Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

2x želva zelenavá - velikost terária

To nejlepší pro naši želvu v domácím prostředí
Odpovědět
Irena
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: úte 20. pro 2016 13:28:30

2x želva zelenavá - velikost terária

Příspěvek od Irena » čtv 08. čer 2017 9:10:38

Dobrý den, v budoucnu bych si od vás chtěla koupit 2 želvičky zelenavé (s největší pravděpodobností boetgeri) a terárium Hangar (120x40x50) a chtěla bych se zeptat zda by toto terárium stačilo želvičkám i v dospělosti. Vím že menším želvičkám je nejlepší pořídit menší terárium a potom až větší ale u mě by byl asi problém s prodejem v případě menšího terária. A tak bych se chtěla zeptat zda by toto terárium stačilo i v dospělosti.
Bydlíme v paneláku bez zahrady, takže by v něm byly želvičky permanentně a určitě je nebudu zimovat, takže vyrostou asi poměrně rychle.
Moc bych chtěla pár, ale s mým štěstím to budou 2 samičky :roll: . Takže počítám asi s variantou 2 samiček.
Děkuji za odpověď

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: 2x želva zelenavá - velikost terária

Příspěvek od Mirek » čtv 08. čer 2017 15:05:20

To je otázka, kterou Vám nikdo nebude schopen zodpovědět s jistotou. Teoreticky by to stačit mohlo, ačkoliv vzhledem k tomu, že tam budou pobývat stále, volil bych asi ještě větší variantu, a pokud možno, tak v takové velikosti už želví stůl.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: 2x želva zelenavá - velikost terária

Příspěvek od euzelva » sob 10. čer 2017 19:03:19

Vždy jde o kompromis, a určitě nejde o malé terárium a v podstatě je už jedno jestli tam je želva jedna nebo dvě. Není pravdou, že by terárium mělo být postupně stále větší, vždy je nejlepší od začátku zvolit konečnou variantu chovných prostorů. Želvy si pak nemusejí několikrát zvykat na nové prostředí a postupná varianta se Vám pěkně celkově prodraží.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Irena
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: úte 20. pro 2016 13:28:30

Re: 2x želva zelenavá - velikost terária

Příspěvek od Irena » sob 10. čer 2017 22:23:56

Hezký večer, moc vám děkuji za odpovědi. Jsem moc ráda, že by tato varianta sla. Dekuji za rychle reakce ☺

Michal Konečný
Matador
Příspěvky: 58
Registrován: pon 08. čer 2015 15:37:53

Re: 2x želva zelenavá - velikost terária

Příspěvek od Michal Konečný » pon 16. lis 2020 11:15:51

Dobrý den.

Využiji tématu. Do nového domu budeme dělat terárko pro dvě hermanky do vestavěné skříně. Plánuji velikost přibližně 150x70cm. Bude velikost dostatečná do budoucna i pro více, třeba 4 hermanky? Nebo 2 je tak maximum? A jakou volit výšku?

Plánoval jsem nechat jej udělat z OSB, ale dočetl jsem se že to není zrovna vhodné. Z jakého jinak materiálu takto velké terárko vyrobit? A byly by OSB nevhodné i v případě, že by se nedávaly dveře a přední stěna by tak byla volná? Nebo to by byl zas problém udržet teplotu a vlhkost?

Například něco podobného jako na obrázku.

Děkuji mnohokrát za rady.
Přílohy
10714589_715268995215207_4560239595167247862_o.jpg

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: 2x želva zelenavá - velikost terária

Příspěvek od Mirek » pon 16. lis 2020 13:17:06

Pokud se bavíme o dospělých želvách, tak bych tam více než dvě nedával.

Spousta lidí má terária s OSB desek a nezaznamenal jsem, že by s tím někdo měl problém. Mně trochu vadí, že valná většina OSB obsahuje formaldehyd. Na želví stoly je používám, ale tam by expozice oproti uzavřenému teráriu byla zlomková. Nicméně, neviděl jsem, že by se nějaké problémy dávaly do příčinné souvislosti s formaldehydem, ani taková souvislost nebyla prokázána. Z dalších materiálů můžeme zmínit sklo (drahé, křehké), plasty (snadno se poškrábou), lamino... V každém případě u dřevěných terárií je nutné zabezpečit, aby nebylo dřevo v přímém kontaktu s vlhkým substrátem.

Dbejte ještě na dostatečné větrání. Terárium na obrázku, pokud bude mít skleněné stěny, tak bude prakticky k ničemu - ty tři ventilační mřížky nezajistí dostatečnou cirkulaci vzduchu.

Michal Konečný
Matador
Příspěvky: 58
Registrován: pon 08. čer 2015 15:37:53

Re: 2x želva zelenavá - velikost terária

Příspěvek od Michal Konečný » pon 16. lis 2020 14:03:04

Ano mám na mysli dvě dospělé, omlouvám se že jsem to hned nenapsal.

Větrání, vzhledem k zástavbě ve vestavěné skříni, bych měl vymyšlené mřížkou dole pod skleněnými dvířky, a druhou nad skleněnými dvířky, klidně po celé délce. Bude to dostatečné? Nebo radši vymyslet spíš odvětrání přes strop terárka s mezerou mezi stropem terárka a dolní deskou skříně? Že by tam byla třeba mezera 5 cm, kudy by mohl vzduch odcházet.

A jak s výškou terárka? Osvětlení u takové velikosti zářivka pro denní světlo, a výbojka že? A jak silnou vybojku dat?

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: 2x želva zelenavá - velikost terária

Příspěvek od Mirek » pon 16. lis 2020 16:49:44

Ideální by bylo mít menší mřížku pod dvířky a další pak ve stropu nebo v zadní stěně u stropu. Výška se bude odvíjet od volby osvětlení. Rozhodně bych volil výbojku, do tohoto prostoru bych si i troufnul 125-160 W (bez předřadníku). Pro tento výkon je plně postačující výška terária 50-60 cm. Pokud bude terárium v teplejším prostředí (tzn. v chladní části se bude samovolně udržovat optimální teplota), tak není nutné volit až tak výkonný zdroj a vystačíte si i s s výbojkou s předřadníkem (70 W). Tyto výbojky však situují veškeré teplo pod sebe a je nutné je tedy zavěsit výše. Pro 70 W výbojku s předřadníkem je přijatelná výška terária 70 cm. Já osobně bych u takto velkého terária nešel pod 60 cm.

Michal Konečný
Matador
Příspěvky: 58
Registrován: pon 08. čer 2015 15:37:53

Re: 2x želva zelenavá - velikost terária

Příspěvek od Michal Konečný » pon 16. lis 2020 17:48:50

Děkuji. Takže když necháme udělat s výškou 70cm tak je i rezerva pro použití jakékoliv výbojky, ale asi budeme volit vybojku bez předradníku. A na délku 150cm bude stačit jedna? A těch 70cm je celková výška? Nebo od substrátu?

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: 2x želva zelenavá - velikost terária

Příspěvek od Mirek » pon 16. lis 2020 17:51:39

Ano, stačí jedna. Délka je celková (vždycky odpočítávám 5 - 10 cm na substrát a 15 - 20 cm na výšku lampy + objímku).

Michal Konečný
Matador
Příspěvky: 58
Registrován: pon 08. čer 2015 15:37:53

Re: 2x želva zelenavá - velikost terária

Příspěvek od Michal Konečný » pon 16. lis 2020 18:33:53

Jo a terárium bude umístěno v místnosti, kde bude v zimě trvale 22 stupnů cca, tedy nebude v chladné místnosti. Bude lepší vybojka s nebo bez předřadníku?

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: 2x želva zelenavá - velikost terária

Příspěvek od Mirek » pon 16. lis 2020 19:49:58

Já bych zvolil bez předřadníku, tak velký prostor by se neměl přehřát. Problém můžete mít v létě, ale to se dá vyřešit dočasnou výměnou za slabší výbojku (bez předřadníku se dělají i 80 W).

Michal Konečný
Matador
Příspěvky: 58
Registrován: pon 08. čer 2015 15:37:53

Re: 2x želva zelenavá - velikost terária

Příspěvek od Michal Konečný » pon 16. lis 2020 20:29:54

Mockrát děkuji za všechny rady. V létě by rozdíl moc být neměl, v domě bude klimatizace s rekuperací, navíc v létě budou venku ve výběhu.

Odpovědět