Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Nová želvička

To nejlepší pro naši želvu v domácím prostředí
Odpovědět
Mikalea
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: sob 25. led 2020 23:21:53

Nová želvička

Příspěvek od Mikalea » ned 26. led 2020 10:26:17

Dobrý den,
již několik let chováme Gekončíky noční, Chameleona a Užovku červenou, včera manžel s dcerou dovezli z Tera burzy suchozemskou želvičku, věk nevím - velikost krunýře na délku je 5.5cm . V terarku má Uva i Uvb, podklad lignocel s pískem. Včera už nic nežrala. Zhruba okolo 20h jsme osvětlení úplně vypnuli. Želvička se za chvilku zahrabala a od té doby je zahrabana, kouká ji část krunýře, do té doby byla velmi čilá, jeví se jako úplně zdravá a krunýř naprosto v pořádku. Rozsvitila jsem ráno okolo 8h, zatím nevylezla.
Chci se zeptat, mám ji nějak budit? Nebo je jen ve stresu z nového prostředí a vyleze sama? Hodně jsem načetla kolem zimování, ale nevím jestli se třeba nechystá i když myslim, ze už je špatná doba.
Předem moc děkuji za odpověď

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Nová želvička

Příspěvek od Mirek » ned 26. led 2020 12:29:19

Ach ty teraburzy... První by bylo dobré zjistit, jaký druh želvy vlastně máte. Jedná-li se o druh, který potřebuje registrační list a výjimku ze zákazu obchodní činnosti, pak je druh uveden v těchto dokumentech, pokud Vám je prodejce předal (stává se, že to nedělají, ačkoliv jsou zákonem k tomuto povinováni). Stejně tak je prodejce zvířete určeného k zájmovému chovu povinen Vám poskytnout písemné informace o chovu daného druhu, což hádám neudělal.

Nicméně přímo k dotazu. Nejlepším způsobem je nastavit stejné podmínky, jaké měla želva u předchozího majitele. Tak se většinou vyhnete šoku. Pokud podmínky neznáte, tak zařiďte terárium podle chovaného druhu (návody tady na stránkách) a želva si na to bude muset zvyknout. Samozřejmě počáteční apatie může kvůli změně prostředí být. O zimování se určitě nejedná.

Mikalea
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: sob 25. led 2020 23:21:53

Re: Nová želvička

Příspěvek od Mikalea » ned 26. led 2020 13:16:15

Moc děkuji za rychlou odpověď. Co se týká teraburzy, nebudu Vám lhát ... máte pravdu ve všem co jste napsal, na stole želvička s papírem pod pultem želvička bez papíru.Máme želvu zelenavou.
Želva kolem 11h sama “vstala”, dolezla se nažrat, no ukousla si 2x salátu, ale i tak jsem ráda a teď se vyhřívá.
Z teraria ji nechceme zbytečně vytahovat, abychom ji nestresovali. Co se týká koupání, mám třeba týden počkat, právě kvůli stresu?

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Nová želvička

Příspěvek od Mirek » ned 26. led 2020 14:43:28

Pokud nemáte povinné dokumenty, doporučil bych sehnat na prodejce kontakt a pohrozit mu zákonem. Teoreticky sice hrozí postih i Vám, jelikož takovou želvu jste neměli převzít, ale prakticky vás nikdo kvůli neznalosti popotahovat nebude, nicméně chovateli hrozí významný finanční postih. Většinou to zabere a dokumenty nějakým způsobem zpětně zařídí. Výjimku ze zákazu obchodní činnosti někteří chovatelé obcházejí darovací smlouvou, ale samozřejmě i toto je postup v rozporu se zákonem.

Rozhodně bych s další manipulací počkal, teď toho má želva až až. Takže zatím ponechat tak, nastavit jeden režim, který nebudete prozatím měnit a studovat informace o chovu. A ještě ten salát vyměňte za čínské zelí nebo čekanku, občas můžete podat polníček a rukolu. Velmi vhodná je i mrkev, ale želvy ji zpravidla spořádají jen pokud je jemně nastrouhaná a nalepená na jiném krmení. Další informace asi nemá moc smysl tady psát, to si musíte načíst, případné nejasnosti samozřejmě dovysvětlíme tady.

Mikalea
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: sob 25. led 2020 23:21:53

Re: Nová želvička

Příspěvek od Mikalea » ned 26. led 2020 15:11:32

Děkuji, salátem jsem myslela čínské zelí :) manipulovat určitě zatím nebudeme.
Načteno už mám spousty, šlo mi jen o tohle, jestli nechce zimovat. Váš web je super, spousta důležitých věci.
Děkuji za Váš čas

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Nová želvička

Příspěvek od Mirek » ned 26. led 2020 15:23:20

Tak to pak ano. Wb není můj, já jen moderuji fórum :)

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová želvička

Příspěvek od euzelva » ned 02. úno 2020 10:18:27

Wb je sice můj a jsem rád když někdo napíše jak to na těch burzách je 8-) Mirek je můj nejlepší moderátor a profesionál. Je na něm vidět, že želvy ho baví a to je důležité. Vzhledem ke svému věku když nabere ještě praktické zkušenosti bude TOP chovatel. Každý jsme tak začínali, takže ti Mirku i takto děkuji za tvoji trpělivou práci 8-)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Mikalea
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: sob 25. led 2020 23:21:53

Re: Nová želvička

Příspěvek od Mikalea » ned 02. úno 2020 10:35:42

Dobrý den,
děkuji Vám oběma pánové za odpovědi.
Želvička se má myslim parádně, pravidelně a celý den žere 🙂 přibírá a 0,5cm vyrostla. Nevím jestli jsme špatně naměřili ... buď teď nebo předtim, ale nevadí, je vidět, že prospívá krásně. Jen bych se ještě zeptala ... jak často želva kádí? V teráriu němužu nic najít, tak nevím jestli už kadila, máme ji 8 dni. Zatím žere jen čínské zelí, zkoušeli jsme polníček a mrkev a zatím chce jen zelí. Děkuji

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová želvička

Příspěvek od euzelva » ned 02. úno 2020 11:18:56

Hodně málo, klidně i 1x za měsíc. Navíc některé po sobě trus i požírají. Takto krátká doba je opravdu nic neznamenající. Četnost trusu se u želv nesleduje ;)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět