Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Výška žárovky nad substrátem

UVB, denní a výhřevné osvětlení. To nejdůležitější a zásadní při chovu v domácích podmínkách
Odpovědět
matata
Nováček
Příspěvky: 13
Registrován: ned 30. lis 2014 14:36:55

Výška žárovky nad substrátem

Příspěvek od matata » pon 28. zář 2015 12:48:39

Dobrý den pane Junku,
mám problém s výškou žárovky nad substrátem.
Mám od váš kompatní žárovku terrasaur 100W ...
V testování píšete že při zavěšení 15 cm nad substrátem je teplota 35C. U mě je však je teplota při tomto zavěšení více jak 50C. (V místosti máme nomálních 21 - 22C)

V patek jsem dal malou zelvu z venk. výběhu zpět do terária. Nejprvě jsem jí nesvítil vůbec, dnes jsem jí chtěl jen na 2 a 2 hodiny zapnout přes den žárovku. Aby byla teplotana substratu pod zarovkou 29C musel jsem žárovku zavěsit 33 cm nad substrát. UVB si myslím, že bude v tomto případě 0. Na teplotu 40C musím dát žárovku stejně cca 25cm nad substát.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Výška žárovky nad substrátem

Příspěvek od Mirek » pon 28. zář 2015 14:35:18

Měření teploty je orientační a hodně záleží, na jakém povrchu je teplota měřena a po jaké době. Ve vaši vzdálenosti rozhodně nebude UVB nulové, tyto lapmy jsou dost dobré, aby byly účinné i z těchto vzdáleností.

Uživatelský avatar
aly
Pokročilý
Příspěvky: 37
Registrován: stř 12. lis 2014 10:17:40

Re: Výška žárovky nad substrátem

Příspěvek od aly » úte 29. zář 2015 10:42:25

Taky jsem pořídila tuto lampu a mám ji v terárku ve výšce cca 22 cm nad substrátem a v nejteplejším bodě mám 35 stupňů. Ze začátku jsem udělala velkou chybu, když jsem teplotu pod lampou měřila tímto teploměrem http://euzelva.cz/terarijni-teplomer-rept-o-meter - nějak mi nedošlo, že teploměr je uzavřený a při měření teploty v bodě se přehřívá, takže mi hned ukazoval taky 50 stupňů :D Takže je třeba měřit klasickým pokojový teploměrem, poučena :lol:

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Výška žárovky nad substrátem

Příspěvek od euzelva » úte 29. zář 2015 11:34:59

Souhlasím, každé prostředí je jiné a je potřeba zavěsit dle požadované teploty. O UVB nemusíte mít žádné obavy je dostatečně výkonná ;)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět