Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

zazimování- probuzení, nyní rýma

Připravujeme, upravujeme, stavíme
Odpovědět
EvelínaJ
Nováček
Příspěvky: 14
Registrován: stř 29. bře 2017 20:08:51

zazimování- probuzení, nyní rýma

Příspěvek od EvelínaJ » pon 10. kvě 2021 8:10:34

Dobrý den, prosím o radu.
Želva 4-prstá (zimující) se sama zazimovala ve výběhu(velká 30cm). Přenesla jsem ji do sklepa se stálou teplotou hlídanou termostatem 4"- 4,5"C po celou dobu spánku (4,5měs.) a kontrolovala její spánek. Vše bylo OK, nos čistý, vždy hýbla nožkou, když jsem na ni sáhla.
Před 4 dny se probudila. Vzhledem k tomu, že se povedlo i počasí a již 3 dny je nádherně - dala jsem ji do venkovního výběhu, do polostínu, aby nedostala šok.
První 2 dny nic - moc se nehýbala jen koukala, nic nežrala - viděla jsem ji u vody - možná pila, na noc jsem ji zase dala do sklepa - protože ještě hlásili mrazíky. Včera jsem ji zase dala do výběhu, sama lezla stále na slunce, tak jsem ji nechala - říkala jsem si, že ví co chce. Navečer jsem si všimla, že dostala řídkou průhlednou rýmu, udělala se ji bublinka i u nosu.
Přes noc jsem ji nechala ve výběhu, mrazíky už nehlásí. Dnes ještě nevím jak na tom je. Myslíte, že to mám nějak řešit?
Zajet na veterinu ? jak se vlastně želva léčí?
Děkuji za odpověď. E

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: zazimování- probuzení, nyní rýma

Příspěvek od Mirek » stř 12. kvě 2021 21:56:29

Probuzení bylo až příliš nárazové. Želvy se do výběhu přenášejí ještě spící a samy se pozvolna probouzejí v závislosti na postupně se měnícím klimatu. Období po zimování bývá kritické - u želv dochází k depresi imunity a organismus ještě není dostatečně rozjetý. Pokud se má nějaké dlouhodobé nebo chronické onemocnění projevit, tak většinou právě v tuto dobu. V tuto chvíli můžete želvu zkusit želvu pozorovat. Pokud nezačne přijímat krmivo nebo se stav zhorší, zvážil bych přesun do vnitřních kontrolovaných podmínek. Případná léčba je potom na konzultaci s veterinářem specializovaným na plazy.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: zazimování- probuzení, nyní rýma

Příspěvek od euzelva » ned 16. kvě 2021 18:06:56

Určitě jste uspěchala přesun. Nechte ji venku a dejte ji do nejstudenějšího místa výběhu bez slunce. Další přesuny by byl pouze další stres. No a uvidíte co bude dále.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

EvelínaJ
Nováček
Příspěvky: 14
Registrován: stř 29. bře 2017 20:08:51

Re: zazimování- probuzení, nyní rýma

Příspěvek od EvelínaJ » pon 17. kvě 2021 12:29:53

Děkuji Vám za odpovědi.
EvelínaJ

EvelínaJ
Nováček
Příspěvky: 14
Registrován: stř 29. bře 2017 20:08:51

Re: zazimování- probuzení, nyní rýma

Příspěvek od EvelínaJ » stř 09. čer 2021 10:40:37

Zdravim a dekuji za radu.
Na veterine probehla 10-ti denni lecba antibiotiky a vitaminy. Zelva to ustala...Je velika 1.6kg.
Nyni uz je opet ve svem vybehu.
Zere, pije, kali...vse ok- ALE ! Zustal ji po ryme zalepeny nos. Obcas ji davam do vody, aby se ji odmocil a snazim ji ho trochu oloupat...ale bojim se, abych ji tim neublizila.
Poradte prosim co s tim.
Dekuji. Evelina

jester
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: ned 19. dub 2020 15:23:13

Re: zazimování- probuzení, nyní rýma

Příspěvek od jester » pát 11. čer 2021 19:53:16

Zdravím, měli jsme po zimování (také želva stepní) úplně totéž, ucpané nozdry zachlými nudlemi jsme řešili koupelemi v heřmánku, kde se obvykle želva sama napila a vysmrkávala vodu nosem, jak to občas dělají i normálně. Když se čumák trochu rozmočil a stále to nešlo ven, pomohli jsme jí "odsávačkou", viz tento příspěvek viewtopic.php?f=73&t=2327
Chytit hlavu, jemně nosní dirku nacucnout malou stříkačkou s měkkou sondou. Nám se osvědčilo, snad by to nemělo ničemu vadit.

EvelínaJ
Nováček
Příspěvky: 14
Registrován: stř 29. bře 2017 20:08:51

Re: zazimování- probuzení, nyní rýma

Příspěvek od EvelínaJ » pát 11. čer 2021 20:18:22

Zdravim(jester),
diky za radu...vyzkousim.
E

Odpovědět