Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

CHOV

Co se jinam nevešlo
Odpovědět
Anonymous132
Nováček
Příspěvky: 12
Registrován: sob 04. kvě 2019 6:55:04

CHOV

Příspěvek od Anonymous132 » pon 22. črc 2019 11:26:13

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na otázky odledně chovu.
Mám želvu zelenavou (samec,5 let), chovám ho 4 ve stejných podmínkách, nedávno jsem zjistil, že se má používat výhřevná lampa(už jsem ji zapnuli). A teď jsem se zase po 2 měsících přišel podívat na forum a zjistil jsem, že se mají i měnit podmínky podle r. období.
Pokusím se zde co nejlépe popsat chov mé želvy a prosím vás, zda by jste mi řekli, co je zde špatně, co chybí..

Osvětlení se zapne v 6:00 a vypne se v 19:00, výhřevná lampa svítí od 7:00-12:00 | 13:00-18:00.
Jídlo dávám ráno cca 6:30 (Pampeliškové listy a jitrocel, když je např. posečeno, tak polníček nebo rukolu z obchodu).
Vápník sypu každý 2 den. Vodu dávám (přes léto) skoro každý den, zde se chci zeptat, jak je to správně, jak často dáváte vodu?
Celoročně je v teráriu, příští léto ho chceme dát do výběhu. V teráriu je vodopád, ten je zapnutý celý den (6:00-19:00).
1x za půl roku měníme substrát, umyjeme všechny kamínky a vodopád(nevadí, když substrát jen dosypeme a necháme tam starý?). V chladné části je cca 27-28C, i když jsou dvířka otevřené, teplota neklesá. V teplé části je cca 30-32C, pod výhřevnou lampou je cca 32C, žárovka má 25W, je cca 20cm nad substrátem, přidám foto. Vlkost přes noc 60-70. Pokud si ještě na něco vzpomenu, dopíšu.
Byl bych rád, kdyby jste poukázali na chyby.
Předem děkuji za odpověď.
Přílohy
terarium.jpg

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: CHOV

Příspěvek od Mirek » pon 22. črc 2019 13:15:00

Nevím, jestli je fórum to správné místo na zisk informací, jelikož se zde lidé ptají na konkrétní informace a to obecné je sepsané v článcích na webu, doporučuji si je tedy pročíst. Zabere to nějaký čas, ale dá Vám to základní obrázek o chovu želv.

K Vašemu dotazu, podmínky nemáte až tak špatné. Co nesedí jsou teploty, jelikož jsou moc vysoko. Teplota v chladné části by neměla přesahovat 25°C, pod výhřevnou lampou by zase mělo být více, aby byl zajištěn teplotní gradient. Nicméně terária mají obecně problém s letními dny, možná je to i Váš problém (pokud je v místnosti 27°C, nemáte šanci v chladné části terária vyčarovat 25°C).

Ještě bych poupravil Váš výrok, že se mají teploty střídat podle ročních období. Není to tak úplně pravda. Vím, že v jiném dotazu Vám bylo poskytnuto schéma z webu, které tomu +/- odpovídá, a taky vím, že to logicky člověka napadna, protože v přírodě se také roční období střídají a teploty s těmito změnami korelují. Terárium ovšem není příroda, ačkoliv se o to co nejvíce snažíme. Nikdo Vám nedá přesný návod způsobu chovu a jsou chovatelé, kteří drží stabilní podmínky po celý rok a dokonce s tím i mají výsledky - každému se osvědčilo něco jiného. Já za sebe doporučuji, pokud chytáte měnit způsob chovu a nevíte za jaký konec to uchopit, nastavit podmínky do té střední škály (pod výhřevnou lampou kolem 35°CC, v chladné části do 25°C) a počkat. Další změnu pak provádět až po změně chování želvy.

A poslední můj bod, nechtěl byste zvážit celoroční chov venku se zimováním? Jedná se o nejlepší způsob chovu pro evropské druhy, a pokud budete mít možnost venkovního výběhu, tak v tom nevidím problém. Samozřejmě by to bylo období několika následujících let, jelikož nedoporučuji nechat spát želvu její první zimování po dobu celé zimy, tedy po určité době želvu uměle probudit a v mezičase, než půjde zase do výběhu, ji chovat v teráriu v odpovídajících podmínkách. Pokud zimovat nechcete, tak lze samozřejmě kombinovat letní venkovní výběh s teráriem v zimě.

Anonymous132
Nováček
Příspěvky: 12
Registrován: sob 04. kvě 2019 6:55:04

Re: CHOV

Příspěvek od Anonymous132 » pon 22. črc 2019 14:01:41

V domě máme 28C, takže to i odpovídá teráriu v chladné části.
Pro těch 35C bude stačit, když výhřevnou lampu dám níž?
Zimovat nechci, bojím se, že by se něco mohlo pokazit.

S tím měněním teplot, je to nutné nebo může být celoročně v chladné části kolem 25C a pod výhřevnou 35C a v létě do výběhu. Pokud se můžu zeptat, jak to máte Vy?

S tím substrátem to nevadí, když nový pouze dosypu, nebo je lepší všechen odstranit, a pak dát nový?
Poslední věc, vodu je nejlepší jak často dávat? A jak často by se měla želva koupat?

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: CHOV

Příspěvek od Mirek » pon 22. črc 2019 14:50:02

Ano, teplota pod lampou se zvýší, když ji spustíte dolů. Nicméně vzhledem k celkovým teplotám, které vlivem horkých dnů nemůžete snížit, bych s jakýmkoli zásahem počkal na chladnější období.

Jestli může být celoročně v teráriu 25°C / 35°C (chladná / teplá část) - samozřejmě může, otázkou ovšem zůstává, jestli je to vhodné pro želvu. Já podmínky přizpůsobuji potřebám želv. Nezimující želvy jdou zvenku do terária, kde postupně zvyšuji průměrné teploty. Jinými slovy tedy po aklimatizaci na vnitřní podmínky následuje období se sníženými teplotami, pak se zvyšují. Další snížení následuje až s přípravou želv na venkovní chov.

Z hlediska zoohygieny je lepší substrát vyhodit a připravit nový.

Vodu dávám jednou denně ráno do čisté misky, přes den dolévám dle potřeby (většinou není potřeba dolévat). Koupání není nutné vůbec, pokud chcete želvu koupat, jednou týdně to bohatě stačí.

Anonymous132
Nováček
Příspěvky: 12
Registrován: sob 04. kvě 2019 6:55:04

Re: CHOV

Příspěvek od Anonymous132 » pon 22. črc 2019 15:00:56

Děkuji.

Anonymous132
Nováček
Příspěvky: 12
Registrován: sob 04. kvě 2019 6:55:04

Re: CHOV

Příspěvek od Anonymous132 » pát 26. črc 2019 14:37:58

Ještě se chci zeptat, nevadí když je UV žárovka zapnutá celý den (6:00-19:00, stejně jako denní osvětlení)?

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: CHOV

Příspěvek od Mirek » pát 26. črc 2019 15:31:02

Ne, nevadí.

Anonymous132
Nováček
Příspěvky: 12
Registrován: sob 04. kvě 2019 6:55:04

Re: CHOV

Příspěvek od Anonymous132 » pát 26. črc 2019 15:36:23

Děkuji za všechno.

Odpovědět