Stránka 1 z 1

Začínáme...., od všeho trochu - dotazy

Napsal: čtv 29. srp 2019 12:07:41
od Žanysek
Dobry den, narazila jsem na tyhle stránky ohledně želviček. Dcera dostala roční želvičku a já trochu tápu v chovu. Já kdysi chovala želvu volně puštěnou v bytě, takže teď jsem trochu bezradná. Mela bych na Vas par dotazu. Substrát musí byt vlhky, jenže vůbec netuším jak moc vlhky. Substrát (Terarijní substrát pro suchozemské želvy) má asi na 1/3 (možná trochu víc)svého domácího výběhu na zbytku má Podestýlku Forest floor (100% cypriškovy kompost) jsou to jakýsi hobliny, ty jsem se dočetla ze teda nejsou úplně vhodné. Byla tam zmínka u senu. Je myšleno normální seno třeba pro králíky? Je lepši seno nebo kamínky? Babička dceru vybavila i vitamíny (doplňkové krmivo s minerály). Podávat či nepodávat? Co jsem se dozvěděla z Vašich stránek tak ne. Ale raději se ptám. Ohledně granuli. Máme koupené granule Herbivor Biorepr l. Jsou vhodné pro roční prcky nebo je mám dávat úplně minimálně (nebo spis vůbec)a stravu řešit čerstvou zeleninou. Další můj dotaz se týká koupáni. Je nutné želvu koupat každý den, nebo stačí párkrát za týden s tím ze má přistup k misce s vodou? A snad poslední otázka. Jelikož máme doma i králíka, mam z léta nasušené květy a listy pampelišek a sedmikrásek. Může toto i želva? Nikde jsem se toto nedočetla. Ještě mě napadlo ten vápník. Stačí koupit sépiovou kost a párkrát do týdne nastrouhat a posypat ji tím žrádlo? Předem děkuji za případné rady a tipy v chovu naší nové členky rodiny.

Re: Začínáme...., od všeho trochu - dotazy

Napsal: čtv 29. srp 2019 16:51:11
od Mirek
O jaký druh želvy se jedná? Jedná se o želvu od chovatele, nebo ze zverimexu?

Vlhký substrát má být na 2/3 plochy chovného prostoru. Vlhkost se odvíjí od chovaného druhu. Všeobecně je do jisté míry použitelné pravidlo, že když zmáčknete hrst substrátu v ruce, vyteče z něj trochu vody. Samozřejmě ale želva uhlířská bude potřebovat podstatně vlhčí substrát než želva stepní. Hobliny nebo substráty je obsahující (popř. štěpky apod.) vhodné nejsou. Do suché části terária jsou dobře použitelné oblázky nebo můžou být i větší ploché kameny.

Seno je vhodné do karanténních terárií, neboť zde je kladen důraz na častou výměnu, do klasického terária je však jako substrát nevhodné, jelikož ve vlhkém prostředí plesniví. V želvím jídelníčku by seno být mělo, ale želvy ho obvykle ignorují a sežerou ho v podstatě jen nadrobno nastříhané a nalepené na ostatní - chutnější - potravě. Pro tyto účely se hodí luční seno.

Co se týče minerálně-vitamínových doplňků, tak hodně záleží na složení. Osobně sypu jen vápencem, ale někdo používá minerální přípravky obohacené o stopové prvky a vitamíny A a D, aby bylo zajištěno, že želvě nic nepochybí. Zde je ale potřeba dát se velký pozor na obsah vitamínu D, kterým lze snadno předávkovat. Takovými doplňky se ale z výše popsaného důvodu sype méně často než klasickým vápencem (např. jednou týdně). Nejvhodnějším zdrojem vitamínu D je však ale jeho přirozená syntéza v kůži vlivem UV záření (slunce nebo speciální lampy).

O granulích platí totéž co o minerálně-vitamínových přípravcích. Nechci je házet všechny do jednoho pytle a např. takové peletované seno želvě neuškodí, nicméně jsem toho názoru, že většina granulí je pro chov nepoužitelná. Jednak často obsahují složky, které jsou pro želvy nevhdné (např. živočišná složka, přestože obal deklaruje použití u býložravců...), jednak se technologickým postupem znehodnocují aminokyseliny, oxidují se tuky a zvyšuje jejich stravitelnost (což je u želv, které mají trávicí aparát uzpůsobený pro příjem a zpracování chudé balastní potravy, nevhodné). Uváděné složení je navíc často až příliš obecné, takže se ani pořádně nedovíte, co granule reálně obsahují. Jednoduchá rada v problematice granulí zní, že pokud jimi krmit, tak jen formou pamlsku. Zároveň ale ne každá zelenina je pro želvu vhodná. Více zde.

Koupání želvy se odvíjí opět od druhu. U želv, které žijí přirozeně v scuhém prostředí, bych to nedoporučoval, u ostatních je to možnost, ale viděl bych to spíš jednou týdně.

Ano, pampelišky i sedmikrásky jsou velmi vhodným krmivem. Nevím, jestli je bude želva v sušené formě jíst, ale zkusit to můžete.

Sépiová kost je vhodná spíše pro obrušování rohoviny čelistí, než jako primární zdroj vápníku. Optimální je sypat krmení vápencem (použít se dá krmný vápenec ze zverimexu nebo lékarénský uhličitan vápenatý).

Re: Začínáme...., od všeho trochu - dotazy

Napsal: čtv 29. srp 2019 19:46:49
od Žanysek
Dobry den,

Dekuji za obsahle rady.

Jedna se o zelvu vroubenou a od chovatele.

Re: Začínáme...., od všeho trochu - dotazy

Napsal: čtv 29. srp 2019 20:24:25
od Mirek
Ano, pak tedy platí to, co jsem psal - substrát přiměřeně vlhký, krmit dietně (granule bych nedával) a koupání je občas možné.