Stránka 1 z 1

Výroba výběhu ze dřeva - pár dotazů

Napsal: čtv 13. čer 2019 11:03:42
od bazed12
Přeji vám hezký den!

Obracím se na vás zkušenější s dotazem na výrobu venkovního výběhu na balkón. Původní plán chovat želvu celoročně v teráriu začínám přehodnocovat a zvažuji výrobu výběhu na menší balkón. Výběh by měl rozměry cca 100x50 cm. Balkón je krytý a neprší na něj, orientován západně, svítí na něj slunce odpoledne. Výběh by byl cca z poloviny v místě, kde slunce vůbec nesvítí.

Mám však otázku do pléna na samotnou realizaci výběhu ze dřeva. Chtěl bych stlouct konstrukci z dřevěných prken, výška asi 20 cm, podlaha zřejmě z MDF/OSB desky/překližky? Uvidím, na co o víkendu v Bauhausu narazím :) První dotaz se tedy týká toho, je-li dřevo vůbec vhodný materiál pro konstrukci výběhu, nezačne-li brzy vzlínat a pracovat, když vespod bude zemina. Vím, že někteří mají výběhy plastové, ale plast se mi na balkon úplně nehodí, navíc potřebuji atypické rozměry...

Další otázka se týká povrchové úpravy, je možné dřevo pro výběh nalakovat bezbarvým lakem, nebo je to pro želvu riziko? Díval jsem se i na nezávadné barvy na hračky, ale jsou hodně drahé... Samozřejmě je tu i možnost dřevo povrchově neupravovat, ale to si myslím, že by pak už opravdu dlouho nevydrželo. Vzhledem k tomu, že bude výběh v místě, kam se dešťová voda nedostane ani při silných srážkách, bych vespod asi žádné otvory nedělal.. Děkuji předem za vaše postřehy a rady!

Re: Výroba výběhu ze dřeva - pár dotazů

Napsal: čtv 13. čer 2019 11:53:53
od Mirek
Výběh ze dřeva jsem měl a podlaha vydržela tři roky, nicméně výběh byl venku celý rok, akorát jsem na zimu vybral zeminu. Nicméně minimálně podlahu bych doporučoval udělat z masivního dřeva, OSB desky či jiné podobné materiály sotva vydrží. Dřevo je vhodné určitě ošetřit. Já jsem na to použil barvu s atestem na dětské hračky, nicméně želvy nijak stěny neokusovaly, takže si myslím, že je použitelná jakákoli vodou ředitelná barva. Pokud by se snad mělo jednat o uvolňování toxických látek z barvy, tak bych to absolutně neřešil, protože spousta lidí má pro plazy terária z OSB desek, které obsahují nezanedbatelné množství formaldehydu, takže ta barva už to moc nespasí.