Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

želvy celoročně v teráriu

To nejlepší pro naši želvu v domácím prostředí
Odpovědět
Marta4
Matador
Příspěvky: 57
Registrován: pon 12. pro 2016 17:13:21

želvy celoročně v teráriu

Příspěvek od Marta4 » pon 11. zář 2017 22:08:12

Dobrý den, četla jsem, že želvičky celoročně chované v teráriu mají mít teď od září do konce listopadu klidové období, aby si odpočinuly, chladnější teploty. Mám nastavené denní světlo 8-18, UVB 10-16 a tepelný zdroj 9-14 (od 11.00 se střídá půl hodiny vypnuto, půl zapnuto). Jedna želvička teď jeden den spí, druhý se jde najíst a je chvíli vzbuzená. Druhá je většinu dne venku. Mám něco měnit, a jak když tak prosím?
Děkuji.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: želvy celoročně v teráriu

Příspěvek od Mirek » pon 11. zář 2017 23:05:23

Nastavení teplot je občas alchymie. Bohužel to základní, teploty, jste neuvedla. Osobně mi přijde poněkud chaotické nastavení osvětlení, a pak nechápu, proč jedna želva tráví většinu dne venku a druhá ne. Již není počasí na přesouvání želv ven a domů, tedy buď jen venku, nebo jen doma. Apatie druhé želvy, vyloučíme-li zdravotní problémy, se dá vysvětlit obecně špatně nastavenými podmínkami, zejména délka osvětlení a čas. Říci jak máte nastavit podmínky je nemožné, želvu neznám, neviděl jsem její chování. Za daných podmínek bych já osobně postupoval tak, že bych dal do pořádku osvětlení. Tedy UV má svítit zároveň s denním osvětlením a výhřevné bych nastavil na 8-9 hodin, tedy žádné snížení, žádné pauzy (pokud jste k nim neměla důvod). Pokud bude apatie pokračovat, dá se předpokládat, že to byl chybný krok a pak je na místě zvažovat stáhnutí teplot a světelného cyklu.

Marta4
Matador
Příspěvky: 57
Registrován: pon 12. pro 2016 17:13:21

Re: želvy celoročně v teráriu

Příspěvek od Marta4 » úte 12. zář 2017 16:07:09

Pod výhřevnou lampou mají cca 32°C. Četla jsem, že u nezimovaných želviček, celoročně chovaných v doma v teráriu se má nastavit září, říjen, listopad odpočinkové období a snížit teploty, aby si odpočinuly. Pak prosinec začít postupně vše navyšovat...
Teď si tedy nejsem jista, zda mám dát UVB stejně jako denní světlo a nechat vše jak je popř. pozvolna navyšovat či snižovat teploty?
Děkuji.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: želvy celoročně v teráriu

Příspěvek od Mirek » úte 12. zář 2017 16:29:48

Není to exaktní postup, nicméně pokud to máte takto nastaveno, tedy máte snížené teploty, pak i aktivita želv bude snížená. Tedy reakce želv v závislosti na podmínkách je normální.

Marta4
Matador
Příspěvky: 57
Registrován: pon 12. pro 2016 17:13:21

Re: želvy celoročně v teráriu

Příspěvek od Marta4 » ned 17. zář 2017 15:43:17

Mohu se ještě zeptat ohledně toho snižování a zvyšování teplot. Asi je to opravdu tak, že ta menší želvička reaguje na vše citlivěji. Netuším však, když budu mít želvy celý rok v teráriu, zda mám upravovat teplotu dle jejich únavy a aktivity, nebo jak jsem četla, že nezimované želvy mají září - říjen - listopad mít snížené teploty a odpočívat. Zda to mám začít automaticky od září snižovat a od ledna teploty a svícení zvyšovat? Nebo nechat jak je, v létě jen hlídat,aby se nepřehřívaly a upravit na podzim jen podle jejich únavy?
Děkuji za Odpověď.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: želvy celoročně v teráriu

Příspěvek od Mirek » ned 17. zář 2017 15:46:10

Můžete snížit teplotu, ale ne vypnout osvětlení, čímž rozhodit aktivní želvy. Vše s citem a ne násilím.

Odpovědět