Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

želvy celoročně v teráriu

To nejlepší pro naši želvu v domácím prostředí
Odpovědět
Marta4
Matador
Příspěvky: 57
Registrován: pon 12. pro 2016 17:13:21

želvy celoročně v teráriu

Příspěvek od Marta4 » ned 09. zář 2018 13:44:51

Dobrý den,

měla bych zase pár dotazů. Předem moc děkuji za odpověď.
Dvě želvy zelenavé, 2 roky, nezimované, celoročně v teráriu.

1) Kolik mohou sníst denně granulek? Mají je moc rády, a jedly by je pořád. Zda to je jako u psů, jen takový doplněk, kterým se to nemá přehánět, nebo spíše něco co je pro ně spíše prospěšné?

2) Přes léto mají pampeliškový list, sem tam ovoce, vše posypané vápníkem, + granule. Všimla jsem si, že pojídají i trus. Nechybí jim něco, nebo to tak je běžné, a mám je nechat?

3) Želvičkám jsou 2 roky. Jsou to sourozenci. Jak by to bylo v případě, že by to byl sameček a samička? Nechci je na chov. Páruje se to vůbec? Vím, že dvě samičky se většinou snesou, samci se pravděpodobně musí oddělit, a pár taky asi nemůže být trvale spolu... Ale v zoologických zahradách jsou spolu i samci...

4) S UVB světlem svítím cca 8 h. denně. Po roce vyměňuji. Jak poznám bez měření, že to je ještě ok na svícení? Zda to je tak průměrné po takovém svícení měnit UVB žárovku po roce?

5) Teď měly želvičky přes léto, vzhledem k počasí, hodně stažené svícení (denní světlo 8.30 - 18.30, UVB 9.00 - 17.00, a tepelné světlo 10.30 - 11.30, 13.30 - 14.00, 15.00 - 15.30). Byly i tak hodně aktivní.
Teď nevím, zda začít tepelný zdroj zase navyšovat, nebo spíš úplně snížit (i ostatní světla), když se teď ochladilo, aby si trochu odpočinuly, když jsou nezimované. A začít teplo zase navyšovat třeba v listopadu?

Děkuji.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: želvy celoročně v teráriu

Příspěvek od Mirek » ned 09. zář 2018 14:51:16

1) Stejně jako u psů velmi záleží na kvalitě a složení granul. Nicméně já nejsem zastáncem krmení želv granulemi, takže je nepodávám vůbec. Pokud bych měl odhadnout množství, dával bych je jen pouze jako doplněk a nedával bych je denně.

2) Je to běžné.

3) Samec a samice jakéhokliv druhu se budou párovat, neznají genetiké zákony. Samozřejmě ve velké populaci to problém není. V domácím chovů plazů se toto nijak neřeší, existují dokonce názory, že to nepřináší žádné komplikace. Bohužel se jedná zatím pouze o názory, seriózní výzkum na toto chybí. Každopádně sourozeneckým křížením v generaci F1 by měli být takřka jistě potomci zdraví. Pokud se jedná o snášenlivost želv podle pohlaví, tak prakticky většinou spolu mohou existovat v jednou prostoru dvě samice. Dva samci se obvykle napadají, v případě samec + samice se samec neustále snaží o páření a samici nedá pokoj. Výjimkou tvoří velké želvy (obrovská a sloní), kdy sva samci spolu mohou v jednom prostoru existovat. Taktéž mají ve skupině stanovenou hierarchii - jeden dominantní samec. Právě tento jev zřejmě vidíte v zoologické zahradě. Chov skupiny samic a samců je možný i u běžně chovaných druhů, ale za určitých podmínek. Těmi jsou vhodný poměr samic a samců a dostatečně velký chovný prostor.

4) Nepoznáte. Měření konkrétních veličin je jedinou objektivní cestou, jak zjistit kvalitu záření. Rok je u kompaktních lamp průměr, po kterém již zpravidla neposkytují dostatečný výkon.

5) Pokud želvy byly aktivní , tak bych začal se svícením.

Marta4
Matador
Příspěvky: 57
Registrován: pon 12. pro 2016 17:13:21

Re: želvy celoročně v teráriu

Příspěvek od Marta4 » sob 15. zář 2018 19:24:11

Děkuji moc za odpovědi.

Svícení jsem začala navyšovat. Už se zase nahřívají.
Jen úplně nevím, kdy budou tedy odpočívat. Jsou celoročně v teráriu, bez zimování.
Loni jsem touto dobou stahovala světla, a dala jim cca 2 měsíce odpočinek (vím, že jsem to pak řešila, protože jsem je zblbnula).
Nevím, zda se to v tomto případě nastavuje uměle, každý rok stejně. Nebo se to vychytává podle želv, že se třeba moc nahřívají, spí celý den pod světlem, tak se to začne snižovat. Nebo jim stačí, když se svítí přes zimu intenzivněji a v létě téměř vůbec. Že je to třeba každý rok jiný měsíc, kdy odpočívají víc...

Od kdy tak jde poznat, že je to samička nebo sameček?

Děkuji.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: želvy celoročně v teráriu

Příspěvek od Mirek » sob 15. zář 2018 19:50:45

Pokud začínáte, tak bych nic uměle neměnil. Jak Vám budou přibývat léta chovu, tak už budete umět svícení sama citlivě nastavit tak, aby to želvám vyhovovalo. Časem to tak nějak poznáte.

Věk v tomto nehraje roli, ale první snaha o určení pohlaví může přijít až s velikostí želvy nad 10 cm.

Marta4
Matador
Příspěvky: 57
Registrován: pon 12. pro 2016 17:13:21

průjem

Příspěvek od Marta4 » pát 21. zář 2018 14:06:49

Nevíte prosím, kde je na Vysočině nějaký dobrý veterinář pro plazy? Našla jsem něco v Jihlavě, ale nejsem si jistá, zda to je úplně odborník v tomto směru...

Teď jsem dávala hodně zelenou stravu. Želvy jsou aktivní, jí dost. Nevidím žádný jiný problém, jen, že jedna z nich má světlejší trus a kašovitý (dřív tmavý a pevný).
V podstatě je vše stejné, stejně se projevují, jí, spí, bdí... Akorát, že pokud vše neodstraním po vykonání potřeby, tak pak myji vše kolem, kamínky, mušle... Což o to nejde, ale nevím co se děje...
Našla jsem si, že jim mám dát 3 dny dietu (seno a heřmánkový čaj).
Popř., že by to bylo i pak, jak to řešit, nebo kam jít nechat zkontrolovat trus?


Děkuji moc za odpověď.

Marta4
Matador
Příspěvky: 57
Registrován: pon 12. pro 2016 17:13:21

bublinky v očích

Příspěvek od Marta4 » pát 21. zář 2018 15:21:12

Ještě jsem se chtěla zeptat co to je, když mají želvičky v očích takové bublinky. Všimla jsem si toho až dnes...

Marta4
Matador
Příspěvky: 57
Registrován: pon 12. pro 2016 17:13:21

bublinky v očích - foto

Příspěvek od Marta4 » pát 21. zář 2018 15:23:24

Bublinky v očích...
Přílohy
DSC01820.JPG

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: želvy celoročně v teráriu

Příspěvek od Mirek » sob 22. zář 2018 15:46:18

Pokud má želva průjem, nechal bych udělat rozbor na parazity. Bublinky v očích mohou znamenat podráždění, ale i nemoc. Pokud želva vykazuje i jiné známky nemoci (apatie, ztráty hmotnosti), tak navštivte veterináře. Stejně tak pokud vyjde koprologický rozbbor negativně - bude potřeba zjistit příčinu. Seznam ověřených vet. lékařů zde: https://euzelva.cz/veterinari

Marta4
Matador
Příspěvky: 57
Registrován: pon 12. pro 2016 17:13:21

Re: želvy celoročně v teráriu

Příspěvek od Marta4 » sob 19. led 2019 18:44:50

Dobrý den,

tak jsem to pořešila sama... (průjem a bublinky v očích). Přiznám se, že z veterinářů mám strach, protože opravdu danou želvu neznají. Vidím to i u jiných zvířat, kdy za nemalé peníze "léčí" něco, a příčina nebo problém je taky jiný. Zrovna teď po vydatných výdajích umřela kamarádce kočka, protože jí léčili žaludek a ona spolkla provázek. :-(
Želvičkám jsem dala dietu, pak seno, heřmánkový čaj. Srovnalo se to, a pravděpodobně to byla dietní chyba. Sem tam to je po jablku.
Očíčka jsou taky lepší. Někdy se to ale přesto objeví...
Pozjišťovala jsem možnosti. Trus je možno na rozbor zavézt přímo do jihlavského státního veterinárního ústavu. Paní byla milá, ale bohužel o žádném patologovi O. Vávrovi nic neví. Doporučila mi však veterináře v Jihlavě, který by měl být na plazi.
Tak zatím to nechávám a zkušenost nemám.

Jinak jsem se chtěla pozeptat jak se projevuje únava u nezimovaných želv? Potom co byly hodně aktivní, víc odpočívají. Jedna polehává chvíli pod žárovkou, chvíli v rohu, mezi tím několikrát jí. Za rukou vždy přijde. Druhá den nevyleze a spí v domečku, další den vyleze na cca 5 h. nají se, a další je zase v domečku.
Mám to takto vše nechat ať si odpočívají dle sebe, nebo začít snižovat teplotu, světla?

Děkuji, M.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: želvy celoročně v teráriu

Příspěvek od Mirek » sob 19. led 2019 20:17:48

Musím se veterinářů zastat. Želvu neznají, to je samozřejmé, a proto jsou odkázáni na informace, které jim sdělí majitel, který zvíře zná. Nezná-li majitel tyto informace dostatečně dobře, komplikuje se veterináři práce. Dále bych chtěl upozornit, že léčit zvíře není tak, jako léčit člověka. Člověk Vám řekne, co ho bolí, jak ho to bolí, kdy ho to bolí, co se změnilo v poslední době a zná i anamnézu rodiny. U zvířete toto není možné, anamnéza je dopátratelná maximálně tak u zvířat s rodokmenem. Případ kočky mě mrzí, ale ani tady nemusel být na vině veterinář pokud udělal vše tak, jak měl. Léčil žaludek, takže jeho úvaha, kde se patologie nachází, byla správná. Provedl-li patřičné zobrazovací metody a vyšly negativně (ne vždy RTG a sono cizí předměty odhalí), pak nemohl tušit, co je příčinou... a operovat zvíře kvůli doměnce, že by mohla něco spolknout, zvlášť když zobrazovačky vyšly negativně, to nikdo neudělá. Samozřejmě jsou dobří a špatní veterináři, ale takhle je to ve všech povoláních... veterináře si však můžete vybrat.

Niméně k vašemu dotazu. Trus na vyšetření je možné dát kterémukoliv veterináři. Na flotačním vyšetření trusu snad nelze nic pokazit a interpretace výsledků je taky poměrně jasná, vajíčka parazitů jdou poznat velmi dobře. Já si flotační vyšetření dělám sám.

"Odpočinek", nebo lépe řečeno potřeba změny podmínek se projeví celkově sníženou aktivitou, sníženou žravostí, spánkem pod lampou a to i po jejím zhasnutí... Pokud máte podezření, můžete zkusit upravit podmínky a uvidíte, jak želvy zareagují... dle toho se volí další postup.

Marta4
Matador
Příspěvky: 57
Registrován: pon 12. pro 2016 17:13:21

Re: želvy celoročně v teráriu

Příspěvek od Marta4 » stř 23. led 2019 19:39:20

Děkuji moc za odpověď.

S veterináři to chápu. Kotě bohužel zemřelo vinou lékaře. :( Druhý byť se snažil napravit chybu, která byla zprvu banální (a základní vyšetření by mělo toto okamžitě odhalit) zvíře už operaci nepřežilo jak bylo zesláblé... Ale je to jak píšete. Vím, že to není jen o tom, že bych se bála, že někdo udělá něco špatně, ale spíš se bojím, že jako pořád nezkušený chovatel nebudu umět správně popsat jak se věci mají a zavedu u zvířete problém, který ani třeba není. Což si uvědomuji stále při něčem novém, čím jsem si ještě s želvičkami neprošla. Než to sedne, a zjistím, že je to třeba normální. ;)

Myslíte tedy, že když teď víc želvy odpočívají, mám zkusit postupně snížit teplotu a zkrátit svícení? A jak poznám, že jim to vyhovuje, a do jaké fáze stále pak snižovat?
Obě jsou teď jiné než před cca měsícem. To byly hodně aktivní. Teď začínají víc odpočívat (jedna v domečku, druhá víc u světla). Jedna jí celkem stejně, druhá ob den, kdy vyleze.
Omlouvám se, že se pořád takto ptám, je to pro mně ještě nové období, které jsem neprošla, kdy už jsou větší a měly by správně zimovat.

Děkuji moc za všechny odpovědi.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: želvy celoročně v teráriu

Příspěvek od Mirek » stř 23. led 2019 21:48:55

Jak jsem psal, jsou špatní a dobří veterináři... Pokud pochybil veterinář, tak to samozřejmě neomlouvám.

Želvy neznám, ale snížil bych čas a teplotu. Pokud změna podmínek zabere poznáte velmi rychle, želvy budou aktivnější. Určitá lenost může být způsobna i počasím, želvy poznají, že je venku zima, ale nevyvolá to vyloženě útlum aktivity, když je v teráriu taplo a světlo.

Odpovědět