Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Je má UVB žárovka moc silná?

To nejlepší pro naši želvu v domácím prostředí
Odpovědět
Kryštof Ševčík
Nováček
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 15. pro 2022 18:04:01

Je má UVB žárovka moc silná?

Příspěvek od Kryštof Ševčík » ned 18. pro 2022 19:44:33

Zdravím všechny milovníky želvího světa.
Chtěl bych se zeptat na wattáž žárovky uvb v mém teráriu, které je zatím bohuž pouze 60X30x30 (investice do většího určitě bude, momentálně však zatím ne). Od pana Junka jsem si vzal uvb exo terra 25W, avšak až potom jsem se v knize dočetl, že pro mé terárium je žárovka do 13W. Tu vlastním také a můžu ji použít, chtěl jsem se však zeptat, zda-li je ta 25W nevhodná pouze z důvodu, že o něco více vyhřívá terárium, nebo dělá např. i příliš jasné světlo, které by mládě hermani oslňovalo? Nemám problém jí dát 13W, avšak jak i pan Junek píše, uvb je pro želvy velmi důležité a ta výkonná poskytuje téměř dvojnásobek. Pokud by se mi tedy dařilo teploty udržet, vadila by i tato silnější v takto malém teráriu? Představa více uvb pro želvu se mi líbí.
Děkuji, Kryštof

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2916
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Je má UVB žárovka moc silná?

Příspěvek od euzelva » pon 19. pro 2022 8:54:17

Určitě nevadí a vše je o teplotách, UVB zářením nelze želvu předávkovat. Ale do daného prostoru je naprosto zbytečná a to hlavně výkonově. Vždy jde o doporučení na základě chovatelských zkušeností, nikoliv o nějaké nařízení, takže každý chovatel se musí nakonec rozhodnout sám a zvážit veškerá rizika svého rozhodnutí.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět