Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

želva zelenavá strava

To nejlepší pro naši želvu v domácím prostředí
Odpovědět
Marta4
Matador
Příspěvky: 57
Registrován: pon 12. pro 2016 17:13:21

želva zelenavá strava

Příspěvek od Marta4 » ned 16. črc 2017 11:55:24

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, když krmím želvy zelenavé v zimě ledový salát, římský..., v létě pampeliška, jitrocel.... Sem tam ovoce. Vše sypu vápníkem. Zda to stačí? Četla jsem, že se mají dávat ještě minerální látky a vitamíny. To se kupuje v chovatelských potřebách něco speciálního? Nebo to už je obsaženo v tom co dávám.
Pak jsem měla od chovatele, že je možno dát filé. Stačí jen rozmrazit a podat?
Moc děkuji za odpověď.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: želva zelenavá strava

Příspěvek od Mirek » ned 16. črc 2017 15:25:02

V zimě je jako základ vhodnější čínské zeli, než ledový salát. Doplnit lze polníčkem, rukolou, čekankou, mrkví... V létě pampeliška a doplnit nejedovatými lučními bylinami. Přimečeně vápnit. Takový jídelníček želvám postačuje, nicméně někteří chovatelé občas želvám posypou jídlo směsi vitamínů a minerálů. U dospělých želv je to podle mého zbytečné, u mláďat to smysl mít může, ale samozřejmě v přiměřeném množství. Samozřejmě je zde řeč o doplňcích stravy, nikoli o preparátech jako např. kapky AD3, kterými lze želvu jednoduše v případě předávkování zabít. Filé a podobné věci se želvám nepodávají vůbec.

Marta4
Matador
Příspěvky: 57
Registrován: pon 12. pro 2016 17:13:21

chov želv

Příspěvek od Marta4 » ned 16. črc 2017 16:50:16

Dobrý den,
moc děkuji za odpověď. Ještě jsem se chtěla zeptat jak je to s chovem želv zelenavých vůbec. Chodím teď krmit sousedům patnáctiletou želvu zelenavou. Mají ji když byla ještě malinká. Krunýř má výborný, hladký, bez pyramidování, ukázkový. Nikdy jí nedávali vápník, nemají UVB svícení, ani zářivku nahrazující denní světlo. Jen lampičku, kterou jí prý svítí, ovšem teď ji má vypnutou. Doma ji pouští po bytě. Substrát nemá ani 1 cm, takže o nějakém zahrabávání nemůže být řeč. Nikdy nic nevlhčili, jen měla má v terárku vaničku s vodou na pití a vykoupání. Vodu mění cca jednou týdně. Není zimovaná. Je však naprosto zdravá, aktivní a krásná.
Kolegyně z práce mají také podobně starou želvu čtyřprstou. Vyrostla za stejných podmínek, a je taky dobře vyvinutá a zdravá. Pak pořídili tu samou půl roční. Neměli však UVB svícení a do roka jí změknul krunýř a umřela.
Čím to je, že dřív to šlo bez toho všeho? Já mám někdy pocit, že nevím co dřív, aby vše klaplo jak má. :-)
Děkuji za odpověď.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: želva zelenavá strava

Příspěvek od Mirek » ned 16. črc 2017 21:35:51

Je jasné, že želva zmiňovaná želva má špatné podmínky. Jediným způsobem, který mě napadá, jak docílit tvrdého krunýře bez UV záření, je podávání živočišné stravy. Ta již obsahuje vitamín D a tedy není tolik nutná jeho syntéza z provitaminu v kůži pomocí UV. Nicméně podávání živočišné stravy želvě zelenavé je samozřejmě naprosto špatně. Jakým způsobem se tedy povedlo vypiplat zdvravě vypadající želvu (zvenku, orgány mohou být těsně před selháním...) ve špatných podmínkách, to nevím, ale evidentně to možné je. S jistotou si však troufám říci, že se to výrazně podepíše na délce života želvy.

Odpovědět