Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Jedlová kůra

Co dát za podklad na dno chovných prostor
Odpovědět
citra
Nováček
Příspěvky: 8
Registrován: pon 19. říj 2015 9:56:05

Jedlová kůra

Příspěvek od citra » pon 30. lis 2015 14:22:24

Dobrý den,
chovatelem mi bylo doporučeno používat jako vhodný substrát jedlovou kůru. Protože ji nabízíte i vy, dala jsem ji do části terária jako 3. substrát, plus mám kameny a lignocel s pískem. Došlo ovšem k tomu, že želvy začaly upřednostňovat kůru a na lignocel mi prakticky vůbec nechodí - cca 5 minut denně, prostě se tam jen projdou a pryč, někdy tam nejdou vůbec. V kůře mi i spí, tudíž ji vlhčím, nacucané jsou dost, s vlhkostí problém nemám. Jen nevím, zda je to normální, taky třetinu terária prakticky nevyužívají. Je potřeba to nějak řešit?

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Jedlová kůra

Příspěvek od euzelva » pon 30. lis 2015 14:36:49

Tyto tři druhy substrátů jsou vhodné, a kde bude želva o tom rozhoduje ona. Ovlivnit se to dá pozicí substrátů v chovném prostoru.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

citra
Nováček
Příspěvky: 8
Registrován: pon 19. říj 2015 9:56:05

Re: Jedlová kůra

Příspěvek od citra » stř 02. pro 2015 10:09:42

Děkuji. Terárium je v současnosti rozdělěno na 3 části: vlevo lignocel (tam by měly teoreticky spát), uprostřed kameny (tam krmím) a vpravo kůra (nad tou je výhřevná lampa a UV). Želvy se nahřívají na kůře, na kameny chodí jíst, lignocel prakticky ignorují. Na noc se zahrabou do kůry. Tu vlhčím, noční pokles teplot mám na cca 17 stupnů, vlhkost přes 90%. Tudíž mě napadají 3 možnosti:
1.) Vyměnit lignocel a kůru, při nahřívání tedy budou ležet na lignocelu.
2.) Zrušit lignocel úplně a vyměnit ho za kůru, čili potom budu mít kůru-kameny-kůru.
3.) Neřešit to vůbec.
Uvítala bych jakýkoli komentář.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Jedlová kůra

Příspěvek od Mirek » čtv 03. pro 2015 0:35:58

Výhřevnou lapmpu a UV bych rozhodně dal nad lignocel. Také používám tři subsstráty (vlhký terarijní, kameny a kůru) a kůru mám pouze jako doplňkový substrát.

citra
Nováček
Příspěvky: 8
Registrován: pon 19. říj 2015 9:56:05

Re: Jedlová kůra

Příspěvek od citra » čtv 03. pro 2015 10:01:39

Já jsem původně též plánovala kůru jen jako doplnkový substrát, ovšem došlo k tomu, že želvy ho naprosto preferují, v podstatě z něj odejdou na kameny jen kvůli jídlu. Když tedy vyměním lignocel a kůru, "donutím" je používat zase lignocel kvůli nahřívání. Nesčetněkrát tu ovšem bylo doporučeno "nešikanovat" želvy, nechat je vybrat. Tím pádem nevím, jestli ten lignocel nezrušit úplně, jestli to něčemu vadí...

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Jedlová kůra

Příspěvek od Mirek » čtv 03. pro 2015 15:12:39

Ten výhřev není nad stále vlhkým substrátem jen tak. Je to kvůli tomu, že se z něj odpařuje voda a v teráriu se tak udržuje optimální vlhkost... Kůru sice můžete vlhčit stejně tak, jako substrát, ale voda se hned odpaří, a pak neplní funkci udržování vlhkosti.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Jedlová kůra

Příspěvek od euzelva » pát 04. pro 2015 8:54:57

Pokud já bych něco podnikl, tak buď přesunout substráty co se týče pozic a nebo když zrušit, tak kůru. Ale nechal bych to takto, ono záleží také na tom zda tam máte dostatečně velký a komfortní úkryt pro želvy. Pokud ne kůra slouží jako jeho náhražka.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

citra
Nováček
Příspěvky: 8
Registrován: pon 19. říj 2015 9:56:05

Re: Jedlová kůra

Příspěvek od citra » pon 07. pro 2015 12:06:37

Děkuji všem za komentáře. V úkrytu problém není, dříve tam normálně spaly a nikdy si nestěžovaly... Tudíž jsem o víkendu ty substráty vyměnila, čili nyní se nahřívají na lignocelu, mají k němu ovšem takový vlažný vztah, ale nějak jim nic jiného nezbývá... a spí v kůře, v levé části terária, kam měsíc vůbec nešly...

Uživatelský avatar
honzabe
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 11. úno 2016 9:13:14

Re: Jedlová kůra

Příspěvek od honzabe » pon 09. kvě 2016 15:42:20

Zdravím, řeším jeden problém a prosím o radu - pročetl jsem fórum a když už někdo doporučuje kůru, bývá to jedlová, nicméně na e-shopech je často i piniová, která se mi líbí více, je momentálně levnější a dle údajů a popisků v obchodech to vypadá, že má stejné vlastnosti jako jedlová. Nerad bych, aby materiál plesnivěl atd. Je tedy jedno, jestli jedlová či piniová? Nebo je v tom rozdíl?
Děkuji moc za radu :)

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Jedlová kůra

Příspěvek od Mirek » pon 09. kvě 2016 18:17:52

Já používám jako třetí substrát piniovou. Neplesniví a želvy si na ni nestěžovaly :D

Uživatelský avatar
honzabe
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 11. úno 2016 9:13:14

Re: Jedlová kůra

Příspěvek od honzabe » pon 09. kvě 2016 18:57:31

Bezvadné! :) Mockrát děkuji za radu, jdu objednávat :D A snad se brzy pochlubím terárkem v galerii :D

Odpovědět