Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Vápník

Pro želvu jen to nejlepší
Odpovědět
Tereza 11
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: sob 06. lis 2021 13:09:55

Vápník

Příspěvek od Tereza 11 » sob 06. lis 2021 13:18:44

Dobry den,
Zatim dávám zelve jen skořápky, ale chtěla bych koupit vápník a zajímá mě, jaký je rozdíl mezi uhličitanem vápenatým co prodáváte u vás a potravinářským.

Taky jsem četla, že když se zelve loupe kůže, tak to může znamenat nedostatek vitamínů A nebo D. Mela bych si nějaký doplněk koupit a případně jaký přesně a jak často dávkovat?
Když budu želvu krmit pestrou stravou, bude uhličitan vápenatý a případně další doplněk stravy stačit, nebo bude potřeba ještě něco?
Omlouvam se za dlouhý dotaz a předem děkuji za odpověď :)

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2069
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Vápník

Příspěvek od Mirek » pon 08. lis 2021 19:29:23

Dobrý den,

Váš příspěvek jsem upravil, jelikož by neměl obsahovat odkazy na externí eshopy.

K dotazu: Uhličitan vápenatý, který se prodává zde, by měl být v lékopisné kvalitě. Tedy čistší a s garantovanými limity. Nicméně pro krmné účely lze samozřejmě používat i potravinářský nebo krmný vápenec, prakticky je to jedno.

Poruchy kůže a kožních derivátů mohou mít původ v nedostatku vitamínů nebo mikroprvků, nicméně nezapomínejte, že pokožka se u plazů pravidelně odlupuje a obměňuje. V případě vitamínu A se nedostatky spíš projeví jako záněty spojivek (obecně poruchy epitelů, ale ty spojivky jsou typické), nedostatek vitamínu D se pak manifestuje jako křivice nebo řídnutí kostí (eventuálně poruchy proliferace buněk s dalšími důsledky, nicméně toto jsou už vedlejší děje nedostatku vitamínu D). Minerálně-vitamínové přípravky u želv nejsou potřeba, jsou-li krmené vyváženou stravou. Bohužel v zimě jsou možnosti omezené a zimní směs je obecně chudší na vitamíny i minerály než letní směs na bázi pampelišek. Z toho důvodů lze suplementaci nějakým přípravkem zvážit, vždy však v souladu s doporučením výrobce (hlavně nedávat více).

Odpovědět