Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Úbytek váhy nové želvy

To nejlepší pro naši želvu v domácím prostředí
Odpovědět
AndreaK
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: úte 30. říj 2018 18:59:27

Úbytek váhy nové želvy

Příspěvek od AndreaK » pát 30. srp 2019 16:00:52

Dobrý den,
v červenci jsem si od pana Junka koupila roční želvičku k mé dvouleté želvě. Bohužel nemám možnost venkovního, tak želvy chovám v teráriu. Nová želva byla v samostatném teráriu dva týdny, poté jsem ji umístila spolu do terária. Větší, starší, želva si malé moc nevšímá, až na to, že po ní občas šlape, nebo že spí v noci v její blízkosti.
Problémem je, že malá želva vůbec nepřibírá, naopak pár gramů shodila. Váhu měla stejnou, i když byla oddělená od větší želvy. Jinak je želva aktivní, žere(ale nevím kolik) nahřívá se, běhá po teráriu.
Měla bych ji zase oddělit a pořádně hlídat množství žrádla?
Jinak želvy žerou pouze čínské zelí, pampelišky, jetel a občas mrkev. V teráriu mají kolem 26°(teplota v bytě) a pod výhřevnou lampou kolem 38°.
Moc děkuji za radu.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Úbytek váhy nové želvy

Příspěvek od Mirek » pát 30. srp 2019 17:06:52

Přírůstky jsou individuální a takto se to těžko hodnotí. Rozhodně, pokud je želva jinak v pořádku nebo dramaticky nehubne, bych neplašil a nedělal unáhlené závěry. Venku už nastává období, kdy želvy již nerostou a nepřibírají... I v teráriu želvy toto mohou vnímat, ačkoliv hlavní slovo zde mají samozřejmě chovné podmínky, které určují i úroveň metabolismu želvy a tím i její růst. Zatím bych to nechatl tak, podrobněji sledoval a zkusil se zaměřit na to, jestli želva žere a jak moc.

Obecně se nedají porovnávat dvě hodnoty z vážení proti sobě, daleko větší výpovědní hodnotu má srovnání několika hodnot hmotností v průběhu delšího intervalu. Porovnání dvou hodnot totiž může být zatíženo značnou chybou (chyba vážení, želva byla jednou zvážená před krmením, podruhé po nasycení, želva se před vážením vyprázdnila...). Zdá se to jako banality, ale pokud se sejde více faktorů, tak odchylka mezi dvěma váženími může být přes 5 %, u malých želv kvůli jejich nízké hmnotnosti i více.

AndreaK
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: úte 30. říj 2018 18:59:27

Re: Úbytek váhy nové želvy

Příspěvek od AndreaK » pát 30. srp 2019 18:21:05

Ona me prave dneska vydesila, protoze se celou dobu drzela na hodnote 19-20 g a dnes jsem zvazila 16 g, coz je celkem malo.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Úbytek váhy nové želvy

Příspěvek od Mirek » pát 30. srp 2019 18:38:50

U mláďat je to docela ošemetné, protože 4 g můžou být úplně v pohodě způsobené výše mínenou chybou, ale na druhou stranu je to 20 % z původní hmotnosti. Stav želvy se tedy musí posuzovat podle dalších kritérií, protože taková želva může být ve skutečnosti zcela zdravá.

Může na to mít samozřejmě i vliv i stres z nového prostředí nebo spolubydlící želvy. Zase se tady ale poměrně těžko radí, protože stres z nové želvy se řeší oddělením, nicméně tím je želva vystavena další změně, tedy dalšímu stresoru. Z toho důvodu, pokud se želva chová normálně a nemá žádné jiné viditelné problémy, tak bych to prozatím sledoval a uvidíte co bude. Pokud želva nebude moc přijímat potravu a jen si někdy dloubne, tak můžete zkusit podat meloun, jahodu nebo podobnou atraktivní potravu (řešil jsem tím problém s váhou u malé želvy s hypovitaminózou A, která moc nechtěla přijímat potravu). Samozřejmě ale těmito pamlsky nejde krmit monodieticky nebo dlouhodobě.

AndreaK
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: úte 30. říj 2018 18:59:27

Re: Úbytek váhy nové želvy

Příspěvek od AndreaK » pát 30. srp 2019 19:02:41

Mně přijde právě jinak úplně v pořádku. Akorát spí více než velká želva, ale to je asi normální.
Jenom jsem se chtěla ujistit, zda u želv neexistuje nějaká "forma" šikany. Že by třeba velká želva omezovala malé přístup k jidlu nebo něco podobného, ale pokaždé když je vidím, tak se mi právě nezdá.
Moc děkuji za rady.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Úbytek váhy nové želvy

Příspěvek od euzelva » sob 31. srp 2019 7:25:32

Šikana určitě existuje, želva kterou jste zakoupila byla od poloviny května ve venkovním výběhu. Takže navyklá na venkovní chov. Přesun do terária musí být opatrný hlavně teplotně. Přece jen v období veder je vždy zvýšený výskyt problémů. V teráriu v období veder pak navíc nedochází k nočnímu poklesu nebo pouze nepatrně. Nesmí ji měknout karapax jak jsem Vám říkal. Hmotnost bych přisuzoval spíše chybě ve vážení než vlastní ztrátě hmotnosti. Tak dramaticky to nejde. Je dobré ji 2x týdně vykoupat a nechat ji ve vodě alespoň 30 minut. Nádoba a koupání by mělo proběhnout na světlém místě v bytě. Šikanu musíte posoudit sama, některé želvy a to hlavně aktivnější samci dokážou na menším prostoru urputně pronásledovat obyvatele stejného prostoru. A je jim jedno jakého jsou pohlaví.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

AndreaK
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: úte 30. říj 2018 18:59:27

Re: Úbytek váhy nové želvy

Příspěvek od AndreaK » úte 03. zář 2019 20:48:10

Větší želva si menší nevšímá, tedy co je vidím. Akorát párkrát do týdne chodí spát do míst, kde malá želva místo do domku, kde spí normálně. Malá želva spí vždycky u ní, takže nevím, jestli je to v pořádku nebo jestli ji velká nějak omezuje :)
IMG_20190903_202115.jpg

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Úbytek váhy nové želvy

Příspěvek od euzelva » stř 04. zář 2019 21:58:53

Prostě se kamarádí, útlum může kdykoliv přijít na každého jedince. Vyčkal bych a nepřeháněl to s teplotami.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět