Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Nejvhodnější substrát?

Co dát za podklad na dno chovných prostor
Odpovědět
sabinaL
Nováček
Příspěvky: 9
Registrován: pon 04. úno 2019 20:51:22

Nejvhodnější substrát?

Příspěvek od sabinaL » pát 08. úno 2019 18:14:32

Opět se ptám :) jaký je nejlepší substrát pro želvu zelenavou, přesně t.h.h.,pokud to jde takhle určit? Dozvěděla jsem se tady, že kokosové vlákno nebo lignocel má v sobě dlouhá vlákna a želva je může sníst, bála bych se, že by se ji to zaseklo někde ve střevech. Hobliny jsou prý obzvlášť nevhodné, to bych usoudila i sama. Takže co můžu dát s klidnou duší želvičce do terarka?? Napadla mě hlína z krtčinců, ale nechci mít tera a želvu úplně špinavou, a podle mě by se tam mohli vyklubat nějací broučci. Jaký teda? :oops:

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Nejvhodnější substrát?

Příspěvek od Mirek » pát 08. úno 2019 21:33:19

Hlína, případně hlína s pískem, je de facto nejpřirozenější substrát, který lze použít, avšak jak sama píšete, terárko i želva budou dost znečištěné. Želvě to nevadí, chovateli často ano. Pokud Vám to vadí, vybrat musíte jinde. Já používám lignocel s pískem a nikdy jsem s tím problém neměl. Kdysi jsem se případy obstrukcí střev zabýval, ale žádný případ u želv jsem nenašel (pominu-li případy, které vznikly pouze jako sekundární důsledek jiného problému). Stejně tak ani chovatelé, které jsem tehdy obepisoval, nezaznamenali u lignocelu problém. Maily bych snad měl mít ještě někde ve schránce, pokud byste měla zájem. Co se týče ještěrů a hadů, kteří požírají masitou potravu, tam hrozí riziko obstrukce střeva lignocelem. U hadů dost pravděpodobně tím, že polykají kořist vcelku a u toho naberou plnou lamu substrátu. Taktéž odlišná anatomie a fyziologie trávicího traktu býložravců a všežrevců (délka střeva, doba pasáže tráveniny, odlišná aktivita různých trávicích enzymů etc.) budou významnými činiteli v tomto fenoménu. Nicméně, pokud nechcete používat ani lignocel, lze použít např. lesní hrabanku, kterou lze míchat s pískem. Pokud se jedná o zanesení hmyzu nebo parazitů do chovu, tak nějaké riziko bude u každého substrátu. Avšak já osobně písek ani oblázky nevypékám nebo nevyvařuji a problémy s tím nemám. Drobné mušky jde zlikvidovat příměsí dolomitu nebo vápence do substrátu.

sabinaL
Nováček
Příspěvky: 9
Registrován: pon 04. úno 2019 20:51:22

Re: Nejvhodnější substrát?

Příspěvek od sabinaL » pát 08. úno 2019 23:30:34

Mirek píše:
pát 08. úno 2019 21:33:19
Hlína, případně hlína s pískem, je de facto nejpřirozenější substrát, který lze použít, avšak jak sama píšete, terárko i želva budou dost znečištěné. Želvě to nevadí, chovateli často ano. Pokud Vám to vadí, vybrat musíte jinde. Já používám lignocel s pískem a nikdy jsem s tím problém neměl. Kdysi jsem se případy obstrukcí střev zabýval, ale žádný případ u želv jsem nenašel (pominu-li případy, které vznikly pouze jako sekundární důsledek jiného problému). Stejně tak ani chovatelé, které jsem tehdy obepisoval, nezaznamenali u lignocelu problém. Maily bych snad měl mít ještě někde ve schránce, pokud byste měla zájem. Co se týče ještěrů a hadů, kteří požírají masitou potravu, tam hrozí riziko obstrukce střeva lignocelem. U hadů dost pravděpodobně tím, že polykají kořist vcelku a u toho naberou plnou lamu substrátu. Taktéž odlišná anatomie a fyziologie trávicího traktu býložravců a všežrevců (délka střeva, doba pasáže tráveniny, odlišná aktivita různých trávicích enzymů etc.) budou významnými činiteli v tomto fenoménu. Nicméně, pokud nechcete používat ani lignocel, lze použít např. lesní hrabanku, kterou lze míchat s pískem. Pokud se jedná o zanesení hmyzu nebo parazitů do chovu, tak nějaké riziko bude u každého substrátu. Avšak já osobně písek ani oblázky nevypékám nebo nevyvařuji a problémy s tím nemám. Drobné mušky jde zlikvidovat příměsí dolomitu nebo vápence do substrátu.
Děkuju, já se teda přikloním k té hlíně. Až tak by mi to nevadilo, želvičku mám v plánu koupat 1x týdně a s tím terarkem co už, hlavně aby se měla dobře ona :D

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Nejvhodnější substrát?

Příspěvek od Mirek » sob 09. úno 2019 0:18:27

No, dejte vědět, jak dlouho jste to vydržela :D Já jsem z nouze jednou použil hlínu, poněvadž jsem doma náhodou neměl lignocel a začalo mě to štvát dvě hodiny poté. :D Uznávám, želvy byly blahem bez sebe...

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejvhodnější substrát?

Příspěvek od euzelva » sob 09. úno 2019 0:40:21

Dnes už je to 20 let a žádný problém, přečtěte si to hlavně dole, co jiného říci, zkušenosti nad plky. Kterých je všude habaděj ;)
https://euzelva.cz/zelvy-priprava-substratu-do-teraria
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět