Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Vícepatrové terárium

To nejlepší pro naši želvu v domácím prostředí
Odpovědět
Frito
Pokročilý
Příspěvky: 31
Registrován: pát 19. zář 2014 18:09:01

Vícepatrové terárium

Příspěvek od Frito » pát 03. led 2020 21:25:02

Dobrý den,

mám dotaz jaký názor máte na více (dvou) patrové terárium? Želvy spinkají tak přemýšlím o nějaké nezimující želvě, ale místa v domku není moc, proto vymýšlím jak rozšířit seznam možných druhů. Velkou výhodu spatřuji právě v rozšíření prostoru o horní přístupné patro o cca 1/3 - 1/2. s tím že by šlo vyrobit druhé patro právě odnímatelné, tím i transport by byl snazší. Navíc možnost regulace žárovky by tu ve vysoké části bez druhého patra by tu byl. Zase nevím jestli to pomůže rozšíření druhů nebo jenom počtu jedinců chovaných na stejné ploše (myslím se stejným půdorysem).
Nejprve jsem myslel, že by to dávalo smysl u želvy skalní, ale tam vzhledem k menší velikosti zvířat a s tím že se terárium stejně staví na výšku to moc smysl nedává. Zase u hermannek to nemá moc smysl protože ty patří ven, žlutohnědé taky a vroubené také ven s tím že ještě ke všemu už jsou větší. U pardálek to vidím úplně k ničemu, u uhlířek celkem taky bazének čistit v takovém prostoru by asi nebyla sranda a navíc kolem těch 35 cm se mi to zdá už celkem dost. Stepky také zimují. Možná hvězdnaté vytvořily by se plochy s rozdílnější teplotou co by jim mohlo svědčit a velikost taky celkem odpovídá. Jaký názor na to máte vy případně jaké druhy na to vidíte jako vhodné?

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Vícepatrové terárium

Příspěvek od Mirek » pát 03. led 2020 22:07:23

Nevím, jak to přesně myslíte. Pokud se jedná o dvě samostatná terária nad sebou, tak v tom není problém. Pokud se jedná o jeden prostor rozložený do dvou pater, tak bych do toho nešel. Přirozenost želv spočívá ve využívání plochy, nikoli v lezení a šplhání do vyšších pater. Pokud se jedná o druhý dotaz, a sice o rozšiřování počtu chovných jedinců nebo druhů, pak patrně správně nechápu Váš záměr, neboť jedno chovné zařízení náleží jednomu druhu, kombinovat dva druhy na stejném prostou výjimečně jde (u mláďat evropských Testud například), ale v ustálené chovné skupině to není dobrý nápad, zvlášť, pokud se želvy mohou křížit.

Nicméně možná by bylo lepší položit si otázku, jestli má takový chov smysl. Pokud již teď řešíte problém s prostorem, tak na pardálku nebo uhlířku ani nemůžete myslet. Vezmu-li chovnou skupinu pěti želv a přijatelnou rozlohu vnitřního výběhu jeden metr čtvereční na kus, pak budete mít později s prostorem vážný problém. U želv skalních tento problém není až takový.

Frito
Pokročilý
Příspěvky: 31
Registrován: pát 19. zář 2014 18:09:01

Re: Vícepatrové terárium

Příspěvek od Frito » pát 03. led 2020 22:39:52

Myslel jsem jedno terárium rozšířené o další patro s vlezem do něj. Samozřejmě jsem nechtěl kombinovat více druhů, ale pouze jeden s tím, že ta výhoda plochy by znamenala pouze jednoho jedince navíc, ale spíš si myslím také že to nedává moc smysl. Jenom jsem chtěl názory. S tím že plocha by se např z 1,5 x 0,75 zvětšila o vršek tedy plus 0,5 x 0,75. Spíš mě to napadlo se vzpomínkou na venkovní výběh kde želvy takovou terasu mají a pořád na ni lezou, ale tam pod ní není žádný prostor protože je to vlastně takový pravidelný kopec hlíny.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Vícepatrové terárium

Příspěvek od Mirek » pát 03. led 2020 23:40:14

Jo takhle, takové mezipatro. Jako teoreticky u větších terárií by to šlo realizovat tak, že vytvoříte tímto způsobem úkryt. Tedy želvy budou mít přístup i na něj. U větších želv si stejně s komerčně dostupnými úkryty nevystačíte, jelikož jsou moc malé. Samozřejmě když vezmu v úvahu třeba uhlířku, tak jinak vhodné dřevo pro tento účel kvůli vlhkosti odpadá. Pak to ještě konstrukčně vyřešit tak, aby do úkrytu byl snadný přístup a bylo možné to kompletně vyčistit. Asi by se to nějak dalo, ale já osobně bych si to nekomplikoval.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Vícepatrové terárium

Příspěvek od euzelva » pon 06. led 2020 19:14:58

Já mám terária na sobě v patrech 3 ks již dvacet let. Ale každé je samostatné. Protože v nejhořejším je nejtepleji jsou tam druhy želv, které potřebují větší teplotní rozhraní, například Madagaskar. Mít patrové s průlezem je podle mě složité jak technicky, tak provozně.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět