v pravidelných intervaloch. Ináč je stále na lúčnom sene. Takže to dává zmysel, keďže som jej pred pár dňami dal zelené tak to bol ten vylucok tých krištáľov ako bolo spomenute. Trus má v poriadku. Pevný so zbytkami nestravenej slamy. Dík ešte raz. Palec hore...

Safar
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: sob 06. čer 2020 8:01:21

Růžový trus

Příspěvek od Safar » pát 24. črc 2020 18:46:00

Dobrý den, dnes, když jsem šel pro želvu do terária, že ji vezmu ven, tak jsem si nevšiml, že zrovna "kádí". Zvedl jsem ji a viděl jsem, že vylučuje něco růžového, hranatého a nevím zda je to normální, viděl jsem to u želvy poprvé. Je to želva zelenavá, samec 6 let. Předem děkuji za odpověď.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Zvláštny trus

Příspěvek od Mirek » pát 24. črc 2020 19:13:04

Pokud se jednalo o poměrně pevnou hmotu bílé barvy s růžovým nádechem (případě tam může být až více růžové), tak se jednalo o velmi koncentrovanou moč až v tomto stádiu možná o močový kámen. Určitě to není takto v pořádku a příčina bude pravděpodobně v nedostatečné vlhkosti, překrmování, nevhodné skladbě stravy apod.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvláštny trus

Příspěvek od euzelva » sob 25. črc 2020 7:52:37

Mohl to být klidně penis želváka, při vylučování je někdy vidět špička nebo i více: https://euzelva.cz/penis-suchozemske-zelvy
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět