Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Výběr želvy

Co se jinam nevešlo
Odpovědět
elispr
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: ned 19. úno 2017 20:34:55

Výběr želvy

Příspěvek od elispr » ned 19. úno 2017 20:44:44

Dobrý den,

chci si pořídit suchozemskou želvu. Strašně se mi líbí geochelone pardalis. Vím, že je to želva většího vzrůstu. Chci poskytnout želvě kvalitní život, tak váhám, zda se o tento druh želvy dokážu postarat. Tímto chci poprosit vás, co mají zkušenosti s tímto druhem, zda byste mi mohli poradit, co vše péče o tento druh želvy obnáší (velikost terária, venkovní výběh, strava).
Moc děkuji ;)

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Výběr želvy

Příspěvek od Mirek » pon 20. úno 2017 0:46:25

Velikost terária je úměrná samozřejmě velikosti a počt želv. Osobně bych jako minimum pro jednu pardálku viděl želví stůl 1 x 2 m. V menším by se sice asi taky dalo, ale ideální by to nebylo. Venkovní výběh je výhodou a určitě želvám prospěje. Jedná se o africké želvy, takže počítejte, že venku budou moci být pouze 4 nejteplejší měsíce roku, případně pro delší pobyt bude potřeba skleník nebo temperovaná bouda.

Vnitřní výběh je nutné náležitě vytápět - v dospělosti ve velkém prostou se stoprocentně nevyhnete silným UV výbojkám, případně jiným topným zařízením. To s sebou přináší i vyšší spotřebu elektřiny. Strva je oproti jiným aspektům v chovu poměrně zanedbatelným nákladem - v létě si vystačíte s tím, co roste na louce a v zimě je základem čínské zelí, obohatit můžete polnířkem, rukolou, čekankou... S pamlsky bych byl u tohoto druhu opatrný.

Máte-li tedy na pardálku dostatek prostoru a financí, tak směle do toho, jsou to úžasné želvy :)

elispr
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: ned 19. úno 2017 20:34:55

Re: Výběr želvy

Příspěvek od elispr » pon 20. úno 2017 19:13:45

Děkuji.

Mám obavy, že ten prostor bude problém. 1 x 2 m je dost a v našem bytě to asi nepůjde. Nechceme mít želvu jen proto, že se nám líbí a ona pak bude trpět. Největší vnitřní prostor ji můžeme nabídnout terárko kolem těch 120 x 50 x 40. Můžu ji udělat i bydlení na balkoně, který je hodně prosluněný. Nepravidelně ji můžeme brát na zahradu. Prostě nevím, který druh. A pak ještě mě napadá, jestli jedné nebude smutno. Ještě musím podotknout, že by to byla má první želva.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Výběr želvy

Příspěvek od Mirek » pon 20. úno 2017 22:31:28

Vaše prostory by stačily na jednu menší pardálku, ale zase Vám nikdo nezaručí, že zrovna ta Vaše bude menšího vzrůstu. Vodotýkám však, že než želva vyroste do takových rozměrů, je to záležitost let a desítek let, takže pokud se třeba plánujete v budoucnu stěhovat, tak by s tím neměl být problém.

Želva může být samostatně, to nebývá problém.

elispr
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: ned 19. úno 2017 20:34:55

Re: Výběr želvy

Příspěvek od elispr » pon 20. úno 2017 23:42:37

Tak teď jste mě pěkně "nahlodal" , jak se říká. Jen jsem si všimla, že pan Junek už má pardalis vyprodáno. Tak asi bohužel :cry:

TondaSchumacher
Borec
Příspěvky: 118
Registrován: stř 05. říj 2016 16:57:04
Bydliště: Opava

Re: Výběr želvy

Příspěvek od TondaSchumacher » stř 22. úno 2017 15:17:34

Já budu brát od pana Junka 2 malinké Pardálky nyní. Prý se zrovna nyní líhnou.....každopádně Vy by jste měl uvažovat o jiném menším druhu. Pardálku nedoporučuji. Já mám nyní pro ty mimina pardálek nachystané terárko 130x40 a za rok až dva roky budu dělat velké domácí terárko velikosti panelákové koupelky (místa mám dost)
Venku chci za rok dělat výběh větší jak parkoviště pro 2 auta....
Já o Pardálce četl rok než jsem se rozhoupal ji pořídit a nyní si ji nadělím jako dárek ke kulatinám...těším se na ně

elispr
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: ned 19. úno 2017 20:34:55

Re: Výběr želvy

Příspěvek od elispr » stř 22. úno 2017 22:18:12

Určitě si budu brát menší druh. :D Třeba si též časem pořídím pardalis ke kulatinám :D

TondaSchumacher
Borec
Příspěvky: 118
Registrován: stř 05. říj 2016 16:57:04
Bydliště: Opava

Re: Výběr želvy

Příspěvek od TondaSchumacher » pát 24. úno 2017 18:33:05

A já se těšil že zde bude někdo kdo bude mít sourozence našich budoucích želviček a budeme si dávat zkušenosti...zase nic :twisted: :lol:

jesi
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 21. črc 2016 16:14:23

Re: Výběr želvy

Příspěvek od jesi » sob 25. úno 2017 13:39:58

Já bych taky chtěla zelvu, ale vzhledem k omezeným prostorum připadá v úvahu jen něco malého a vzhledem k žádným zkusenostem i něco nenáročného. Takže si myslím na t.h.h. ale teď nemám 6 tis. navíc na pořízení tak zatím nic :-)

Odpovědět