Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Změna chování želvy

To nejlepší pro naši želvu v domácím prostředí
Odpovědět
Matylda
Nováček
Příspěvky: 18
Registrován: pon 13. črc 2015 19:43:12

Změna chování želvy

Příspěvek od Matylda » pon 17. srp 2020 18:25:29

Dobrý den,
máme želvu tady z Euzelva cca 5 let. Jedná se o testudo hermanni hermanni a máme ji jumbo teráriu. Želvu jsem měli v jídelně vedle jídelního stolu, kde jsme relativně často pobývali a všechno bylo v pořádku. Želva se chovala jako želva, slunila se, jedla atd.
Cca před 3/4 rokem jsme se přestěhovali a želvu umístili do chodby, kde netrávíme tolik času. Mysleli jsme si, že jí alespoň nebudeme rušit a že bude normálně žít jako dříve.

Nicméně želva vždy když nás vidi tak vyrazí ke sklu jako blázen, jako když jdete okolo plotu a za ním běhá pes a štěká na vás. Želva škrábe na sklo a kdykoliv dám ruku do terárie tak už po pár vteřínách po mě chňape a chce mě kousnout. Když nikoho nevidí, tak je 50% času relativně v klidu, sluní se, jí atd. Druhou polovinu času ale běhá okolo stěn jako pominutá. Nemůžu ani nechat terárium otevřené, želva je schopná vylést ven. Teplota ani vlhkost dle mého názoru problém není.

Myslíte si, že je to sociálním kontaktem? Že by bylo lepší přemístit do obýváku kde trávíme více času? Nebo by stačilo častěji vypouštět mimo terárium? Dá se nějak převychovat to kousání? Máme malé dítě a nechceme, aby ho venku pokousala

Díky za názory
Přílohy
Screenshot 2020-08-17 at 18.24.37.png

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Změna chování želvy

Příspěvek od Mirek » pon 17. srp 2020 21:56:23

Želvy často šplhají na sklo terária, když se chtějí dostat ven. Může to být nespokojeností s vnitřním prostředím terária, nebo touha dostat se ven. Je možné, že ve Vašem případě to bude kombinace obou faktorů, ale neznám teplotní poměry v teráriu. Velikost terária není vzhledem k velikosti želvy nejhorší, ale kdyby byl výběh větší, neuškodilo by to. Vnitřní uspořádaní terária rovněž není ideální - domek pod lampou, nízká vrstva substrátu, patrně příliš suchý substrát... Nicméně, jak jsem už psal, i to, že Vás vidí, hraje svou roli. Želvy reagují na přítomnost člověka poměrně běžně, zvlášť tedy samci. Kousání je pro samce typické a nijak ho to odnaučit nelze (obecně jakákoliv snaha o vychování plaza je marná). Bude-li tedy dítě sdílet s želvou jeden prostor, pak jedině pod dozorem odpovědné osoby, a to v zájmu dítěte i želvy.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna chování želvy

Příspěvek od euzelva » čtv 20. srp 2020 22:19:57

Pouze doplním, že želva bude samec asi s typickým chováním pro něho, chňape po Vás jako to dělá samicím, asi pohlavně dospěl :) Každopádně i změna místa umístění terária může mít na něho vliv, neboť se změnilo okolní prostředí a to určitě i světelně.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Matylda
Nováček
Příspěvky: 18
Registrován: pon 13. črc 2015 19:43:12

Re: Změna chování želvy

Příspěvek od Matylda » úte 29. zář 2020 9:24:40

Super děkuji. Vyměnil jsem substrát a začal jsem dávat častěji jídlo (někdy i 2x denně) a příjde mi, že se trochu vyklidnila.

Odpovědět