Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Nespokojená želva - stále běhá a tluče

To nejlepší pro naši želvu v domácím prostředí
Odpovědět
solari
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: ned 04. čer 2017 16:36:51

Nespokojená želva - stále běhá a tluče

Příspěvek od solari » ned 28. dub 2019 12:16:52

Dobrý den, obracím se na vás o radu, už jsme opravdu zoufalí. Mám želvu stepní samici, staří cca 5 let. želvu chovám v teráriu, již 2 roky ji přes léto dáváme do venkovního výběhu, cca 3 x 2 metry s boudou se senem, moc hezky řešený. Želva je silně nespokojená v teráriu, již druhý měsíc, neustále chodí kolem, hrabe, tluče do skla, celé dny. Jediné co aktivitu zmírní je přikrytí terárka. Interirér terária je přehabaný, zničený, rozšlapané krmení. Je to neustálý tlukot a škrábání. želvu nepouštíme po bytě. četla jsem o tomto tématu, ale nemohu vlákno najít. Terárium mám kolem dokola zalepené výška cca 25 cm, aby želva neviděla ven, 2 strany jsou zcela zakryté, v teráriu se nic nezměnilo. V zoufalství jsem ji v minulých teplých dnech dala přes den do výběhu, i když vím, že to není ideální řešení. Ale ve výběhu stejné chování. běhá kolem plůtku, a hrabe a šplhá a chce ven, vlezla do boudy a hrabe a šplhá v rohu boudy. Vše trvá několik hodin. Asi chce odejít na konec světa. Prosím o pomoc, myslím, že problém nemá řešení. Máte někdo s touto želvou zkušenosti?

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Nespokojená želva - stále běhá a tluče

Příspěvek od Mirek » pon 29. dub 2019 16:14:19

Rozhrabané terárium není u želv něco tolik neobvyklého. Spíš bych nevinil nespokojenost v teráriu jako spíš jarní aktivitu. Zde, vzhledem k tomu, že je to samice, připadá samozřejmě i v úvahu neklid před snůškou, ačkoliv na to je ještě mírně brzo a želva je ještě poměrně mladá. Nicméně vyloučit se to nedá. Asi bych to nějak neřešil, protože za chvilku stejně přijde čas přenosu do venkovního výběhu, kde bude mít nejideálnější podmínky. Pokud bude toto chování trvat i tam, tak si budete muset zvykat na hlučnou želvu.

D-jane
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: pon 28. lis 2022 14:41:00

Re: Nespokojená želva - stále běhá a tluče

Příspěvek od D-jane » pon 28. lis 2022 14:50:27

Dobry den, potykam se s uplne stejnym problemem. Mam zelvu zlutohnedou, stari 14 let. Jedna se o samce. Pres sezonu byva ve vybehu, mimo sezonu doma v terariu 160x40x40. Nezazimovavam ho na radu MVDr., jelikoz od mala trpel na horni cesty dychaci, takze byl nekolikrat lecen antibiotiky. Stravi opravdu cele dny tim, ze narazi na terarium. Vubec nevim, jestli je to opravdu bezne, protoze mi prijde, ze v takove mire to nikdy nedelal. Zkousela jsem vic rosit, ruzne typy podestylek, ukrytu, ale je to porad stejne. Napada vas neco, jak mu jeho utociste zprijemnit? Predem dekuji, s pozdravem Jana Slavíková

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Nespokojená želva - stále běhá a tluče

Příspěvek od euzelva » pon 28. lis 2022 17:22:40

Problém je, že byl ve venkovním výběhu a teď je nespokojený na omezeném prostoru, Chce to vydržet a určitě nepouštěn např na podlahu když tluče. Vždy když, tak pouze v době kdy je v klidu. Jinak si to zapamatuje a bude se domáhat svého ;)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět