Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Prosím o radu s chovaním korytnačky

To nejlepší pro naši želvu v domácím prostředí
Odpovědět
Mato
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: úte 29. pro 2020 11:19:16

Prosím o radu s chovaním korytnačky

Příspěvek od Mato » úte 29. pro 2020 11:47:34

Potreboval by som poradiť s mojou korytnačkou (Testudo hermanni) samec 2,5 roka starý (v auguste 2 roky).

Korytnačku som zobral od tety, ktorá ju kúpila pre vnučku (bez dohody s rodičmi) no nakoniec zostala u nej a nemala na nu čas tak som ju zobral k sebe aj s pokynmi (čo dostala v zverimexe) ako sa o ňu starať a príslušenstvom. To bolo okolo konca januára 2020. Niečo som si popozeral na internete a tak.

Celý čas bola len dnu na ohrev mala infra žiarovku, teplota stačila pekne žrala na noc zaliezala do krytu aj napriek tomu, že som potom neskôr zistil, že ta žiarovka mala výhrevnosť max okolo 30-35 stupňov. Nejak po lete bola nervóznejšia, snažila sa dostať von, tak sme usúdili, že už potrebuje väčší priestor a spravili sme jej väčšie terárium potom som aj zistil, že ten ohrev nie je dostatočný a kúpil som to v strede bez problémov dosahuje teplotu aj 45 stupňov, pod žiarovkou. Potom bola zas v pohode. Počas jari až jesene som jej prevažne dával púpavu, skorocel, ďatelinku atď. Od toho januára aj pekne podrástla. Rozmery terária sú 110x30x30.

No teraz keď sme už prevažne prešli len na čínsku kapustu + občas nejaké rímsky šalát jablko, začala čoraz menej jesť.
Keď som hľadal rady dostal som sa na túto stránku a tam som zistil, že nie úplne v správnych podmienkach bola chovaná - hlavne podstielka boli hobliny to som zmenil už na substrát podľa tejto stránky.

Podľa informácií na stránke som usúdil, že asi potrebuje útlm, na noc ostáva v mieste výhrevu kde sa zahrabáva, ten spodný plastrón vyzerá mierne prepadnutý a pružný (foto), vrchný mi príde pevný aj farbu ma peknú stále (foto).

Tak som výhrevnú žiarovku dal vyššie aby som dosiahol teploty okolo 30-35 stupňov (v chladnej časti 22). Aj som skrátil dobu svietenia. No nejak nemá tendenciu niekde „zaliezť“. Stále ostáva v mieste ohrevu v noci. Cez deň sa troška pomoce a niečo zje. Teraz je všetko nastavené na nejakých 8 hodín denne. Ale stále je aktívna.

Neviem teraz či treba viac čakať alebo som to zle odhadol, nakoľko tie podmienky predtým neboli nastavené úplne dobre (nesprávny substrát).

Som ju aj viac sledoval a prídeme troška, že je hladná, ale tu čínsku kapustu moc nechce (troška zje), ale keď tam je aj rímsky šalát tak toho zje viac. Niekedy akoby hľadala niečo na zjedenie - ovoniava kamienky a hryzie ich. Asi pred týždňom som kúpil aj doplnkovú stravu a to by žrala ako divá, len to samozrejme nemôžem dávať veľa aj preto, že tam je nejaké množstvo vitaménu D3 1260 m.j. na kg - to neviem či je veľa alebo málo, takže ozaj len doplnok v malom množstve. Akurát včera toho zjedla už dosť (asi bola už hladná).

Tak som si nie istý, či problém nie je niekde inde, lebo aj napriek zníženia teploty mi príde stále dosť „aktívna“.

Neviem či som zvolil správny postup a čo ďalej, rád by som bol aby bola spokojná, ale sám som v tejto chvíli troška zmätený. A nerád by som sa dostal niekde odklial už nebude cesty von. Trus vyzerá byť dobrý a moč tiež, podľa porovnania na tejto stránke. Celkovo vyzerá byť vizuálne v pohode, aj na mňa reaguje keď jej dám jesť do misky tak už tam zvyčajne "uteká" len tomu moc neublíži. Zvyčajne poobede je najviac aktívna pobehuje, škriabe sa na domček alebo sklo (niekecy je to aj doobeda).

Budem rád ak by ste mi nejak poradil a usmernil, ako postupovať aby sme so dostali do nejakého rozumného režimu.

Viem, že som asi narobil kopu chýb ale rád by som to napravil.

Vopred ďakujem.

p.s.: doplním, že by som ho už v novom roku chcel dať von a len cez zimu ho mať dnu.
3.jpg
2.jpg
1.jpg

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Prosím o radu s chovaním korytnačky

Příspěvek od Mirek » úte 29. pro 2020 12:08:08

Jaké máte osvětlení (typy žárovek)? Pokles aktivity v tomto období není u želv neobvyklý. Jednak přirozeně v této době hibernují (udržování v aktivním stavu je tedy pro ně něco nepřirozeného), jednak to patrně souvisí se zkracováním dne a poklesem intenzity světla. Nemyslím, že by želva vyžadovala útlumové období. Pokud se jedná o stravu, tak želvy nemusí jíst denně a ve velkém množství, takže tím bych se netrápil. Když bude mít hlad, tak si vezme i to čínské zelí - zřejmě na něj nebyla zvyklá, tak ho teď nechce. Doplněk stravy je v pořádku, obsah vit. D je nízký, takže je to bezpečné.

Mato
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: úte 29. pro 2020 11:19:16

Re: Prosím o radu s chovaním korytnačky

Příspěvek od Mato » úte 29. pro 2020 14:21:11

Mirek ďakujem za odpoveď.

Momentálne ako denné osvetlenie mám LED žiarovku studená biela 6000K (chladnejšiu som nezohnal), ale pozerám po nejakej trubici. Predtým som nemal žiadnej denné osvetlenie. UVB je žiarovka Reptile UVB 200 25w.

Takže teda jej mám nechať pod ohrevom 45 stupňov?
Aktivita až tak moc nepoklesla, niekedy pobehuje a škriabe sa na sklo potom sa zas vyhrieva. Ani nejak spomalená nie je.
Tak to stravovanie ma zmiatlo, lebo predtým žrala viac. Tu doplnkovú stravu jej mám dávať ako často?

Mato
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: úte 29. pro 2020 11:19:16

Re: Prosím o radu s chovaním korytnačky

Příspěvek od Mato » úte 29. pro 2020 15:26:31

Zabudol som napísať ta LED na denné osvetlenie 10W.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Prosím o radu s chovaním korytnačky

Příspěvek od Mirek » úte 29. pro 2020 20:01:10

Já bych určitě doporučil plnospektrální zářivku. LED se, zdá se, dá v teraristice současně používat také, ale výrobce musí garantovat vysoké CRI (nepřímo odráží kvalitu spektra), což u těch LED svítidel (často určených nad kuchyňskou linku) garantováno není. Složení spektra je v životě plazů velmi důležité a často bývá podceňováno (na rozdíl od nás vnímají i v UVA, nezbytně tedy musíme saturovat i tuto část spektra, pro nás neviditelnou). Co se teplot týče, ponechal bych nastaveno pod lampou kolem 40°C, želva je aktivní, takže není důvod nějak přistupovat k útlumu.

Mato
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: úte 29. pro 2020 11:19:16

Re: Prosím o radu s chovaním korytnačky

Příspěvek od Mato » pát 01. led 2021 12:17:31

Mirek píše:
úte 29. pro 2020 20:01:10
Já bych určitě doporučil plnospektrální zářivku. LED se, zdá se, dá v teraristice současně používat také, ale výrobce musí garantovat vysoké CRI (nepřímo odráží kvalitu spektra), což u těch LED svítidel (často určených nad kuchyňskou linku) garantováno není. Složení spektra je v životě plazů velmi důležité a často bývá podceňováno (na rozdíl od nás vnímají i v UVA, nezbytně tedy musíme saturovat i tuto část spektra, pro nás neviditelnou). Co se teplot týče, ponechal bych nastaveno pod lampou kolem 40°C, želva je aktivní, takže není důvod nějak přistupovat k útlumu.
OK ďakujem za radi a objasnenie, zas som sa niečomu priučil :).

Odpovědět