Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

vlhkost v teráriu, koupání, zimování

To nejlepší pro naši želvu v domácím prostředí
Odpovědět
Marta4
Matador
Příspěvky: 57
Registrován: pon 12. pro 2016 17:13:21

vlhkost v teráriu, koupání, zimování

Příspěvek od Marta4 » pát 19. led 2018 19:48:48

Dobrý den,

chtěla jsem poprosit o pár rad.

1) Jaká musí být vlhkost v želváriu pokud je želvám zelenavým 1,5 roku. Zda stále přes den minimálně 50 % a večer 70%, a zda se to věkem želv snižuje nebo zůstává stejné.

2) Jak často je potřeba koupat 1,5 leté želvy zelenavá. Zatím koupu 1x týdně.

3) Jak velký je rozdíl v délce života žel zimovaných a nezimovaných.
Mám je celoročně v teráriu. Teď mám nastaveno svícení denního světla 10 h., výhřevné světlo 9 h. (12.00-12.30 pauza), UVB světlo 8 h. Na jaře začínám snižovat a svítit méně, v létě cca denní světlo 6 h., výhřevné 3 h., UVB 6 h.
Zda si taky odpočinou.

Děkuji.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: vlhkost v teráriu, koupání, zimování

Příspěvek od Mirek » pát 19. led 2018 23:20:42

1) Přes den se obvykle vlhkost neměří, spíš je takovým základním měřítkem stále mírně vlhký substrát. Vlhkost v noci by měla být vyšší, ale opět je důležitější vlhkost v besprostřední blízkosti želvy než vzdušná. Já osobně vlhkoměr u želv nemám, pouze udržuju substrát mírně vlhký a navečer ho proliju vodou (želvy jsou většinou v substrátu zahrabané). Samozřejmě vlhčit s mírou, já používám u želvích stolů výbojky, takže se voda ze substrátu rychle odpařuje.

2) Pokud jsou želvy drženy v ideálně vlhkých podmínkách, tak není koupel nutná vůbec. Pokud chcete klid na duši a želvám se to líbí, tak jednou týdně je dostačující.

3) Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, jelikož nikdo ještě neudělal na toto výzkum a tabulky. Nicméně nezimovaná želva bude mít kratší život než zimovaná. Vše ovšem závisí na podmínkách. Když budete srovnávat terarijní chov s volně žijící želvou, rozdíl zde bude taky. Tedy otázka není zaměřena pouze na vliv (ne)zimování, nýbrž na souhrn všech chovných podmínek, kterými se odlišujeme od podmínek ve volné přírodě, což jsou všechny. Nicméně podle odhadů se život žlevě může zkrátit tímto způsobem velmi výrazně, klidně až o polovinu. Ale jak říkám, v pomyslném žebříčku dožití budou na prvním místě volně žíjcí želvy, pak budou následovat želvy celoročně chované venku a úplně na konci budou želvy chované v absolutně nevhodných podmínkách (trvale na podlaze), kdy takový chov dokáže želvu zabít za 10 let, pokud ne méně.

Co se týče "odpočinku", tedy nějakého stavu ve snížených tepoltách, tak nemůže být řeč o zimování a nedá se to samozřejmě srovnávat v žádném ohledu.

Odpovědět