Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

oddělení suché a vlhké části terária

Co dát za podklad na dno chovných prostor
Odpovědět
Zajiic
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: pát 12. úno 2021 16:24:56

oddělení suché a vlhké části terária

Příspěvek od Zajiic » pát 12. úno 2021 17:00:40

Dobrý den,

Mám doma 2 želvy zelenavé. V teráriu mají lehce přes polovinu prostoru klasický terarijní substrát (z eshopu euzelva) jako vlhkou část, na druhé straně bukovou drť jako suchou část a mezi nimi širší oddělující pruh hladkého kamení. Mám ale problém s tím, že jak se želvy po teráriu pohybují, taky všechny tyto 3 komponenty mezi sebou promíchávají (a to prakticky už po 1-2 dnech) až z toho udělají jeden mix všeho po celém teráriu.

Máte nějaký trik na to, jak udržet vlhkou a suchou část terária, tedy ty různé podklady od sebe? Nebo bych měl něco změnit, jako třeba zvolit jinou variantu pro suchou část? Nebo bukovou drť úplně vynechat a nechat pouze substrát a více kamení (+- 1/3 terária) pro zachování dostatečně velké suché části?

Díky moc.

Uživatelský avatar
mgeisselreiter
Matador
Příspěvky: 86
Registrován: pon 21. bře 2016 16:51:18

Re: oddělení suché a vlhké části terária

Příspěvek od mgeisselreiter » ned 14. úno 2021 22:23:35

Řešil jsem podobný problém. Vlhká část je u mě z kokosky s pískem, suchá malé oblázky. Vyřešil jsem to celkem uspokojivě tak, že jsem přechodovou část kokosky překryl na těsno placatými kameny (břidlicí) a za ně před oblázky uřízl a zapustil větev z tvrdého dřeva (z tvrdého, aby lépe odolávalo vlhkosti = hnilobě a plísním). Tato větev vystupuje nad povrch tak, aby ji želvy bez problémů přelezly, ale aby omezovala přenos kokosky do oblázků. Nikdy to nebude 100%, ale hodně to pomůže.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: oddělení suché a vlhké části terária

Příspěvek od Mirek » pon 15. úno 2021 10:13:57

Místo oblázku jsem přešel na používání většího plochého kamene (břidlice, betonová dlaždice). Poměrně snadno se čistí - každý den stačí omést štětcem.

ipr
Matador
Příspěvky: 83
Registrován: úte 08. črc 2014 16:07:06

Re: oddělení suché a vlhké části terária

Příspěvek od ipr » ned 18. dub 2021 9:15:36

na tomto fóru, v jednom tématickém vláknu, mám vložený tento příspěvek: viewtopic.php?f=31&t=150#p4608 a kousek pod tím je ještě jeden příspěvek také s fotkou
- přibližně půlka terária na které je domeček, uwb a tepelná lampa mám vlhký písek smíchaný s kokosovým vláknem, druhá - suchá část je umělé dno (dva profily na ně přišroubovaná deska jako základ). tyto dva prostory jsou odděleny skleněným páskem přilepeným silikonem ke stěnám a dnu. na desku je přišroubovaná a přilepená kůra ze staré vrby, mezery jsou vyplněné stěrkou na dlaždičky ovšem při míchání je použit místo vody dispercol 3. asi 15 hodin pohodové práce, dna jsou už víc jak 8 let v provozu, a za tu dobu jsem jen trošičku doopravil kousky vydřené stěrky. foto z roku 2015:
20151102 tm terárium 0002 web.jpg

Odpovědět