Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Stavba venkovního výběhu

Připravujeme, upravujeme, stavíme
Odpovědět
nicooo
Nováček
Příspěvky: 15
Registrován: úte 26. úno 2019 17:42:04

Stavba venkovního výběhu

Příspěvek od nicooo » ned 26. led 2020 16:59:49

Dobrý den, plánuji v létě začít stavět venkovní výběh, mám dvě marginaty (nyní stáří 1 rok), chovatel od kterého je mám mi doporučil je přesunout ven až ve třech letech, tak bych chtěla využít čas a dobře jim to připravit. Ideální by byla volba celoročního výběhu. Zatím počítám s prostorem 2x5m, ale nevím jestli to stačí? Chci to mít rovnou zařízené, aby tam mohly být i v dospělosti. Ty dva metry šířka, jsou max, našla jsem místo se sluníčkem, ale vedle vede cesta pro auto, takže do větší šířky jít nemůžu, na délku můžu jít na nějakých 10 metrů, když by 5 nestačilo. Po obou stranách už máme zapuštěné (cca 30-40 cm do země) betonové obrubníky (od plotu a od obrubníku), stačí to proti podhrabání? Hlavně by mě zajímala bouda. Snažila jsem se pročíst info tady na vašich stránkách i jinde a nejsem si jistá tou temperací? Pochopila jsem, že do -10 stupňů by měla stačit izolace boudy. Bydlím u Plzně a máme spíše teplejší zimy, hodně málokdy jde teplota pod -10 (v noci), max 1-2 dny za zimu. Stačí tedy izolovaná bouda nebo je temperace potřeba? Někde jsem četla, že se snad i na zimování venku želvy zahrabávají, tak by výhřev v boudě byl k ničemu? A ještě poslední dotaz, spíše takový naivní pro méně práce :-) jelikož budu stavět i voliéru pro burunduky, dalo by se to spojit? Jde mi o to jestli by želvám nějak nevadili. V tom případě bych ještě musela položit pletivo do 100 cm hloubky, protože burunduci si na zimu dělají noru kde spí. Případně pokud by to nevadilo, stačí těch 100 cm jestli by se zahrabávaly i želvy?

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Stavba venkovního výběhu

Příspěvek od Mirek » ned 26. led 2020 18:35:02

2x5 metrů pro dvě želvy stačí, dokonce je to dost nadstandardní, ale pokud byste v budoucnu chtěli chovnou skupinu, nebál bych se využít celý prostor. Obrubníky do hloubky stačí. Co se boudy týče, tak záleží, co od ní budete vyžadovat. Pokud chcete, aby se venku želvy jen zazimovaly s tím, že je poté přenesete do zimoviště, pak stačí bouda zateplená polystyrenem (ty udrží noční poklesy teplot k cca -5°C, krátkodobě i níže). Pokud chcete v boudě přímo zimovat (tj. želvy tam stráví celou zimu), pak musí být bouda i temperovaná tak, aby v ní teplota neklesla pod nulu, ideální teplota zimoviště je 4 - 7°C. V takovém případě ale doporučuji nechat navrhnout temperovací zařízení odborníkem, protože musí splňovat určitá kritéria. Zdroj tepla musí být difuzní (nelze mít bodový zdroj, pod kterým by při sepnutí náhle vystoupala teplota), maximální teplota topného tělesa musí být vhodně volena a samozřejmě je vhodné mít jištění v případě poruchy.

Burunduky bych k želvám nedával. Výběh je sice prostorný, ale na chov dvou odlišných druhů je to stále malé (oproti přirozeným podmínkám).

nicooo
Nováček
Příspěvky: 15
Registrován: úte 26. úno 2019 17:42:04

Re: Stavba venkovního výběhu

Příspěvek od nicooo » ned 26. led 2020 19:44:30

Dobře, díky moc za rady ;) dám je tedy zvlášť. Nějakou větší skupinku neplánuju. Ideálně by se mi asi líbilo dvě samice a jeden samec, taky uvidím co vyroste z těch prcků co mám (nechci nechávat příbuzný pár) a pak se uvidí, ale asi víc než ty tři bych nechtěla. Buď jen pár nebo trojici. S tím zimováním je raději asi pak přenesu

Odpovědět