Stránka 1 z 1

Na balkóně ve výběhu nebo volně po celém balkóně?

Napsal: pon 30. čer 2014 23:22:33
od Katka
Chtěla bych se optat, zda je vhodné, aby želva byla na jižním balkóně od jara do podzimu kontinuálně? V jakých měsících?
Je vhodnější použít terárium nebo nechat volně chodit želvu po dlažbě celého balkónu, s možností úkrytu před sluníčkem a větší miskou s vodou na ochlazení (asi též ve stínu). Někde v rohu s kamínky, kůrou...?
Asi zde nebudu želvě svítit a zahřívat ji v deštivých dnech - nevadí? Nebo je lépe v chladných a deštivých dnech ji vzít domů?

Re: Na balkóně ve výběhu nebo volně po celém balkóně?

Napsal: úte 01. črc 2014 7:32:29
od euzelva
Chov želvy na balkóně je vhodný a to klidně ode jara do podzimu non-stop (květen - říjen), ale v žádném případě v teráriu nebo čemkoliv uzavřeném :!: Menší želvu určitě do nějakého boxu nebo ohrádky kam dáte normálně hlínu či substrát. Ani pro velkou není vhodné přímo na betoně, takže určitě ohradit dle možností a zařídit jako ve venkovním výběhu. Důležitý je dostatečně velký a vzdušný úkryt na to pozor. Pozor si musíte dát pouze když jsou úmorná tepla a vedra, což není tak často. V těchto případech je lepší přemístit želvu domů, než pominou. Inspiraci najdete zde:http://euzelva.cz/balknove-vybehy-pro-zelvy

Re: Na balkóně ve výběhu nebo volně po celém balkóně?

Napsal: ned 20. črc 2014 15:47:49
od Katka
Děkuji za radu, želva má bednu 110x60x30 stinný úkryt dělá dřevěná dětská židlička (vyřazená ze školky) a na ní sedí kytka, v horkých dnech dělám zástěnu větší části balkónu. Voda je v mělké 25 cm dlouhé keramické misce - želva se tam může pěkně koupat. Starost mi dělá častá snaha želvy dostat se ven z bedny. Želva měří 17cm - znamená to, že je bedna nízká? Nebo je to normální želví aktivita (občas se díky tomu převrátí na krunýř)?
Želvu nosíme 1 denně ven na trávník - tam je na volno. Není to problém (že pak chce z balkónové bedny ven do volného prostranství)? Je vhodné brát želvu takto "venčit"?

Re: Na balkóně ve výběhu nebo volně po celém balkóně?

Napsal: ned 20. črc 2014 15:57:48
od Mirek
To, že chce ven může být způsobeno několika příčinami. Může se jednat o to, že se ve výběhu želvě něco nelíbí (málo stínu, málo vlhka...) a tak se chce dostat pryč, ale také to může způsobovat to, že se želvě samotné ve výběhu nelíbí. Tipoval bych to na 2. možnost, protože ji venčíte na volném prostranství, želvu pak dáte do omezeného prostoru, což se jí nelíbí. Zpravidla s tím nejde nic udělat, maximálně, pokud je box průhledný, tak zakrýt stěny, aby želva neviděla ven. Jen dávejte pozor, aby želva ohradu nepřelezla a hlavně aby se nepřevrátila na slunci. Pokud se to stane a želva se nedokáže včas otočit (ať už sama, nebo ji přetočíte Vy) na nohy a uprchnout do stínu, tak se přehřeje a uhyne.

Re: Na balkóně ve výběhu nebo volně po celém balkóně?

Napsal: ned 20. črc 2014 20:02:47
od euzelva
Já to vidím takto. Želva je zvyklá na volné venčení a prostě se ji nelíbí když je zavřená. S tím nic nenaděláte a ona se s tím musí smířit.

Re: Na balkóně ve výběhu nebo volně po celém balkóně?

Napsal: ned 20. črc 2014 20:36:26
od Katka
Děkuji, za každé rady si něco mohu vzít - více jsem začala vlhčit hlínu v balkónové bedně (žádné mlžení, ale pěkně pocákat z lahve :-)
Nyní ještě dotaz směrem k želví psychice: - je tedy přínosnější nechat želvu zavřenou - aby si na to dříve zvykla a nebo ji brávat ven, aby byla aspoň chvíli ve volné přírodě? Zdá se mi, že oboje má něco do sebe - co vyhraje?

Re: Na balkóně ve výběhu nebo volně po celém balkóně?

Napsal: ned 20. črc 2014 21:00:58
od euzelva
No vidíte odpověděla jste si sama, tak to nechte jak to je ;)