Stránka 1 z 1

Vybojka s predradnikom

Napsal: úte 12. kvě 2020 11:23:24
od Splinter
Dobry den

poradte prosim UV osvetlenie - zelvi stul 140 x 60. momentalne pouzivam vybojku 125W. rad by som zamenil za vybojku s predradnikom. 50W alebo 70W? mozte mi odporucit aj konkretnu znacku?
dakujem

Adam

Re: Vybojka s predradnikom

Napsal: úte 12. kvě 2020 17:05:47
od Mirek
Záleží, co od výbojky očekáváte. Obecně lampy s předřadníkem situují světlo i teplo více do bodu, tedy prostor vyhřívají méně. Je to dáno jejich konstrukcí i nižším výkonem. Použití těchto lamp je zejména v případech, kdy máte želví stůl v místnosti, kde je již je teplota, kterou chcete i v chladné části želvího stolu - lampa tedy tvoří jen výhřevné centrum. Naopak, pokud je želví stůl v chladnější místnosti, lampy s předřadníkem nejsou v tomto případě tak účinné (resp. jsou, ale až vysoké výkony a ve více kusech). Každopádně, pokud tedy lampu s předřadníkem, tak minimálně 70 W. Mám želví stůl podobné velikosti rozdělený na dvě poloviny a každou polovinu vyhřívá lampa s předřadníkem 50 W. Stůl je ale umístěný v místnosti, kde je relativně teplo, takže za těchto okolností tento topný výkon stačí.

Re: Vybojka s predradnikom

Napsal: stř 13. kvě 2020 12:41:53
od euzelva
To bych být Vámi nedělal, současná lampa Vám vydrží klidně i 5 let svítit, lampy na předřadníku musíte po roce měnit, protože ztrácejí rapidně výkon, navíc jsou pouze bodové a mají velmi malý dosah. Není nic co by bylo kromě ceny na lampách s předřadníkem + ;) Můžete použít klidně výbojku bez předřadníku 80W 8-)