Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

PODKLADOVÝ SUBSTRÁT

Co dát za podklad na dno chovných prostor
Odpovědět
andrea198
Nováček
Příspěvky: 12
Registrován: úte 01. črc 2014 14:07:01

PODKLADOVÝ SUBSTRÁT

Příspěvek od andrea198 » stř 28. led 2015 20:24:10

DOBRÝ DEN,
MŮŽEME POUŽÍT DO PODKLADOVÉHO SUBSTRÁTU JEMNÝ ZÁSYPOVÝ PÍSEK NA ZÁMKOVOU DLAŽBU(ZRNITOST 0,0-0,1) NEBO MŮŽE BÝT JEN KOPANÝ PÍSEK?
DĚKUJI
ANDREA

Kuba
Borec
Příspěvky: 136
Registrován: stř 18. čer 2014 21:29:24

Re: PODKLADOVÝ SUBSTRÁT

Příspěvek od Kuba » stř 28. led 2015 21:26:39

Nevidím důvod proč by nemohl být ;) je čistě na Vás jaký druh písku zvolíte :)

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: PODKLADOVÝ SUBSTRÁT

Příspěvek od Mirek » stř 28. led 2015 21:27:12

Asi by to nemělo v ničem vadit, jen substrát nebude tak hutný...

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: PODKLADOVÝ SUBSTRÁT

Příspěvek od euzelva » pon 09. úno 2015 9:29:03

Já osobně bych tento křemičitý písek nepoužíval.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Uživatelský avatar
Justýna
Veterán
Příspěvky: 448
Registrován: čtv 09. dub 2015 19:11:19

Re: PODKLADOVÝ SUBSTRÁT

Příspěvek od Justýna » úte 28. dub 2015 15:12:14

tato zrnitost mi přišla příliš těžká ve směsi, mám ten nejjemnější...připadá mi jak na pískoviště a je krásně nadýchaný ve směsi, není to žádný těžký blivajz, i když je hodně mokrý. Želva si neztěžuje.

Žofík
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: stř 15. říj 2014 15:18:28

Re: PODKLADOVÝ SUBSTRÁT

Příspěvek od Žofík » úte 05. dub 2016 16:10:04

Dobrý den,
prosím Vás o radu k substrátu.
V teráriu jsme měli již vše nachystané při koupi od pana Junka.
Tedy substrát a mimo lampy kamínky.
Při kontrole (preventivní) u MVDr. nám řekli, že nejlepší podklad je seno.
Jen si neumím moc představit jak z toho vybírám bobky a zbytky jídla.
Ve Zverimexu mi pak paní doporučila jen kokosové vlákno a místo kamínků kukuřici.
Vzhledem k tomu, že do kamínků lejeme vodu (aby si substrát sám natáhl vlhko + jej ještě rosím), tak by mi asi ta kukuřice brzy shnila...Říkala, že kamínky může snít a u kukuřice by to nevadilo.
Pravděpodobně nechám kamínky (od pana Junka velikost akorát k nesežrání) a do vlhké části jen to kokos. vlákno. Musí být opravdu namíchané s pískem? Ta kůra mezi kamínky a zbytek se mi jeví jako supr nápad, nebo klacík. Když ho přinesu z lesa, jak ho "vyvařit", ať tam Žofíkovi nezanesem nějaké breberky, či houby/plíseň? Terárko stačí teplou vodou s jarem a pak řádně vypláchnout? Do Sava se mi moc nechce... Ani vlastně nevím, jaké přesně (asi je víc druhů).
Je možné, že u rok a půl "mladé" želvičky není poznat pohlaví?
Také ani drápky a zobák nebylo potřeba řešit... Co se týče vápníku má tam sépiovou kost, případně mu ji i strouhám. Ale jídlo nesypu, páč, jak s tím zápolí, hodně setřese. Takže list polníčku namočím ve vodě, obalím ve strouhané kosti a nakrmím přímo z ruky.
Děkuji moc za radu!

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: PODKLADOVÝ SUBSTRÁT

Příspěvek od Mirek » úte 05. dub 2016 16:36:43

Prvně bych řekl, že pokud není k návštěvě MVDr. důvod, tak se k němu s želvou nechodí, akorát ji to stresuje.

Vzhledem k tomu, že pro želvu doporučil seno, tak předpokládám, že se bude jednat o "pejskaře", který si o plazech možná četl v časopise, ale odborné znalosti k plazům žádné nemá. Želva musí mít vlhký a suchý podklad. Suchý zprostředkovávají oblázky, kukuřice je zde krajně nevhodná a vnitřní poranění spíš způsobí právě ona, než kulaté oblázky. Vlhký pak zajišťuje kokos s písem, ale lze samozřejmě použít i hlínu, hlínu s pískem, hrabanku s pískem... Písek se přidává kvůli hutnosti. Doporučované seno nezajistí vlhko. V teráriu být může jako doplněk, ale většinou ho želvy všude roztahají a má to pak tendenci plesnivět.

Dřevo a podobné věci se vyvářet nedají. Já hrabanku želvám nevypékám a problém s tím nemají - v přírodě také nežijí na sterilním substrátu. Nicměně, pokud chcete něco "čistého", tak uřežte kousek z větve stromu a nechte ho uschnout.

Pokud se jedná o vyčištění terária od zbytků starého substrátu, tak používám pouze teplou vodu, pokud chctete terárium vyloženě dezinfikovat např. kvůli parazitům, je nutné použít Savo, a pak řádně vymýt vodou s jarem a obyčejnou vodou (popř. je-li možnost, nechat terárko pár dní vyvětrat).

Není pravděpodobné, že u tak malé želvy půjde určit pohlaví. Na formě podávání vápníku nezáleží. Ještě dodám, že sépiovka nemá ideální poměr Ca : P, je tedy vhodnější jako doplněk, kdy si želvy přikousnou. Na sypání stravy jsou vhodnější buď vyvařené a jemně namleté skořápky nebo krmný vápenec (uhličitan vápenatý).

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: PODKLADOVÝ SUBSTRÁT

Příspěvek od euzelva » úte 05. dub 2016 19:08:09

Veterinář není chovatel želv, a v tom je jeden zásadní rozdíl - chovu většinou nerozumí ;)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Žofík
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: stř 15. říj 2014 15:18:28

Re: PODKLADOVÝ SUBSTRÁT

Příspěvek od Žofík » stř 06. dub 2016 10:20:02

Děkuji za vše!
Tedy koupím krmný vápenec ve zverimexu a sépijku tam nechám taky. Ta kukuřice i to seno mi přišlo úplně mimo...
Vyčistím jen vodou. Kamínky vyvařit? Na některých jsou "bobkové" flíčky- tak snad to pustí.
U veterináře jsme byli kvůli zobáku a drápkům - aby nebyl nějak zanedbaný.
Nemyslím si, že by z toho byl nějak vystresovaný. Vzali jsme tam i bobek ;).
Nebyl to pejskař - ordinace MVDr. Knotka veterina Brna. Byla to sice doktorka, ale předpokládám, že z jeho týmu.
Ty jemně namleté skořápky mám strach, aby si něco nepíchl. V čem to melete? Mlýnek na kávu?
Mohu tedy nechat jen to kokosové vlákno bez písku, bez hlíny?
Přeji Vám hezký den, M.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: PODKLADOVÝ SUBSTRÁT

Příspěvek od Mirek » stř 06. dub 2016 18:59:57

Pokud děláte kompletní čistku terárka, tak kamínky vyvařte. Veterinu neznám, tak nevím, ale vzhledem k tomu, že doporučila pro želvu jako podklad seno, tak chovu nerozumí...
Použít to takto lze.

Odpovědět