Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Pojídání substrátu

Co dát za podklad na dno chovných prostor
Odpovědět
želvík20
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: ned 31. srp 2014 11:10:17

Pojídání substrátu

Příspěvek od želvík20 » ned 31. srp 2014 11:51:04

Dobrý den,

chtěla bych vás poprosit o radu ohledně naší želvy - Testudo hermanni boettgeri (samice - cca 18 let). V teráriu máme asi 3 dny nový substrát - jedlovou kůru asi na půli terária, na 1/3 terarijní substrát a na 1/3 kameny. Všimla jsem si, že želva chodí, očichává a pojídá jedlovou kůru. Už si nevím rady, zkoušeli jsme již dříve jako substrát seno (na rady veterináře) a úplně na začátku chovu jsme měli jako substrát kukuřici, což vím, že také není vhodné. Hrubou drť nepojídala, ale jemnou kukuřičnou drť také pojídala. V teráriu máme ještě samce, se kterým tento problém nemáme. Je možné, že je to způsobeno nedostatkem potravy? Mám raději z terária jedlovou kůru co nejdříve odstranit a nechat tam jen terarijní substrát a kameny?

Předem děkuji

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Pojídání substrátu

Příspěvek od Mirek » ned 31. srp 2014 12:05:03

Želvy v přírodě podklad jedí a tak si doplňují minerály. Myslím, že pokud sní jeden kousek za čas, tak vyjde ven, ovšem s častým pojídáním by mohl být problém. Pro samice je toto chování běžné před kladením, kdy hledají nejvhodnější místo pro snůšku. Pokud tedy jí kůru poměrně často, raději bych ji buď vyměnil za substrát nebo pořídil hrubší frakci.

želvík20
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: ned 31. srp 2014 11:10:17

Re: Pojídání substrátu

Příspěvek od želvík20 » ned 31. srp 2014 20:22:08

Dobře, díky moc za radu.

Noumea
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: úte 02. zář 2014 19:55:03

Re: Pojídání substrátu

Příspěvek od Noumea » úte 02. zář 2014 20:06:38

Zdravím.. mám podobný problém .. Samec (testudo horsfieldii,3 ročný) mi poslednú dobu občas žerie granule "chipsi" z bukového dreva.. je to problém aj v tomto prípade? poprípade, akú podstielku radíte? za radu vopred Ďakujem .. už sa začínam oňho báť :/

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Pojídání substrátu

Příspěvek od euzelva » úte 02. zář 2014 20:22:42

Platí pro oba dotazy. Želvy si v přírodě doplňují jak minerály tak další potřebné látky a to hlavně vápenného složení pojídáním hlíny, kamenů, rostlin a všeho na co přijdou. Každopádně pokud dává želva přednost před stravou substrátu je to problém, protože se snaží řešit nedostatek něčeho co ji chybí :shock: Určitě jsou pak problematické substráty které mohou želvě zneprůchodnit trakt zaseknutím se. To platí hlavně o dřevě, hoblinách.... :!: Vše o substrátu co používám já najdete zde: http://euzelva.cz/zelvy-priprava-substratu-do-teraria
Pouze musím opravit Mirka, samice si před kladením doplňují hlavně minerály (důležité pro tvorbu vajec) a proto pojídají zeminu, nikoliv to, že hledají místo na snášení ;) To je zásadní omyl. V přírodě a lokalitách jejich výskytu je většinou půda bohatá na vápenec....a to právě potřebují ;)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Noumea
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: úte 02. zář 2014 19:55:03

Re: Pojídání substrátu

Příspěvek od Noumea » úte 02. zář 2014 20:38:24

Ďakujem veľmi pekne, určite vyskúšam aj Váš návod na podstielku/substrát... ale predsa len sa chcem opýtať, k teráriu som dostala Prírodný Humus.. má také niečo v térariu pre korytnačky využitie? nejakú dobu nemám odvahu to použiť :D

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Pojídání substrátu

Příspěvek od euzelva » úte 02. zář 2014 20:50:58

Noumea píše:Ďakujem veľmi pekne, určite vyskúšam aj Váš návod na podstielku/substrát... ale predsa len sa chcem opýtať, k teráriu som dostala Prírodný Humus.. má také niečo v térariu pre korytnačky využitie? nejakú dobu nemám odvahu to použiť :D
Bohužel k tomu Vám nic neřeknu, neboť ho nemám vyzkoušený a ani nikoho neznám kdo by měl. Ale platí určitě zásada: Co neznám - nepoužívám ;) http://euzelva.cz/zasady-chovu-suchozemskych-zelv
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Noumea
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: úte 02. zář 2014 19:55:03

Re: Pojídání substrátu

Příspěvek od Noumea » úte 02. zář 2014 21:11:20

Tak každopádne Ďakujem aj tak :) chcem Vám pochváliť stránku veľmi užitočná, pekne spravená :) prajem pekný zvyšok večera :)

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Pojídání substrátu

Příspěvek od Mirek » úte 02. zář 2014 21:54:28

Děkuji za opravu, dozvěděl jsem se něco nového :)

Noumea
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: úte 02. zář 2014 19:55:03

Re: Pojídání substrátu

Příspěvek od Noumea » stř 15. říj 2014 21:29:06

Dobrý deň.. Znova mám problém.. Vyskúšala som Váš substrát ale teda žerie aj ten .. Mám pocit že to robí od doby kedy dostal granule.. Nemyslím že by mu mohli chýbať nejaké vitamíny alebo podobne pretože stravu má pestrú aj všeto.. skrátka som z toho zúfalá a mám oňho strach neviem čo mu tam už dať ani ako mu pomôcť :( a teda podotknem ešte že žerie ho nie viac ako stravu ale príde mi to celkom moc často

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Pojídání substrátu

Příspěvek od euzelva » stř 15. říj 2014 21:35:50

To nic nemění na tom co jsem napsal. To, že má bohatou stravu ještě neznamená, že ji něco nemůže chybět. Každopádně Vás možná uklidní, že na zmíněném substrátu chovám želvy více jak deset let a žádné želvě nezpůsobil žádné problémy. A mohou jej pojídat dle chuti :o a vůbec to neřeším ;)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Noumea
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: úte 02. zář 2014 19:55:03

Re: Pojídání substrátu

Příspěvek od Noumea » stř 15. říj 2014 21:44:38

Tak keď mu to tak chutí :D :D ja neviem proste... ak by mu niečo chýbalo sú aj nejaké vitamíny čo doporučujete Vy, prosím?

Jiřina
Pokročilý
Příspěvky: 49
Registrován: pát 20. čer 2014 9:58:07

Re: Pojídání substrátu

Příspěvek od Jiřina » stř 15. říj 2014 23:50:53

...ja bych do nej zadny radoby vitaminy necpala. Volila bych vapnik,sepiovou kost a vajecne skorapky. Tot vse:-)....po terarku rozhazela par kamenu at si kouse do nich:-)

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Pojídání substrátu

Příspěvek od Mirek » čtv 16. říj 2014 14:26:42

Souhlas, v přírodě taky nikdo nechodí a nesype jim jídlo nějakými vitamíny. Z minerálních přípravků buď pouze vápník v podobě uhličitanu vápenatého, nebo jiné minerální přípravky s příměsí hořčíku a jiných minerálů, ovšem vápník (uhličitan vápenatý) by měl být vždy v převaze.

Odpovědět