Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Osvětlení trochu atypického terárka/stolu

UVB, denní a výhřevné osvětlení. To nejdůležitější a zásadní při chovu v domácích podmínkách
Odpovědět
Filip
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: ned 11. říj 2015 15:55:59

Osvětlení trochu atypického terárka/stolu

Příspěvek od Filip » ned 11. říj 2015 16:07:38

Dobrý den.

Na Vašich stránkách máte strašně moc užitečných informací, proto bych se na Vás rád obrátil s konkrétním dotazem, a to jak zařídit želvičkám bydlení (chceme dvě testudo hermani)...

V přiložených fotkách je vidět neměnná část. Rozměry "stolu/terária" jsou 125 x 85cm s tím, že 40cm je hloubka skříní, kde začíná oblouk... Výška 33cm.

V levé zadní části (u skříně) bych chtěl umístit nějaký "domeček", potom bych tam rád dal želvičkám možná nějaký maličký nízký (plytký) "bazének", kde by se mohly schladit a vykokupat. Otázou zůstává kde, to bude asi závisle ohledně toho, kde bude osvětlení...

A zajímá mě hlavně jak to osvětlení vyřešit - tedy jaké zdroje světla (pokud možno konkrétní typy a modely) tam dát. Je mi jasné, že bude třeba nějaký UVB zdroj, ale nevím jaký, s jakou hodnotou atd. (ať mají želvičky dostatek UVB záření, ale ať je pod tím zase neupeču... Jestli tam k tomu dát nějakou zářivku na simulaci denního světla? A nějakou vyhřívací žárovku? Nebo ta už bude součástí UVB světla? Co kam umístit?

Jinak se zimováním určitě nepočítáme, někdo to doporučuje, někdo ne, bojíme se, aby se želvičky probraly... Úhyn prý určitý je, což bychom nechtěli riskovat...

Bydlíme v panelovém domě, z čehož vyplývá, že přes zimu máme teploty okolo 21-23 stupňů a okna (levá strana fotky) bývají od podzimu až do jara rozetřená, naopak v létě se snažíme mít celý den zataženo, protože i tak se dostáváme na teploty v bytě okolo 30 stupňů (28-32)... Zmiňuji to proto, zda je kvůli tomu třeba řešit nějaké denní osvětlení... Jinak okna tohoto pokoje jsou orientována na jih s tím, že jsou v pokoji 2 velké a světlo jedno z nich částečně zastíní skříň na levé straně terária. Místo (levý zadní roh), kde by byl domeček, bude tedy nejméně světlým místem celého terária.

Pokud byste byl ochoten poradit, třeba i s nějakým schématkem kde, co a jak umístit, byl bych opravdu velmi vděčný...

Pokud byste potřeboval nějaké další informace, případně je tam nějaká nejasnost, rád hned zodpovím...

Přeji Vám hezký víkend!

S pozdravem, Filip.
IMG_3015.jpg
IMG_3016.jpg

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Osvětlení trochu atypického terárka/stolu

Příspěvek od Mirek » ned 11. říj 2015 16:42:24

Asi než sálohlouze něco popisovat Vám více řekne schéma v obrázku.

K substrátům - hobliny po celé ploše nejsou vhodné, želva by měla mít zhruba 1/3 plochy suchá substrát a zbytek vlhký substrát (kokosové vlákno + písek, hrabanka, hlína...). Nad touto vlhkou částí by pak měla být výhřevná lampa a domek.

Lampu bych ve vašem případě použil Terrasaur 160 W, což nahrazuje jak UV, tak výhřev. Denní osvětlení je na místě, jelikož zimní dny jsou velice krátké a šeré, tudíž okno nestačí. Nejkvalitnější denní osvětlení poskytují HQI výbojky, avšak pro chovatele dvou želv je to příliš nákladné, takže se většinou používají lineární zářivky denního spektra, ideálně s elektronickým předřadníkem.
Přílohy
Schema.JPG

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Osvětlení trochu atypického terárka/stolu

Příspěvek od euzelva » ned 11. říj 2015 19:01:04

Také bych jednoznačně volil výbojku a je na posouzení jakou, zmíněná 160 W je super, ale mohla by tam být klidně i Osram 300W. Jako denní osvětlení bych použil tyto svítidla buď jedno nebo i dvě, na výběr je i ve velikostech. http://euzelva.cz/denni-osvetleni. S rozmístěním se dá pouze souhlasit.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Filip
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: ned 11. říj 2015 15:55:59

Re: Osvětlení trochu atypického terárka/stolu

Příspěvek od Filip » ned 11. říj 2015 21:02:10

Děkuji za odpovědi.

Ohledně substrátu, ten se bude určitě měnit dle "receptu" na stránkách...

Co se týče toho osvětlení... Na denní svícení tedy nejspíše použiji 2 trubice, které bych asi dal do patic Glomat Controller 2x20W, které mi zbyly ze zrušeného akvária...

Větší starosti mi dělá ten výhřev a UVB... Tedy k situaci:

Dle stránek by bylo vhodné želvám simulovat roční období, co tři měsíce, tedy léto/zima/léto/zima...

V našem bytě máme přes léto přes den běžně 30 stupňů, v noci to klesá na 28, v zimě je to celodenně nějakých 22-23. Takže bych viděl PROSINEC/LEDEN/ÚNOR jako léto, BŘEZEN/DUBEN/KVĚTEN jako zimu, ČERVEN/ČERVENEC/SRPEN jako léto a ZÁŘÍ/ŘÍJEN/LISTOPAD jako zimu. A jde mi o kombinaci výhřev/UVB... Protože pokud budu teplotu řešit pouze zvednutím světleného zdroje, zároveň hodně snížím UVB záření... Další věc, kterou jsem se dočetl je ta, že Terrasaur 160W dá teplotu v ideální výšce pouze 35 stupňů, což na simulaci léta asi ideální nebude, pokud jsem pochopil správně (kdy má být pod lampou cca 45 stupňů). 300W Osram je zase už docela zápřah na peněženku vzhledem ke svícení 10 hodin denně celý rok... Napadla mě varianta využít Terrasaur 160W jako simulaci zimy s tím, že by jela třeba 7-8 hodin denně a Osram 300W ve stejné výšce na simulaci léta s tím, že by jela cca 10 hodin denně, pokud je opravdu tolik nutné. Když to zprůměruji, dostal bych se na 2,1kW denně (za výhřev a UVB), což je určitě příjemnější než 3kW, kdybych jel celoročně Osramem. Je takové řešení vhodné, nebo dá se to vyřešit nějak elegantněji? Další věc, která mě zajímá je to, jestli ten Osram ve skutečném létě, tedy ČERVEN/ČERVENEC/SRPEN, kdy máme v bytě opravdu teplo to terárko zase nepřehřeje? Omlouvám se za tolik dotazů a různé varianty... Jen to nechci podcenit a chtěl bych vymyslet nějaké funkční řešení, kde se budou mít želvičky dobře...

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Osvětlení trochu atypického terárka/stolu

Příspěvek od Mirek » ned 11. říj 2015 21:51:43

Teplotní období si nelze rozvázovat striktně na měsíce, želvy se všeobecně nedají nacpat do tabulek. Teploty je třeba kontrolovat a v létě se přehřívaní řeší tak, že se lampě sníží počet hodin, kdy svítí, zavede se polední pauza, popř. se může lampa i zcela vysadit z provozu, jsou-li vedra.

Zvednutím lampy sice UV záření poklesne, ale jak Terrasaur, tak Osram jsou natolik účinné lampy, že je ten pokles zanedbatelný a UV záření je stále postačující a výška lampy nad substrátem se řídí podle teploty, které tam potřebujete dosáhnout.

Teploty také nelze brát striktně, že má být 45°C a konec. je tam napsáno 40 - 45°C, já bych se klidně držel spodní hranice, protože když se lampa rozpálí a pořádně prohřeje prostor, tak ta teplota pod ní bude ještě postupně stoupat.

Filip
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: ned 11. říj 2015 15:55:59

Re: Osvětlení trochu atypického terárka/stolu

Příspěvek od Filip » pon 12. říj 2015 14:10:11

Dobře, rozumím.

Ještě bych chtěl Váš odborný názor, pánové...

Dnes jsem mluvil s jedním chovatelem, který mi řekl, že pokud nemají želvy možnost venkovního výběhu, tak budou jenom strádat a dlouho nepřežijou, že ty UV lampy slunce stejně nenahradí a jestli nepřemýšlet raději o jiném zvířeti...

Abych řekl pravdu, trošku mě takový radikální názor zarazil. Želvičky bych chovat chtěl, ale nějak trápit bych je zase nechtěl... Na druhou stranu si myslím, že ne každý, kdo chová želvy má možnost zahrady... My jí teda bohužel nemáme :/

Snažil jsem se aspoň nabídnout želvičkám co největší možný prostor, aby to neomezilo chod domácnosti a základ už připravil... Teď se tady snažím špekulovat nad těmi světly, aby se měly u nás želvičky dobře a nakonec jsem se dozvěděl, že je to nakonec asi stejně všechno špatně :(

Jaký názor na to máte Vy?

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Osvětlení trochu atypického terárka/stolu

Příspěvek od euzelva » pon 12. říj 2015 17:56:51

Vždy jde o kompromis, to by se také dalo říci, že zvířata v ZOO trpí, když jsou v omezených výbězích. Spousta zvířat je chovaná v domácích podmínkách a je to v pořádku, ale to si musí každý přebrat sám, lepší než je sníst :P
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět