Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Výroba terária - Uhlířka

To nejlepší pro naši želvu v domácím prostředí
Odpovědět
guaqueta
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 30. lis 2017 11:18:20

Výroba terária - Uhlířka

Příspěvek od guaqueta » čtv 30. lis 2017 12:01:46

Dobrý den, chci se zeptat, zda-li je tu někdo, kdo si vyráběl terárium pro želvy uhlířské sám. Mám čtyřletou želvičku a přemýšlím o cca 2 x 1,5m teráriu. nemusí být obdélník, možno pětiúhelník, z osb desek spolu se sklem. Na internetu ale nemůžu najít inspiraci, natož postup. Jde mi o rady, klidně odkazy na terárka nebo i nabídky na výrobu :).
Předem díky za info.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Výroba terária - Uhlířka

Příspěvek od Mirek » čtv 30. lis 2017 13:37:37

Nad výrobou terária z OSB jsem přemýšlel, nicméně mám želví stůl OSB a dospěl jsem k tomu, že to není v tomto případě vhodné. Terárko nebude světelné, což by v případě uhlířek nemusel být zase takový problém. Nicméně myslete na to, že uhlířka potřebuje vysokou vlhkost, a byť je to dřevo ošetřeno (a třeba ho i nalakujete), tak bude jeho životnost omezená. Další nepříjemnou věcí je obsah (a vzhledem k tomu, že jej zřetelně prokáží i orientační metody, tak se jedná o značný obsah) formaldehydu v OSB. V případě želvího stolu ošetřeného bezpečným lakem a vystlaného jezírkovou fólií (formaldehyd se tedy nedostane do substrátu) to takový problém být neumsí, ale v uzavřeném prostoru, kde želva tráví veškerý čas, je to diskutabilní. Za mě tedy OSB ne.

Nicméně pokud bych se měl vyjádřit ke konstrukci, na internetu je k nalezení dost OSB terárií, nabídky by se myslím našly taky. Není to tak obtížné, pokud sestavíte na papír přesný plánek. V hobby marketech Vám desky uřežou přímo na míru.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2918
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Výroba terária - Uhlířka

Příspěvek od euzelva » čtv 30. lis 2017 17:44:03

Výroba každého terária na míru vlastními silami je někdy pěkně zapeklitý oříšek :(
Od osvětlení, přes vytápění....a většinou se nevyhnete nějakému přehmatu a vše to pak stojí peníze navíc. Vytopit takovýto prostor, tak to není tak jednoduché jak to vypadá na první pohled. Nakonec zjistíte, že nejlevnější variantou by bylo zakoupit i něco hotového. Vyhnete se určitě vícenákladům. OSB desky za mě určitě ne, Mirek to popsal dostatečně.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

guaqueta
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 30. lis 2017 11:18:20

Re: Výroba terária - Uhlířka

Příspěvek od guaqueta » pát 01. pro 2017 15:48:25

dekuji za rady, jsem uplne nezkusena jak stavarka, tak teraristicka :) takze by mi opravdu nevadilo zaplatit si za terarko. mela jsem jedno domluvene, ale bohuzel to nevypada moc na realizaci (z osb desek) v blizke dobe a mne prijde, ze zelvak ted v tom metrovem terarku trpi. asi zkusim, nebo jestli nekdo zna nejakeho stavare terarek z prahy? ja si totiz neumim ani predstavit, jak tak velke terarium dostanu do bytu, kdyz dvere jsou napr. 80ky nebo 70ky..

Odpovědět