Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

začátečníci

To nejlepší pro naši želvu v domácím prostředí
Odpovědět
Žofík
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: stř 15. říj 2014 15:18:28

začátečníci

Příspěvek od Žofík » stř 15. říj 2014 15:31:46

Dobrý den všem, jsme se synem(7,5) začínající chovatelé a máme doma dvouměsíční miminko želvy řecké a níže mám nějaké nejasnosti:
Na těchto stránkách http://euzelva.cz/abeceda-zacinajiciho-chovatele-zelv bod 5) jsem se dočetla, že se má svítit oběma světly (denní i výhřevné) současně cca těch 8-10h… Ale v návodu u terárka bylo výhřevným 2x denně cca 2 hodiny. Denní světlo jsme měli nastavené 10-19h, ale želvička kolem 18h usíná, tak jsme zkrátili 10-18h. A to UVB mi kdosi říkal, že stačí na chvilku, na hodinku, jak přijdeme domů. To ale nevím, když ji to zapneme v 17h na chvilku-to se asi moc nenahřeje (nemluvě o tom, že se někde zdržíme a přijdeme domu v 8 večer a nezapneme vubec) a celodenně to nechat mám také strach, abychom ji neuvařili  . Od listopadu asi dobu zkrátit? Nedávno prcek asi dost řádil, protože byl substrát všude na kamínkách… Jak to mám uklidit? Zatím jsem to jen rukou „oprášila“ zpět na své místo. Ještě k tomu teráriu, vlhčovačem na květiny rosit každý den polovinu substrátu, kterou část, uprostřed mám lampy, nebo celý (mohu večer? když ráno odcházíme, mimčo ještě chrupe.) . Terárium máme 60x30x30cm. Neudělá se nám tam plíseň? A co třeba octomilky? Lze okem najít bobek od dvouměsíční želvy? V PO jsme koupali a taky z ní nic nevylezlo… Jen tam tak stála-ani se neráchala, ale ani nezdrhala, jak se tady popisuje. Je možné ji na okamžik ponořit celou pod vodu, např. na dlani? Jednak abych omyla krunýř celý a jednak, abych měla jistotu, že se může napít, pokud by chtěla. Kolikrát „čuchne“ k misce s vodou, ale já ani nevidím, že by otevřela pusu a napila se… Jinak po dobu koupání má tak 2 cenťáky vody-po nos.
Včera se nám ale přihodilo něco zvláštního. Přišli jsme domů až po 20h a mimo to, že prcek měl všechno sbaštěné, měl i misku s vodou úplně prázdnou. Je to možné, že by to všechno vypil? Převrácené to nebylo, ještě to tak mohl „vycákat“?
Jinak stravu dle těchto stránek, pamp. Listy, sedmikrásku zkusíme, ptačinec, jetelík.
Když ji pozorujeme, mám pocit že se dost nadře, než se nají… Otevře pusu, že kousne, ale lístek uhne. Tak nevím, jak to nakonec dělá, ale přes den se s tím asi nějak zabavuje.
Co se týče domečku, když usne uprostřed terárka, mám ji „přenést“, aby si navykla?
Asi to dost přeháním, ale prvních pár nocí jsem ji průběžně kontrolovala a jednou do ní i malinko šprtla, zda žije :? .
Děkuji všem, kteří by mi mohli pomoci a budou mít pochopení pro naše začátky, Martina

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2917
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: začátečníci

Příspěvek od euzelva » stř 15. říj 2014 15:56:39

Svícení berte orientačně a vždy záleží a druhu želvy, ročním období, světelných a tepelných podmínkách u Vás. Oběma světly sviťte cca 8 -10h a výhřevné může mít pauzu uprostřed cyklu 2h. Aby jste ji neuvařil musíte právě terárium výkonově naladit na Vaše prostředí a popřípadě vyměnit žárovky.... ;) Rosit na noc, substrát udržovat mírně vlhký, octomilky a bobek neřešit. Koupat dle návodu a nestrkat pod vodu :!: Želvu nikam nepřenášejte, nedávejte a pracností jídla se nezabývejte, bude se Vám lépe usínat :). Miska vody se do ní nevejde, tak buď ji vycákala nebo u Váš straší :lol: V chovu suchozemské želvy není zapotřebí řešit kolikrát "prkotiny" a stačí se držet základních doporučení. Určitě, ale v dnešní době neměňte vždy něco co si přečtete na netu. Ono kolikrát tam někdo napíše pěknou blbost :shock: Chovu zdar
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Žofík
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: stř 15. říj 2014 15:18:28

Re: začátečníci

Příspěvek od Žofík » čtv 16. říj 2014 15:18:14

Děkuji moc za odpovědi, světla nazkouším o W - aby tam zas neměla hic. Jinak v noci tam má 22C.
Včera zase strašilo :o ! Přišli jsme až hoodne pozde, želvák chrupal a miska uuplně suchá a substrát poblíž vlhčejší než na opačné straně. Tak bud je to ráchal, nebo je miska ruplá.... Zkusím misky vyměnit (jídlo/pití)- to snad mu vadit nebude, místa nechám stejná. To svícení dle ročních období tady musím nějak nastudovat. Dnes ráno jsem ho byla ještě za tmy juknout a on už na mě koukal.
Jak mu to mám teda nastavit, když si vstává a usíná, jak se mu zachce :( ?
Jinak je to opravdu k umuchlání krunýřek ;) . Hezký den, Martina

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2917
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: začátečníci

Příspěvek od euzelva » čtv 16. říj 2014 16:40:20

Nastavit dle toho jak byla želva zvyklá a více neřešit, když chce v noci koukat stejně mu nezabráníte ;)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Žofík
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: stř 15. říj 2014 15:18:28

Re: začátečníci

Příspěvek od Žofík » pon 20. říj 2014 16:01:43

jo jo, máte úplnou pravdu.
V SO večer jsem zaspala a nechala mu svítit :roll: a ve 3ráno procitnu, letím k němu a on si tam vesele baští :roll: !
Pak jsme ho chteli celou NE pozorovat, co on s tou vodou vlastně dělá a on celý den pospával :( .
Opět ve CT i v PA vecer byla miska zase prázdná. Tak když toho nenechá, tak mu ji oddělám a napije se při koupání ;) . I když s tím koupáním nevim nevim, když přijdeme domů v 17h tak už moc aktivní není. Teplotu má v terárku v noci 22, přes den tam víc jak 28 neudělám- tak snad mu to stačí...
V neposlední řadě se musíme pochlubit, máme po týdnu první bobek! Takový dvoucentimetrový provázek-opravdu nešel přehlédnout.
Tak jen dfm, že je vše ok, i když je více spavý, než aktivní, přesto něco žere.
Přeji všem vyplašeným chovatelům mnoho trpělivosti. Hezký den, Martina

Uživatelský avatar
Petra D
Matador
Příspěvky: 88
Registrován: pon 16. čer 2014 16:02:26
Bydliště: Ostrava

Re: začátečníci

Příspěvek od Petra D » pon 20. říj 2014 17:53:32

A neni to tou prasklou miskou?

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2917
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: začátečníci

Příspěvek od euzelva » pon 20. říj 2014 17:55:17

Žofík píše:jo jo, máte úplnou pravdu.
V SO večer jsem zaspala a nechala mu svítit :roll: a ve 3ráno procitnu, letím k němu a on si tam vesele baští :roll: !
Pak jsme ho chteli celou NE pozorovat, co on s tou vodou vlastně dělá a on celý den pospával :( .
Opět ve CT i v PA vecer byla miska zase prázdná. Tak když toho nenechá, tak mu ji oddělám a napije se při koupání ;) . I když s tím koupáním nevim nevim, když přijdeme domů v 17h tak už moc aktivní není. Teplotu má v terárku v noci 22, přes den tam víc jak 28 neudělám- tak snad mu to stačí...
V neposlední řadě se musíme pochlubit, máme po týdnu první bobek! Takový dvoucentimetrový provázek-opravdu nešel přehlédnout.
Tak jen dfm, že je vše ok, i když je více spavý, než aktivní, přesto něco žere.
Přeji všem vyplašeným chovatelům mnoho trpělivosti. Hezký den, Martina
Hlavně neplašit :lol: Přeji Vám spokojený chov ;)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Uživatelský avatar
Denisa H
Pokročilý
Příspěvky: 37
Registrován: pon 16. čer 2014 12:59:59
Bydliště: Brno - Venkov

Re: začátečníci

Příspěvek od Denisa H » stř 22. říj 2014 9:32:10

:-) mě taky mizí voda z misky u želvin. Jen jsem zjistila že když zapomenu zavřít sklo chodí ji tam pít pejsan :-D No ke své misce to má přes celý pokoj asi je to pro něj daleko.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2917
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: začátečníci

Příspěvek od euzelva » stř 22. říj 2014 11:15:26

No a pak, že u někoho straší :lol: :lol: :lol:
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Žofík
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: stř 15. říj 2014 15:18:28

Re: začátečníci

Příspěvek od Žofík » stř 29. říj 2014 17:51:59

Dobrý den všem!
Tak už jsem to vyšpionila...
Prasklou miskou to není, hafíka taky nemáme a syn mu to snad nepije :P ?
Přistrčila jsem ho k misce, at se jako napije a on tam málem usnul :o , a jak tam tak byl čumákem, začal sebou jemně cukat (tady jsem četla, že je to ok), mno a jak sebou škubkal, tak tu vodu zkrátka žbrundal ven, šišák ;) !
Jinak ten dvoucentimetrový bobek - byla asi celotýdenní šetrnost a nové prostředí a jistě i dost dřina.
Ted to máme denně,max obden, takový černý tic tac :lol: .
Přemýšlím, že pořídím synkovi nějakou spešl "tictacovou" pinzetu, máte někdo zkušenost? Jak to bere ubrouskem, tak tam za chvilku budeme bez substrátu :roll: . A jak je to s tím čůráním? Žádné "vápínko" nikde nemáme. Jen jednou se mi u koupání zdálo, jak kdyby něco pustil.
I se už naučil do domečku, původně ho měl tedy jinde, ale jak do něj nalezl a jal se zahrabávat, tak si ho přisunul do rohu, mno, a už mu chalupa neutíká ;) .
Vzhledem k počasí venku, mám tady jednu vychytávku: Našla jsem zavitou pampelišku (neodkvetlou) a říkám si, lepší zavitá než žádná a ona cca do 10min v terárku u světýlka v teple krásně rozkvetla :) ! Mno, ale Žofík ji stejně nechal ladem. Nejraději má jetel, listy pampelišky a ptačinec. Strouhaná mrkev mu nejede, jsem zvědavá, co bude říkat na č.zelí a seno.
Zobák a drápky stačí hlídat až třeba od 1 roku?
Děkuji Denise i Petře za tipy, v neposlední řadě i panu Milošovi :-).
Z Brna stateční Žofíkovi

Uživatelský avatar
Petra D
Matador
Příspěvky: 88
Registrován: pon 16. čer 2014 16:02:26
Bydliště: Ostrava

Re: začátečníci

Příspěvek od Petra D » čtv 30. říj 2014 9:49:45

Dobry den.
Pinzetu mame, takovou vetsi. Ale tu pouzivame na vybirani malych zbytku jidla z kaminku. Na hovinka mame vyrazenou starou polevkovou lzici :-) Vzdycky se nejaky ten substrat vyhodi, taky po nejakem case trochu dosypu, neb stejne ho zelviny dost udusaji :-)
Jinak zelvy moci docela malo, nejcasteji pri koupani. A taky pri koupani vypousti vodu z kloakalniho vaku. Proto jste nemusela videt nic bileho. Je to tak v poradku.

Uživatelský avatar
Richenza
Pokročilý
Příspěvky: 31
Registrován: pon 16. čer 2014 22:00:32

Re: začátečníci

Příspěvek od Richenza » pát 31. říj 2014 13:47:52

Dobry den,
ja na odstranovani trusu a vyndavani zelv ze spinave vody pri koupani pouzivam jednorazove chirurgicke rukavice.

Žofík
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: stř 15. říj 2014 15:18:28

Re: začátečníci

Příspěvek od Žofík » pát 19. čer 2015 15:50:43

Ahoj všichni!
Už máme Žofika skoro rok a ja mam porad obavy, zda to "vedeme" dobře.
Driv vstával okolo 9,10 a chodil do spát domku jak se zhaslo-cca kolem 17h.
Nyní mu svítíme oběma svetly 9-17h, ale když mu jdu ráno dát, většinou uz kouká a když prijdeme o pul17 domu, bývá uz zalezly. Četla jsem zde, ze ma mit na noc chladneji.
Má v nejchladnějším místě přes den okolo 30C, v noci to méně nez 28 nedostanu :-(. Mám mu na noc otevřít, to se zase bojím, že přijde o vlhko? co se týká vlhkosti, tu udržujeme kolem 70, ale rosím jak můžu, do spacího domku mu rosit moc nemužu, pže když prijdeme domu-je tam a rano z něj vykukuje, tak ho nechci rušit.
Kdy se stříhají drápky a zobák? Už bychom měli někam zajít(narodil se 08/2014)? Obcas domů prijdeme a ma to tam jak po výbuchu. Vodu si vylije, posune misku a v tom mokrém dělá krátery... Takže je pořád jako cune- koupeme tak cca 1xtýdně. Je možné že skoro nečůrá? Obcas vypustí vodu a kadí, ale vápinka nikde nemívá....
Děkuji za rady zkušenějším. Žofikovi

Kuba
Borec
Příspěvky: 136
Registrován: stř 18. čer 2014 21:29:24

Re: začátečníci

Příspěvek od Kuba » pát 19. čer 2015 16:07:11

Tých 30°C v chladné části je strašně moc :o, když je venku teplo a želva není přes léto venku tak zkuste svítit méně, protože když má v chladné části 30°C tak se nemá šanci ´´schladit´´. Na noc zkuste třeba pootevřít dvířka (nebo je zcela vysadit). Dále můžete zkusit na noc dávat zmrzlou Pet-lahev napuštěnou vodou. Drápky a zobák stříhat dle potřeby ale u roční želvy stím nebude problém (neměly by byt přerostlé).

Uživatelský avatar
Justýna
Veterán
Příspěvky: 448
Registrován: čtv 09. dub 2015 19:11:19

Re: začátečníci

Příspěvek od Justýna » pát 19. čer 2015 19:18:45

Žofíku...
naprosto Vás chápu, já měla želvičku od p.Junka od 24/4 a šílela jsem, nevěděla jsem co a jak, kdejaký její vybočení z normálu mě děsilo a nevěděla jsem, zda je to v pořádku, o teplotách ani nemluvě...no příšerná hysterka jsem byla....no a dnes je 19.6. a želva ve venkovním výběhu a já nohy na stole a nic kolem želvy neřeším....i kdyby byla v terárku, tak už jsem dá se říci v klidu na těch 95% a už vím, co a jak...nevěřila jsem p.Junkovi, že to za čas poznám, co želva potřebuje, ale opravdu to tak je...a vy na to také přijdete, nebojte, jen je toho opravdu do začátku moc a je vidět, že Vám na ni záleží a nechcete nic udělat špatně. Pevné nervy, to zvládnete... :D

Odpovědět