Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

chodí sem tam

To nejlepší pro naši želvu v domácím prostředí
Odpovědět
lojza
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: sob 06. zář 2014 17:53:59

chodí sem tam

Příspěvek od lojza » sob 06. zář 2014 18:11:57

Dobrý den, naše želva T.hermani, 1 rok stará chodí v teráriu sem a tam.
Máme ji krátce, ale už jsem jí pořídila terárium 60 na 100 cm, je opravdu veliké, má tam částečně zářivku uv i lampu na ohřívání, toho využívá, dále kamínky, substrát, jezírko, boudičku-vše jak má být.
Nevím, jestli její chování je normální.
Celý den chodí v jednom rohu sem a tam, roh končí jezírkem, tam se vykoupe, vyleze na kopec pod lampu na druhém konci, tam se vyhřeje a jede zas to samé dokola. Ani moc nejí, jakoby stále chtěla ven...i panáčkuje o stěnu terária:) Denně má čerstvý jetel, pampelišky...ale celý den jak robot jede tu svoji štaci.vypadá, že není spokojená.
Manžel nadával, proč má tak obrovské terárium a teď se mi směje, že by měl mít ještě větší :)
Kamarádka mi zase říká, co chci, že tohle prostě želvy dělaj.
Nikde jsem se o tom nedočetla.
Děkuji za odpověď Kristýna Dolejší

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: chodí sem tam

Příspěvek od Mirek » sob 06. zář 2014 18:35:19

Želvy tohle můžou dělat, když nejsou s něčím spokojené - snaží se dostat z terária ven. Překontroloval bych tedy teploty jak pod lampou, tak v chladné části.
Ovšem také to nemusí nic znamenat. Želvy totiž nechápou sklo jako překážku, a tak se skrze něj snaží prolézt, protože vidí ven. V tomto případě většinou pomůže zakrytí stěn např. papírem - čímkoli neprůhledným.
Aby to ale nemylo tak jednoduché - želva může reagovat i na svůj odraz ve skle, což vyřešíte vložením neprůhledného materiálu zevnitř terária.
Moje želvy toto také dělaly, zajímavé je, že pouze u jedné stěny (asi je tam něco lákalo, nebo iritovalo). Pomohlo zakrýt stěnu papírem a je klid.

Uživatelský avatar
Denisa H
Pokročilý
Příspěvky: 37
Registrován: pon 16. čer 2014 12:59:59
Bydliště: Brno - Venkov

Re: chodí sem tam

Příspěvek od Denisa H » sob 06. zář 2014 19:49:58

Mě to želváci taky dělali. Měla sem želvý stůl na stole a želvy chtěli vidět co je dole. Ted to mají zakrytý a je klid. Ted dělaj rachot u skla jen aby mě ráno vzbudili. Jakmile dostanou zelený je klid. :)

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: chodí sem tam

Příspěvek od euzelva » ned 07. zář 2014 12:32:04

Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Michal Konečný
Matador
Příspěvky: 58
Registrován: pon 08. čer 2015 15:37:53

Re: chodí sem tam

Příspěvek od Michal Konečný » pon 08. čer 2015 15:57:47

Dobré odpoledne všem. Nebudu zakládat nové téma protože se to tohoto týká.

Asi měsíc máme 9ti měsíční hermanku. Hned ze začátku co sme si ji pořídili i s terárkem chodila okolo skla. Pak jsem se tu dočetl, že to může být tím, že vidí za sklo a snaží se tam dostat. Tak jsem ji zvenku zakryl sklo do výšky asi 10ti cm,ze 3 stran který jdou vidět z bytu nařezanýma obrazama přírody (aby to vypadalo lépe) a ze strany která je do bytu jsou obrazy ven a dovnitř do terárka je bílá strana. Asi tak 2-3 týdny to bylo ok, želva se nahřívala (zdálo se mi že tam tráví celý den,jaky se nebyla schopna dostat na správnou teplotu (pod lampu bylo asi 29°C) a tak jsem ji teplotu zvýšil na 34 a už se tam tak dlouho nezdržovala a začala více chodit a být jakoby aktivnější,v chladné části terárka je stálá teplota tak mezi 20-22°C), občas se najedla pak chodila a tak dokolo.

Ale poslední tak týden a něco se nahřívá kratší dobu a celou dobu potom chodí okolo právě té bílé stěny a jakoby se snažila dostat za ni,utéct z terárka.Občas to dělá i v druhém roku na substrátu.

Aktuálně jsou podmínky v následující:chladná část:teplota přes den 24,přes noc cca 22,vlhkost kolísá mezi 70 a 80%
Pod lampou aktuálné na povrchu 35°C
svítím denním a UV 9-19, výhřevnou 9:30-13:30 a 14:30-18:30
každý večer terárium rosím rozprašovačem na květiny a udržuji substrát vlhký,přes den na povrchu proschne tak jej zase porosím,do hloubky je mírně vlhký,není mokrý ani suchý.

a tak se chci zeptat,jestli je toto chování normální a jen prozkoumává a je zvvědavá nebo jestli je jí moc teplo a snaží se utéct z terária?Díky moc za radu,rád bych kdyby nás doma všechny přežila a tak jí chci dát to nejlepší a hlavně pochopit ji jak se chová abych mohl lépe reagovat na její chování. :-)
Přílohy
DSCF02331.jpg
takto vypadá terárko

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: chodí sem tam

Příspěvek od Mirek » pon 08. čer 2015 16:13:48

Může to dělat pro zábavu, ale také jí může něco vadit.. Pokud to nedělá vyloženě každý den od rána do večera, tak bych to neřešil.

Michal Konečný
Matador
Příspěvky: 58
Registrován: pon 08. čer 2015 15:37:53

Re: chodí sem tam

Příspěvek od Michal Konečný » úte 09. čer 2015 14:04:41

Ok diky.on to pres den dela jen obcas,treba 15 minut pak se jde nahrivat pod lampu pak zase a tak.ze by jen chodil to zas ne.

A kdyz uz sem tady tak jeste na jednu vec se zeptam,ktera miv rta hlavou...obcas jen tak lezi,a jak kdyby skytala,jako ze predni nohy a hlavu lehce zasouva do krunyre a zase ven,dovnitr a zase ven treba co kazdy 2 vteriny,jen treba o pul centimetru,jak kdyz clovek skyta a skube sebou...to je normalni?

Diky

Uživatelský avatar
Petra D
Matador
Příspěvky: 88
Registrován: pon 16. čer 2014 16:02:26
Bydliště: Ostrava

Re: chodí sem tam

Příspěvek od Petra D » úte 09. čer 2015 18:03:30

Takto to vypada tesne pred tim, nez vypusti vodu z kloqky, nebo moc. Nevsimla jste si neceho? Pokud to ale dela porad, tak je to spatne.

Michal Konečný
Matador
Příspěvky: 58
Registrován: pon 08. čer 2015 15:37:53

Re: chodí sem tam

Příspěvek od Michal Konečný » úte 09. čer 2015 18:13:16

On to dela defakto od doby,kdy jsme ji koupili od pana Junka ale nikdy z nej nic nevyleze...teda aspon ne moc,ta by sla videt tim ze je bila.Pokud by ta voda byla pruhledna tak bych si asi nevsimnul.Zkusim vypozorovat.

Ona to nedela celej den,ale jakoby nekolikrat v prubehu dne,vetsinou treba kdyz se priblizime k terarku a probudi se ze spanku.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: chodí sem tam

Příspěvek od Mirek » úte 09. čer 2015 18:32:43

Želvy to dělávají, nemusíte mít obavy.

Michal Konečný
Matador
Příspěvky: 58
Registrován: pon 08. čer 2015 15:37:53

Re: chodí sem tam

Příspěvek od Michal Konečný » úte 09. čer 2015 18:48:29

Děkuji to jste mě uklidnil :-)

ona to udělá většinou když ji něco vyruší. Asi nervozitou nebo něčím.

Díky za rady :-)

Odpovědět