Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Upraveni chovnych podminek

Co se jinam nevešlo
Odpovědět
DanaM
Pokročilý
Příspěvky: 35
Registrován: ned 17. pro 2017 12:36:15

Upraveni chovnych podminek

Příspěvek od DanaM » úte 30. led 2018 23:39:36

Opet zdravim,
a diky za toto forum, je bezva. Mam dotaz ohledne chov.podminek. Neco jsem cetla, ale radeji bych info na miru. Mame 4mesice starou vroubenou v terarku a vypada, ze se ma dobre. Je celkem cila, sluni se, odpociva v chladku, prochazi se po terarku a hodne basti. Od vseho tak akorat. Chtela bych ji vzit do venkovniho vybehu na chalupu, jak pocasi dovoli. Jsme trochu vys, cca 650m.n.m. V terarku mam ted na nejteplejsim miste kolem 40C a v chladku asi 24C (nevim presne ted, teplomer se nam rozpadl) a svitime stale zatim tak, jak nam doporucil pan Junek pri koupi, jak to mela u nej. 8.30-19hod UVB a denninsvetlo (tararko je velke) a 9-18.30 s hodinovou pauzou pres den vyhrevne. Chtela bych poradit jak a kdy upravit sviceni pred presunem ven?. Zacit postupne uz ted, nebo pak rapidne snizit najednou cca mesic pred?

Take mam obavu, ze se budu bat ji venku nechat pres noc, pripadne dva dny venku bez dozoru, kdyz pojedeme do Prahy. Je vhodne mit nejaky provizorni domecek do chalupy na noc a je potreba tam mit vsechny propriety jako sviceni a pod, kdyz bude prevazne venku?

Predem dekuji za info.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Upraveni chovnych podminek

Příspěvek od euzelva » stř 31. led 2018 9:37:43

Vaše želva může ven cca v druhé polovině května dle počasí. Teploty a svícení je začněte snižovat cca dva měsíce před a opravdu nepatrně postupně, udělejte si plán. Takto to želva pojme jako přírodní změnu.
Ve venkovním vvýběhu nic neřešte pouze musí mít úkryt. Na webu najdete dostatek inspirace. A můžete ji tam nechat až do podzimu bez dozoru, takže dva dny jsou nic :)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

DanaM
Pokročilý
Příspěvky: 35
Registrován: ned 17. pro 2017 12:36:15

Re: Upraveni chovnych podminek

Příspěvek od DanaM » stř 31. led 2018 13:29:51

Rozumim, budu se hlavne bat kvuli kockam, kunam. Mame neoploceny pozemek, obcas tam vlitne i pes, takze budu muset vymyslet nejake spolehlive zabezpeceni.

Jeste mam dotaz k jejimu rezimu. Zimovat ji jeste minimalne tak 2 roky nechci, ani to nedoporucujete, co jsem tak cetla. Ale prijde mi skoda, ze pasivnejsi obdobi bude mit v lete venku a aktivnejsi zas pak na zimu, kdy v terarku ma vlastne idealni letni podminky. Pritom venku to musi byt pro ni zajimavejsi. Je mozne a vhodne to nejak ovlivnovat?

A posledni dobou se probouzi pozdeji, az tak na 11hod i kdyz kompletni sviceni je od 9hod a zaleza taky nepatrne drive, nez ji sviceni v 19konci, s ohledem na jeji chovani nastal tedy cas zkraceni sviceni?

Jinak je fakt uzasna:) dekujem.

DanaM
Pokročilý
Příspěvky: 35
Registrován: ned 17. pro 2017 12:36:15

Re: Upraveni chovnych podminek

Příspěvek od DanaM » ned 04. úno 2018 12:00:51

Zkusila jsem ji posunout sviceni o hodinu pozdeji a vypinam o hodinu drive, vice mene tak, jak zacala aktualne vylezat a zalezat, snad je to ok. Jeste jsem si vsimla, ze jsem docela dlouho nesbirala zadny bobek v terariu, muze mit zacpu? Je takova trochu spomalenejsi, jak jsem psala, vyleza pozdeji, zaleza driv. Behem dne neni tak behava, ale jinak se chova stejne jako driv. Chvili de vyhriva, podouva se na sva oblibene mista, pije i zaleza na odpocinek na stejna mista. Jen je takova pomalejsi.
Prosim o radu jestli ji mam nejak resit, pripadne jak.
Dekuji

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Upraveni chovnych podminek

Příspěvek od euzelva » ned 04. úno 2018 12:20:23

Malinko snížit teploty můžete nastal čas kdy nezimované želvy jsou unavenější. Ale pokud jde o režim u želv nezimujících z terárií nikdy nepřevrátíte režim a vždy léto bude to studenější.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

DanaM
Pokročilý
Příspěvky: 35
Registrován: ned 17. pro 2017 12:36:15

Re: Upraveni chovnych podminek

Příspěvek od DanaM » ned 04. úno 2018 14:19:53

Dobre, dekuji. Jeste k tem bobkum, stravu ma jen zelenou, cinske zeli, obcas cekanku a sem tam mrkev. Ale podle me uz to muze byt tyden, co jsem nesbirala bobek. A jeste kdyz tu ctu o unave mladych zelv, vetsinou lide pisi, ze zelva zustava pod vyhrevnym svetlem a nezaleza ani se nezahrabava. Ta nase spis je vice zalezla nez bezne byla ve svych ukrytech.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Upraveni chovnych podminek

Příspěvek od euzelva » ned 04. úno 2018 15:03:06

Nelze přesně říci co a jak, každá se chová jinak. Bobky neřešte ;)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět