Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Velké terárium

To nejlepší pro naši želvu v domácím prostředí
Odpovědět
nicooo
Nováček
Příspěvky: 15
Registrován: úte 26. úno 2019 17:42:04

Velké terárium

Příspěvek od nicooo » sob 22. srp 2020 12:45:15

Dobrý den, potřebovala bych s něčím poradit, mám dvě dvouleté želvy t. marginata. Příští rok půjdou už kromě zimování celoročně do venkovního výběhu, ale řeším teď dilema, protože nynější terárium už jim začíná praskat ve švech (70x35x35), tak jestli je tam už nechat nebo přemístit do většího. Uvolnilo se mi terárium 150x55x50, plánuju tam agamy, ale napadlo mě, že tam můžu zatím dát želvy. Teploty jsou tam v prostoru cca 27-28 stupňů, pod UVB 32 na zemi, v nejchladnějším místě 26. Měřila jsem to u leguánků obojkových, kde mám stejnou sestavu i velikost tera. K UVB bych dodala ještě nějakou bodovku na vyšší teplotu. Mám tam výbojky SunLux Daylight 78W a PAR 35 a nevím jestli jsou ok pro želvy? Jestli to UVB třeba není moc silné? Navíc s těmi výbojkami nemůžu regulovat teplotu, jen dobu osvitu/výhřevu. Ještě dodám fotku, jestli je ta svítivost pro želvy ok? Nebo je prostě už nechat být, tak jak jsou?
Přílohy
IMG_8501 (2).JPG

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Velké terárium

Příspěvek od Mirek » sob 22. srp 2020 14:09:04

Zařízení terária tak, jak je na fotce, není pro želvy vhodné, nicméně terárium 70x35 cm taky. Já bych doporučil sestavit provizorní želví stůl (z OSB desek to asi vyjde nejlevněji a následně to můžete rozložit a desky použít jinde). Výbojka lze použít, ale musí pod ní být vyšší teplota (cca 40 °C), čehož docílíte zmenšením vzdálenosti od substrátu. Pokud byste zřizovala želví stůl, doporučil bych výbojku bez předřadníku. Ztratná na tom moc nebudete - než budou moci být želvy přemístěny ven, tak stejně bude svítit 9 měsíců a zakrátko byste musela tak či tak kupovat novou.

nicooo
Nováček
Příspěvky: 15
Registrován: úte 26. úno 2019 17:42:04

Re: Velké terárium

Příspěvek od nicooo » sob 22. srp 2020 19:28:43

To je samozřejmé, že to není terárko pro želvy :-) dala jsem to sem jen jako příklad osvětlení (intenzity), protože je to stejné (velikostně a světelně) terárium, jako to co mám volné. Mám je nad sebou. Volné má udělané jen pozadí a stěny, bez plošin. Tu UVB výbojku právě moc níž dát nemůžu, kvůli jeho síle a minimální vzdálenosti od zvířete, proto mě napadlo pak k ní dát ještě bodovku aby tam byla ta potřebná teplota. Na želví stůl bohužel nemám místo

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Velké terárium

Příspěvek od Mirek » sob 22. srp 2020 23:07:46

Ta intenzita UV se u želv zase tak neřeší, výška se běžně nastavuje tak, aby se dosáhlo požadované teploty. Přes krunýř UV neprochází, takže expozice stejně probíhá jen na ostatních částech, které vyčnívají z krunýře.

nicooo
Nováček
Příspěvky: 15
Registrován: úte 26. úno 2019 17:42:04

Re: Velké terárium

Příspěvek od nicooo » ned 23. srp 2020 11:52:02

Aha, já právě myslela, aby se krunýř nějak nespálil, nepoškodil nebo něco takového, tak pokud to nevadí, tak to je super a můžu jim to tam zařídit ;)

Odpovědět